REKLAMA

iPhone, czyli idealny telefon dla dziecka. Jak odpowiednio skonfigurować usługi Apple dla rodzin i rodziców?

Ekosystem usług Apple’a ma wiele zalet. Jednym z nich jest mnogość opcji i ułatwień dla rodziców i ich dzieci korzystających z iPhone’ów, iPadów i Maców. Postanowiliśmy się chmurze rodzinnej iCloud, kontroli rodzicielskiej w App Store i nie tylko.

20.03.2018 12.55
iPhone dla dziecka? Chmura rodzinna i kontrola rodzicielska [PORADNIK]
REKLAMA

Apple wprowadził mnóstwo udogodnień dla rodzin, które korzystają z jego sprzętów i oprogramowania. Producent telefonów iPhone, tabletów iPad i komputerów Mac przygotował nawet stronę internetową, która wyszczególnia największe zalety przeprowadzki całej familii do jabłkowego ekosystemu.

REKLAMA

Niestety firma z Cupertino nie zadbała o to, by przegląd rozwiązań dla rodziców i dzieci przetłumaczyć na nasz język. Przyjrzałem się jednak prezentowanym tam rozwiązaniom i postanowiłem o nich pokrótce opowiedzieć. Z wielu z nich korzystam zresztą na co dzień i bardzo je sobie chwalę.

apple iphone dla dziecka icloud family sharing kontrola rodzicielska app store 5 class="wp-image-701715"

iCloudowa rodzina to nie tylko animoji i wspólne zakupy.

Apple pozwala spiąć do sześciu kont iCloud w ramach tzw. chmury rodzinnej. Dzięki temu rodzice i dzieci mogą korzystać nawzajem z kupionych przez sieci treści: aplikacji, gier, filmów, muzyki itp. Dzięki temu można kupić grę dziecku i bawić się przy niej samemu bez wyrzutów sumienia…

Chmura rodzinna w ramach iCloud obsługuje też współdzieloną przestrzeń w chmurze na pliki, backupy i zdjęcia. Ceny wynoszą 11,99 zł za 200 GB lub 39,99 zł za 2 TB miesięcznie. Pod tym względem iCloud Drive dzielony na kilka osób jest jedną z lepszych cenowo propozycji za usługę tego typu.

Apple pozwala też wykupić nieco droższą od zwykłej subskrypcję Apple Music, z której skorzystać mogą wszyscy członkowie rodziny - czyli od 2 do 6 osób. Abonament na rodzinny streaming muzyki jest natomiast droższy zaledwie o połowę od licencji dla jednej osoby i kosztuje 29,99 zł miesięcznie.

apple iphone dla dziecka icloud family sharing kontrola rodzicielska app store 2 class="wp-image-701703"

Kontrola rodzicielska na urządzeniach Apple’a.

Rodzice mogą wyłączyć dzieciom dostęp do wybranych aplikacji. Dobrym pomysłem może być ograniczenie dostępu do Safari. Dziecko nie będzie wtedy w stanie uzyskać dostępu do treści w inny sposób, niż poprzez sprawdzone i zatwierdzone wcześniej przez rodzica aplikacje.

Można też zostawić Safari, ale pozwolić dziecku poruszać się tylko po zaakceptowanych wcześniej witrynach. Jest też opcja pośrednia, która blokuje dostęp do treści tylko dla dorosłych - aczkolwiek taki filtr może być dziurawy, o czym warto pamiętać, zostawiając dziecku dostęp do przeglądarki.

Rodzic może też się zdecydować na ograniczenie wyświetlania materiałów dla dorosłych w takich aplikacjach systemowych jak iBooks lub w sklepie iTunes Store z materiałami wideo. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by zablokować dostęp do tych usług całkowicie. Tu wszystko zależy od preferencji rodzica.

apple iphone dla dziecka icloud family sharing kontrola rodzicielska app store 6 class="wp-image-701724"

Kategorie wiekowe w App Storze

W sklepie z aplikacjami Apple’a aplikacje i gry są moderowane pod kątem nieodpowiednich treści. Programy przeznaczone są jednak dla określonych grup wiekowych. Gry bywają brutalne, a agregatory treści z serwisów społecznościowych, takie jak np. oficjalna aplikacja serwisu Reddit, pozwalają łatwo dotrzeć do np. treści pornograficznych.

Ekspozycji na takie treści można jednak uniknąć, korzystając z sekcji Dla dzieci w App Storze. W tej kategorii można znaleźć aplikacje i gry, które z pewnością będą odpowiednie dla małoletnich użytkowników iPhone’ów i iPadów. W ustawieniach urządzenia można ograniczyć pobieranie treści ze sklepu z aplikacjami z odpowiedniej grupy wiekowej.

Firma z Cupertino dba też o to, by dorośli użytkownicy systemu iOS mieli wgląd w to, jakie gry i aplikacje trafiają na mobilne sprzęty ich pociech. Po konfiguracji chmury rodzinnej przed pobraniem aplikacji na telefon lub tablet dziecka rodzic będzie musiał wyrazić na to zgodę. Nie zabrakło też blokady mikropłatności lub blokady instalacji i usuwania programów.

iPhone, czyli idealny telefon dla dziecka. Jak odpowiednio skonfigurować usługi Apple dla rodzin i rodziców? class="wp-image-701700"

Find My Friends - byle tylko nie zmienić go w Stalk My Kids.

Jedną z usług systemowych w iOS jest możliwość zdalnego namierzania innych osób na podstawie wskazań GPS. Aplikacja o nazwie Find My Friends pozwala przyjaciołom i członkom rodziny sprawdzać swoją lokalizację w czasie rzeczywistym. Apple podpowiada, że w aplikacji Find My Friends może pozwolić uniknąć pisania wiadomości „Gdzie Ty?” 15 razy dziennie.

Rodzice mogą używać tego narzędzia, by stale monitorować, gdzie przebywa ich dziecko - a przynajmniej, gdzie jest aktualnie jego telefon komórkowy. Find My Friends obsługuje powiadomienia, gdy dziecko opuści lub dotrze do określonej lokalizacji. Z kolei usługa Find My iPhone pozwoli z kolei namierzyć zgubione urządzenia Apple’a i usunąć z nich zdalnie prywatne dane.

Finds My Friends jest usługą systemową, dzięki czemu można otrzymać informację o lokalizacji bliskich, pytając o to Siri lub podglądając kartę informacji w rozmowie w iMessage. Apple podpowiada nawet, że oprócz lokalizacji bliskich, grupowa rozmowa rodzinna w systemowych komunikatorze pozwala w jednym miejscu wyświetlić wysyłane przez wszystkich członków pliki.

iPhone, czyli idealny telefon dla dziecka. Jak odpowiednio skonfigurować usługi Apple dla rodzin i rodziców? class="wp-image-701709"

Współdzielone albumy, przypomnienia i kalendarze.

Każdy posiadacz konta iCloud ma swoją własną bibliotekę zdjęć. W ramach chmury rodzinnej ma się w dodatku dostęp do współdzielonej galerii, do której każdy może dodawać wybrane fotografie. Robi się z tego taki miniInstagram dla członków rodziny. Zdjęcia można oznaczać jako polubione i komentować.

REKLAMA

Członkowie rodziny mogą też korzystać ze wspólnej listy zadań w aplikacji Przypomnienia, gdzie mogą np. kolektywnie odhaczać kolejne pozycje z listy zakupów. Rodziny mogą też korzystać ze wspólnego kalendarza, by nie przegapić ważnych spotkań, uroczystości, rocznic itp.

Warto tylko pamiętać, że to na rodzicu spoczywa obowiązek odpowiedniej konfiguracji sprzętów dziecka. Dotyczy to zarówno chmury rodzinnej i blokady rodzicielskiej, jak i trybu Nie przeszkadzać, Night Shift, podstawowych danych medycznych na karcie ICE oraz trybu SOS.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA