REKLAMA

Jak przyspieszyć telefon na Androidzie? Poradnik

Twój telefon z Androidem zauważalnie spowolnił i nie masz pojęcia co robić? Spokojnie - istnieje przynajmniej kilka sposobów, dzięki którym twój telefon odzyska dawną formę. Z tego poradnika dowiesz się, jak przyspieszyć każdy telefon z systemem operacyjnym Android.

Jak przyspieszyć telefon na Androidzie? Poradnik
REKLAMA

Smartfony to najczęściej używane urządzenia elektroniczne świata, które towarzyszą miliardom ludzi w codziennych czynnościach. Jednak to rozpowszechnienie i popularność nie zmienia faktu, że smartfony tak jak każde inne urządzenie elektroniczne po pewnym czasie zacznie zwalniać. Jest to sytuacja nieunikniona, jednak można jej doraźnie zaradzić.

W tym poradniku wyjaśnimy najpopularniejsze przyczyny spowalniania telefonu oraz pokażemy garść czynności, które mogą sprawić, że twój telefon będzie działał niemalże jak nowy.

REKLAMA

Jak przyspieszyć telefon na Androidzie? Sprawdzone metody:

Uruchom ponownie (zrestartuj) telefon, by przyspieszyć telefon

Najpopularniejszą metodą stosowaną niemalże zawsze jako pierwszą, by przyspieszyć telefon jest po prostu jego ponowne uruchomienie. Metoda jest równie prosta co skuteczna, bowiem zresetowanie telefonu pozwala wyczyścić jego pamięć RAM i odciążyć telefon z różnych procesów, które działają w tle, a których nie używasz. Najczęściej chodzi tu o aplikacje, które uruchomiłeś raz, a z których aktywnie nie korzystasz, lecz mimo to są one aktywne i wysyłają ci powiadomienia lub śledzą twoją aktywność (np. pozyskują dane o lokalizacji). Ponowne uruchomienie czyści te procesy, doraźnie przyśpieszając telefon z Androidem.

Jak ponownie uruchomić telefon, by go przyspieszyć?

Aby uruchomić ponownie telefon z Androidem, w większości urządzeń wystarczy, że wciśniesz i przytrzymasz przycisk zasilania (ten, który wciskasz, by wybudzić ekran). Ta akcja wywoła menu, w którym wystarczy dotknąć "Uruchom ponownie".

Te poradniki mogą ci się przydać:

Jak ustawić telefon, by sam się ponownie uruchamiał?

W niektórych smartfonach z Androidem producenci - doceniając skuteczność ponownego uruchamiania jako metody "walki" ze spowolnieniem - pozwalają na włączenie cyklicznego uruchamiania ponownie, by utrzymać telefon w dobrej kondycji. Takie ustawienie znajdziesz np. w smartfonach Samsung.

Automatyczne restartowanie telefonu Samsung:

  1. Otwórz Ustawienia i przejdź do Pielęgnacja urządzenia
  2. Dotknij Automatyczna optymalizacja
  3. Dotknij Automatyczne restartowanie
  4. Włącz "Ponowne uruchamianie w razie potrzeby" oraz "Restartowanie wg. harmonogramu"
Jak ustawić telefon, by sam się restartował? Tu na przykładzie telefonu z Androidem od Samsunga

Usuń niepotrzebne aplikacje, by przyspieszyć telefon

Każdy z nas ma na telefonie aplikacje, które pobrał, by użyć raz czy dwa razy, a potem o nich zapomnieć. Ekskluzywna promocja w aplikacji w której kupiłeś raz i o niej zapomniałeś, karta lojalnościowa sklepu, do którego nie chodzisz, gra która ci się znudziła - te i inne aplikacje, nawet nieuruchomione mogą wciąż korzystać z zasobów smartfona (procesora, RAM, a już na pewno pamięci wewnętrznej), by utrzymywać działanie w tle "w razie gdyby jednak użytkownik zdecydował się na uruchomienie".

Dlatego co jakiś czas warto przejrzeć listę aplikacji i zadać sobie pytania: "Czy ja tej aplikacji potrzebuję? Czy z niej aktywnie korzystam? Czy jej odinstalowanie negatywnie wpłynie na moje doświadczenie korzystania ze smartfona?" i odinstalować aplikacje, które otrzymały "trzy razy nie".

Jak przyspieszyć telefon z Androidem? Wystarczy odinstalować nieużywane aplikacje - by to zrobić, dotknij i przytrzymaj ikonę aplikacji w menu głównym

Aktualizacja systemu Android może przyspieszyć telefon

Każdy smartfon cyklicznie przez kilka lat (zwykle od 3 do 4 lat) otrzymuje aktualizacje oprogramowania, dzięki którym zyskuje on nie tylko nowe wersje systemu operacyjnego Android, ale otrzymuje także mniejsze, comiesięczne lub cokwartalne "łatki". Owe łatki zwykle poprawiają bezpieczeństwo, błędy, a także poprawiają wydajność telefonu. Dlatego spowolniony telefon może nagle zacząć działać płynniej jeżeli go zaktualizujesz.

Informacje o nowych aktualizacjach zwykle otrzymywane są drogą powiadomień. Pomniejsze aktualizacje mogą jednak nie mieć powiadomień, a pokazywać się dopiero po wejściu w Ustawienia. W najnowszych wersjach systemu Android te wyświetlane są na samym szczycie listy Ustawień, a niezależnie od urządzenia i wersji oprogramowania, aktualizacje znajdziemy w sekcji Ustawień o nazwie Aktualizacja oprogramowania.

Oto jak sprawdzić aktualizacje w systemie Android - być może przyspieszą one twój telefon

Wyłącz animacje systemu Android, by wizualnie przyspieszyć telefon

Android domyślnie stosuje efekty animacji przy otwieraniu okien dialogowych i innych elementów interfejsu użytkownika. Chociaż dodają one systemowi wizualnej atrakcyjności, wymagają od procesora wykonania dodatkowych obliczeń. Jeżeli bardziej niż na wyglądzie zależy ci na płynnym działaniu telefonu, możesz wyłączyć skalę animacji w systemie Android, by przyspieszyć swój smartfon.

Jak wyłączyć animacje, by przyspieszyć telefon?

  1. Wejdź w Ustawienia, a następnie u dołu listy ustawień znajdź "Telefon - informacje" lub "Informacje o telefonie"
  2. Dotknij "Informacje o oprogramowaniu"
  3. Kilkukrotnie i szybko dotknij pozycji "Numer wersji", póki telefon nie wyświetli "Właśnie stałeś się programistą"
  4. Cofnij się do listy wszystkich ustawień i u dołu listy wybierz sekcję "Opcje programistyczne"
  5. W połowie dość długiej listy odnajdź "Skala animacji okna", "Skala animacji przejścia" i "Skala długości animacji"
  6. Ustaw wartość wszystkich trzech opcji na "Animacja wyłączona"
Włączanie opcji programisty, dzięki którym można wyłączyć "spowalniające" telefon animacje
Wyłączanie animacji systemu Android - przyspieszy ono działanie telefonu

Usuń z telefonu zbędne widżety i inne "gadżety"

System Android daje ogromne możliwości dostosowania wyglądu systemu. Od motywów i animowanych tapet, poprzez własne pakiety ikon i widżety, a na własnych nakładkach systemowych kończąc. Jednak te i inne "gadżety" to nic innego jak osobne aplikacje, które nie spełniają roli innej, jak dostosowywanie wyglądu, zabierając cenne zasoby telefonu i w efekcie spowalniając (mniej lub bardziej zauważalnie) telefon z Androidem. By przyspieszyć telefon wystarczy, że usuniesz chociaż część tego typu wizualnych dostosowań.

Niepotrzebne widżety to jedne z potencjalnych przyczyn spowolnienia telefonów z Androidem. Oto jak usunąć widgety z ekranu, by przyspieszyć telefon

Usuwanie plików również może przyspieszyć telefon

Każdy z nas na telefonie ma setki, o ile nie tysiące plików - stare zrzuty ekranu, zdjęcia, muzykę czy niepotrzebne dokumenty, których zbiór przez tygodnie i miesiące mogą urosnąć do gigantycznych rozmiarów. Poprzez usunięcie niepotrzebnych plików możesz nie tylko odzyskać wiele cennych gigabajtów pamięci, ale także odciążyć sam telefon, który nie będzie musiał przetwarzać dużych ilości danych za każdym razem, gdy będziesz sięgać do np. galerii, by wysłać znajomemu ostatnio zrobione zdjęcie.

Przywróć telefon do ustawień fabrycznych (zresetuj), by go przyspieszyć

Niekiedy próbując przyspieszyć telefon z Androidem, użytkownicy korzystają z każdej możliwej metody sugerowanej przez rodzinę, znajomych i internet, a mimo to telefon jest tak powolny jak był. Czasami może to być winą złośliwego oprogramowania, czasami błędu aplikacji lub samego systemu, jeszcze innym razem jej powodem może być aplikacja, której potrzebujesz, a której z jakiegoś powodu nie chcesz odinstalować. W takich sytuacjach deską ratunku (jedną z ostatnich) może być zresetowanie - przywrócenie do ustawień fabrycznych telefonu z Androidem. Jest to metoda inwazyjna, bo przywraca ona oprogramowanie twojego telefon do stanu "jak z pudełka", usuwając ustawienia, pliki i aplikacje. Jednak ta inwazyjność pozwala na odświeżenie telefonu i przyspieszenie jego działania.

Rozejrzyj się za nowym telefonem

Jeżeli wszystkie poprzednie metody zawiodły, oznacza to całkiem smutną rzecz - najprawdopodobniej twój telefon się starzeje. Jest to proces trochę inny od starzenia się organizmów biologicznych, bowiem ze starzeniem się smartfonów mamy do czynienia, gdy najnowsze wersje oprogramowania (aplikacji i samego systemu Android) są dostosowywane pod najnowsze, "mocniejsze" urządzenia, spowalniając na starszych urządzeniach używających starszych, mniej zaawansowanych podzespołów. Same smartfony poprzez liczne "przygody" w naszych kieszeniach, plecakach, podłączone do ładowarek w gorący dzień, czy przy bliższych spotkaniach z podłogą doznają mikro uszkodzeń, które w dłuższej perspektywie czasu rzutują na przyspieszenie procesu starzenia.

Procesu starzenia nie da się odwrócić, można jedynie spowolnić go dbając o telefon i "czystość" oprogramowania (poprzez np. usuwanie zbędnych plików i aplikacji). Jednak nawet spowolniony proces jest nieuchronny i w pewnym momencie należy zmierzyć się z faktem, że obecny telefon jest zbyt stary i powolny, i należy rozejrzeć się za nowym urządzeniem.

Nie ma jednoznacznego sposobu na powiedzenie kiedy jest najlepszy moment na wymianę telefonu. Każdy z nas ma inny próg tego "jak powolny musi być obecny telefon, by kupić nowy", do czego go używa (a więc jakie ma wymagania), budżet i podejście do samej wymiany urządzeń. Wśród naszych czytelników zdecydowana większość żegna się z telefonami po 2-3 latach, jednak nietrudno znaleźć osoby korzystające z jednego smartfona przez pięć lat lub więcej.

Więcej poradników dotyczących smartfonów:

REKLAMA

Zdjęcie główne: Jirapong Manustrong / Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA