REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Poradniki
  3. Smartfony - Poradniki

Jak odinstalować aplikacje na Androidzie i iPhonie?

Odinstalowywanie oprogramowania to jedna z podstawowych czynności, którą wykonuje każdy użytkownik smartfona. Niezależnie, czy czyścisz telefon ze zbędnych narzędzi, czy pozbywasz się starych, zajmujących pamięć gier, odinstalowywanie`` aplikacji to klucz do maksymalnego wykorzystania możliwości, jakie daje ci telefon z Androidem oraz iPhone.

26.12.2022
7:00
Jak odinstalować aplikacje na Androidzie i iPhonie?
REKLAMA

Możliwość instalowania i odinstalowywania aplikacji jest sercem każdego smartfona. Pozwalają nam one nie tylko rozszerzyć funkcje urządzenia, ale przede wszystkim dostosować telefon do własnych potrzeb. W tym także odinstalować aplikacje, z których nie korzystamy.

Wiedza o tym, z jakich źródeł należy instalować aplikacje, jest niezbędna do bezpiecznego i efektywnego korzystania z każdego urządzenia z Androidem. Jednocześnie umiejętność odinstalowywania oprogramowania z telefonów jest równie ważna, gdyż niepotrzebne i nieużywane oprogramowanie zajmują cenną pamięć smartfonów, zużywają zasoby telefonu oraz przyspieszają rozładowywanie się baterii.

REKLAMA

Jak odinstalować aplikacje na Androidzie?

Istnieją dwie metody odinstalowania aplikacji na Androidzie - bezpośrednio z ekranu głównego lub ekranu aplikacji oraz z poziomu Ustawień.

Aby odinstalować aplikacje z poziomu ekranu głównego lub ekranu aplikacji wystarczy przytrzymać ikonę aplikacji i poczekać na wyświetlenie menu kontekstowego, w którym powinna znajdować się opcja "Odinstaluj".

 class="wp-image-3059481"

Aplikacje na Androidzie można usunąć również z poziomu Ustawień.

  1. Przejdź do Ustawień
  2. Przesuń ekran w dół do sekcji "Aplikacje"
  3. Zależnie od urządzenia, wybierz aplikację, którą chcesz odinstalować lub przejdź do sekcji "Zarządzanie aplikacjami" i wybierz aplikacje z listy
 class="wp-image-3059457"

Nazwy poszczególnych opcji oraz ich położenie w menu i ustawieniach będą się różnić w zależności od modelu urządzenia i wersji systemu Android.

Jak odinstalować aplikacje na iPhone?

By odinstalować aplikacje z iPhone - niezależnie od wersji systemu iOS i modelu urządzenia - wystarczy dotknąć i przytrzymać ikonę aplikacji, do momentu aż ikony na ekranie zaczną drżeć. Następnie należy dotknąć ikony minusa w rogu aplikacji, którą chce się usunąć.

Inna opcja to wejście w Ustawienia > Ogólne > iPhone (miejsce) i wybrać aplikację z listy, a następnie ją odinstalować.

Co, jeżeli nie możesz odinstalować aplikacji na Androidzie lub iPhone?

Niektórych aplikacji na smartfonach nie da się odinstalować, a przyczyn tego stanu rzeczy może być kilka.

Po pierwsze, każde urządzenie ma zbiór aplikacji systemowych oraz aplikacji zainstalowanych przez producenta, których nie da się odinstalować. Dla przykładu, na urządzeniach z serii Samsung Galaxy nie odinstalujemy domyślnej Galerii oraz Galaxy Store. Na urządzeniach Xiaomi nie odinstalujemy Mi Wideo.

Zamiast tego na urządzeniach z systemem Android można wyłączyć część z nieusuwalnych aplikacji. Wystarczy przejść do sekcji Ustawienia -> Aplikacje i indywidualnie przenieść każdą z owych aplikacji w stan wyłączenia.

 class="wp-image-3059463"
REKLAMA

Jeżeli aplikacja na Androidzie nie reaguje na próby usunięcia lub po prostu znika przy dłuższym dotknięciu, najprawdopodobniej jest ona złośliwym oprogramowaniem, które niezwłocznie należy usunąć.

W przypadku iPhone odinstalowywanie aplikacji może być również niemożliwe ze względu na włączony nadzór rodzicielski, który zapobiega zmianie Ustawień urządzenia - w tym usuwaniu aplikacji.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA