REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie /
  3. Poradniki
  4. Oprogramowanie /
  5. Smartfony - Poradniki

Jak przenieść dane z telefonu na telefon? Jak skopiować kontakty, zdjęcia, aplikacje?

Oto instrukcja, jak przenieść dane, kontakty, zdjęcia i aplikacje z telefonu na telefon. Kopiowanie danych na nowy telefon można zrobić na kilka sposobów.

28.09.2021
13:39
jak przenieść dane z telefonu na telefon
REKLAMA

Czy po przesiadce na nowy telefon serio wszystko trzeba zaczynać od zera? Na szczęście: nie. Przenoszenie i kopiowanie danych między urządzeniami z Androidem jest banalnie proste. Wielu użytkowników być może nawet nie jest świadomych, że telefon z Androidem – na domyślnych ustawieniach – sam z siebie archiwizuje dane użytkownika do jego prywatnej chmury. I w każdej chwili pozwala na ich odtworzenie.

REKLAMA

Chmura Google’a nie jest jedyną opcją. Można skorzystać z alternatywnych usług, jak chociażby te od Microsoftu. Można też całkowicie pominąć chmurę i ręcznie przegrać potrzebne dane. Omówimy wszystkie sposoby.

Jak przenieść dane z telefonu na telefon? Najwygodniej przez chmurę Google’a.

Należy tylko pamiętać, że jeżeli użytkownik ma dużo danych do przesłania – na przykład dużą ilość zdjęć i wideo – należy tej czynności dokonywać w zasięgu darmowej sieci bezprzewodowej. Czyli na przykład przy użyciu domowego Wi-Fi. Przeniesienie danych przez łączność od operatora komórkowego może poważnie uszczuplić wykupiony przez użytkownika pakiet danych.

 class="wp-image-1870455"
Jak przenieść dane do nowego telefonu? Najłatwiej przez chmurę Google i Konto Google

Przed rozpoczęciem czynności należy się upewnić, że oba telefony zalogowane są na to samo Konto Google. Informacje na ten temat użytkownik znajdzie w systemowej aplikacji Ustawienia, w kategorii Google.

Istnieją też inne chmury do przenoszenia danych. Microsoft oferuje swój zestaw usług Microsoft 365, ciekawe propozycje mają też Dropbox, Mega i wiele innych firm. W tym artykule skupimy się jednak na domyślnej dla Androida chmury Google’a. Chociażby dlatego, że każdy posiadacz urządzenia z Androidem – wyłączając modele z AOSP – będzie miał do dyspozycji przedstawione tu narzędzia.

Kopiowanie danych z telefonu na telefon. Instrukcja.

Jeżeli użytkownik nie zmieniał ustawień domyślnych swojego telefonu i korzystał z domyślnie skonfigurowanych na nim usług, to prawdopodobnie odkryje, że większość ważnych danych została zgrana z jego urządzenia automatycznie. Nie powinna być to do końca szokująca informacja: telefon pyta o zgodę przy jego pierwszym uruchomieniu po wyjęciu z pudełka.

To oznacza, ze po zalogowaniu się na nowy telefon tym samym Kontem Google większość danych będzie już zgrana i gotowa na użytkownika. Trzeba tylko się upewnić, czy na pewno funkcja synchronizacji z chmurą Google jest aktywna.

 class="wp-image-1870482"
Jak przenieść dane z telefonu na telefon? Ustawienia kopii zapasowych

W tym celu ponownie należy odwiedzić kategorię Google w aplikacji Ustawienia i kliknąć tam w Kopia zapasowa. Pojawi się wówczas informacja czy funkcja jest aktywna (jeżeli nie, należy ją włączyć) oraz co właściwie jest kopiowane.

 class="wp-image-1870479"
Jak skopiować kontakty z telefonu na telefon? Synchronizacja z chmurą pomoże

By móc tym zarządzać należy kliknąć Dane konta Google. Przed oczyma użytkownika pojawią się informacje o tym, co jest kopiowane, a co nie. Należy włączyć synchronizację tych danych, które będą przydatne na nowym telefonie. Warto też zwrócić uwagę kiedy została wykonana ostatnia synchronizacja – należy pamiętać, że jeżeli użytkownik dopiero co ją włączył, ta może potrwać kilka dłuższych chwil. Analogicznie, na nowym telefonie w dokładnie tym samym miejscu należy zaznaczyć te dane, które mają zostać przywrócone.

Jak przenieść kontakty z telefonu na telefon?

W dużej mierze na to pytanie udało się odpowiedzieć w poprzedniej części tekstu – tej o synchronizacji z chmurą Google. Kontakty jednak można synchronizować również z inną chmurą, jeżeli ta od Google’a użytkownikowi nie odpowiada.

 class="wp-image-1870467"
Jak przenieść kontakty na nowy telefon? Jest do tego dużo darmowych aplikacji i usług

W tym celu należy uruchomić aplikację Kontakty, następnie kliknąć przycisk Menu (trzy poziome kreski) i wybrać Ustawienia. Tam w polu Domyślne konto dla nowych kontaktów pojawią się wszystkie aplikacje, jakie użytkownik zainstalował do archiwizacji i przenoszenia kontaktów. Należy wybrać preferowaną. Niestety, nie da się łatwo przenieść zapisanych już w chmurze Google kontaktów do innego dostawcy – należy skorzystać z zapewnionego przez tego dostawcę narzędzia, jeżeli takowe istnieje.

Jak przerzucić zdjęcia z telefonu na telefon? Chmura tu może nie wystarczyć.

Zdjęcia i wideo to bardzo specyficzny rodzaj danych w kontekście telefonu komórkowego. Jest wysoce prawdopodobne, że jedno zdjęcie z telefonu użytkownika zajmuje więcej miejsca, niż wszystkie kontakty, SMS-y i dokumenty przechowywane na telefonie. To nie tylko oznacza, że przenoszenie zdjęć między urządzeniami może zająć dużo czasu, nawet kilkadziesiąt minut. To również oznacza, że operacja ta się nie powiedzie. A przynajmniej nie za darmo.

 class="wp-image-1870458"
Jak przenieść dane z telefonu na telefon? Zdjęcia i wideo mogą być drobnym problemem

Darmowa wersja usług Google pozwala na synchronizację 15 GB danych. Jest całkiem możliwe, że zbiór zdjęć i filmów użytkownika przekracza tę wartość. Co wtedy? Użytkownik może dokupić więcej miejsca w chmurze Google (lub skorzystać z oferty konkurencji, choć ta ma podobne limity) lub przesłać zdjęcia bez użycia chmury.

Jak przenieść dane na nowy telefon bez użycia chmury? Jak przenieść dane z Huawei na Samsung?

Użytkownik ma możliwość wysyłania wszelkich danych do innych urządzeń bądź usług online. Jest to jednak czynność dość żmudna. Oznacza bowiem ręczne wskazywanie każdej pozycji lub zbioru pozycji, klikanie w przycisk Udostępnij i wysyłanie partiami tych danych przez Bluetooth, Wi-Fi Direct bądź innym sposobem. Na szczęście da się to zrobić prościej.

W Sklepie Play nie brakuje aplikacji do automatycznego przenoszenia danych między urządzeniami bez użycia chmury. Niektórzy producenci nawet dołączają do swoich telefonów autorskie programy, jak Samsung SmartSwitch czy Huawei Phone Clone. Są bardzo proste w obsłudze, prowadząc użytkownika za rękę przy każdym kroku. Jeżeli jednak telefony użytkownika nie posiadają takiej aplikacji, można ją sobie pobrać ze wspomnianego Sklepu.

REKLAMA
 class="wp-image-1870491"
Jak przenieść dane z telefonu na telefon? CLONEit pomoże ominąć chmurę Google'a

Wybór jest duży. Mi przypadła do gustu aplikacja CLONEit od SuperTools Corporation. Nie atakuje użytkownika reklamami, jest bardzo łatwa w obsłudze. I skuteczna – sprawdziłem przenoszenie SMS-ów, historii połączeń, listy aplikacji, zdjęć, plików i wpisów w kalendarzu. Działa jak złoto.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA