REKLAMA

Zazdrościsz łazikom marsjańskim? Zupełnie niepotrzebnie. Spójrz na tę planetę ich oczami

Układ Słoneczny ma już/dopiero (jak kto woli) ponad 4,5 mld lat. W tym czasie na Marsie najprawdopodobniej nie było żadnego życia. Wróć. Od 25 lat po powierzchni planety jeżdżą wysłane z Ziemi mniejsze i większe łaziki. Owszem, człowieka, póki co tam nie było, ale po to właśnie łaziki wyposażone są w zestaw kamer. Teraz dzięki nowej aplikacji możesz sam rozejrzeć się po powierzchni Marsa.

17.09.2021 11.28
lazik perseverance
REKLAMA

Bardzo małymi i powolnymi krokami zbliżamy się do tego dnia, w którym pierwszy człowiek stanie na powierzchni Marsa. Zanim jednak do tego dojdzie niezbędne jest opracowanie wielu technologii, które obecnie nie istnieją. Nie wiadomo jednak ile czasu to zajmie. Optymiści mówią o dekadzie, realiści o kilku dekadach, a pesymiści, że to w ogóle nie jest możliwe do zrealizowania.

REKLAMA

Do tego czasu jednak jeżeli chcemy pochodzić po Marsie, musimy wykorzystać to co mamy. Tak się jednak dobrze składa, że na powierzchni Ziemi mamy specjalistów z NASA, którzy właśnie udostępnili dwa ciekawe narzędzia.

Rozejrzyj się po Marsie

Za pomocą pierwszego można wirtualnie stanąć na powierzchni Marsa i rozejrzeć się wokół po fragmencie krateru Jezero, w którym w lutym 2021 r. wylądował łazik Perseverance i helikopter Ingenuity. To właśnie zdjęcia wykonane za pomocą tych dwóch urządzeń pozwoliły stworzyć wirutalny marsjański krajobraz. Co ważne, Explore with Perseverance będzie aktualizowane wraz z postępami misji. Dzięki temu wracając do tego samego narzędzia będzie można poznawać nowe rejony Marsa niemal w tym samym czasie co łazik Perseverance. Jak przekonują inżynierowie z NASA odpowiedzialni za stworzenie aplikacji, jest to najdokładniejsze odzwierciedlenie powierzchni Marsa, jakie aktualnie dostępne jest na Ziemi.

Gdzie jest dzisiaj łazik Perseverance?

Druga aplikacja z kolei pozwala na bieżąco śledzić położenie łazika Perseverance oraz helikoptera Ingenuity na Marsie. Położenie będzie aktualizowane po każdym dniu marsjańskim. Każdy chętny będzie miał dostęp do położenia obu marsjańskich podróżników niemal w tym samym czasie co inżynierowie w NASA, którzy tak swoją drogą korzystają z bardzo podobnego narzędzia.

REKLAMA

Opierając się na dotychczasowym przebiegu misji można założyć, że helikopter przez większość czasu będzie nieruchomy. Przerwy między kilkuminutowymi lotami trwają bowiem całe tygodnie. Perseverance z kolei codziennie przejeżdża nawet 100 m, aczkolwiek jeżeli trafi na coś interesującego, to także może się zatrzymać na tydzień czy dwa.

Nie ma co więcej pisać. Lećcie na Marsa!

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA