REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie /
  3. Poradniki
  4. Oprogramowanie /
  5. Smartfony - Poradniki

Jak usunąć wirusa z telefonu? Jak się go pozbyć za darmo?

Smartfony w wielu aspektach możliwościami dościgają komputery stacjonarne. Ma to bardzo wiele zalet, ale i wad, a jedną z największych z nich jest złośliwe oprogramowanie. Lecz tak, jak w przypadku komputerów, istnieją sprawdzone sposoby na usuwanie wirusów z telefonu.

16.10.2022
19:54
Jak usunąć wirusa z telefonu? Jak się go pozbyć za darmo?
REKLAMA

Wszechstronność to miecz obosieczny, bowiem wraz z popularnością smartfonów przyszło zainteresowanie twórców złośliwego oprogramowania. Tak jak kiedyś wiedzą pożądaną było jak usunąć wirusa z komputera, tak współcześnie wiedza jak usunąć wirusa z telefonu jest na wagę złota.

REKLAMA

Wirusy na telefon podobne do tych komputerowych.

Niemal 94 proc. wszystkich wirusów zagrażających użytkownikom systemu Android stanowią trojany. Trojany (a właściwie konie trojańskie) to oprogramowanie, które swym wyglądem podszywa się pod godne zaufania i popularne aplikacje. Po zainstalowaniu na telefonie zwykle ukrywają się w tle i wykradają informacje z urządzenia lub zdalnie wykonują polecenia cyberprzestępców (np. uruchamiają mikrofon w celu nagrywania właściciela telefonu).

Trojany to powszechna nazwa większej grupy złośliwego oprogramowania, do której należy kilka kategorii szkodliwego oprogramowania, w tym m.in. trojan-banker (zaprojektowane do wykradania danych kont bankowych), trojan-dropper (stworzone do instalowania na urządzeniu innych wirusów) czy trojan-sms (odczytujące dane kontaktów i SMSy użytkownika, a także wysyłające wiadomości SMS na płatne numery premium).

Drugim najpopularniejszym rodzajem (aczkolwiek stanowiącym niespełna 2,5 procent wszystkich infekcji) wirusów na telefony z Androidem stanowi złośliwe oprogramowanie typu ransomware. Celem ransomware jest uzyskanie dostępu do plików użytkownika, aby następnie zablokować do nich dostęp i wymusić okup w zamian za odblokowanie ich.

Jak sprawdzić, czy telefon ma wirusa?

Aby zidentyfikować czy telefon jest zainfekowany, w większości przypadków nie potrzeba analizy eksperta czy nawet instalowania dodatkowego oprogramowania, bowiem obecność złośliwego oprogramowania niejednokrotnie przekłada się na komfort użytkowania urządzenia.

Do najczęstszych sygnałów, że na telefonie obecny jest wirus, należą:

  • Spowolnienie pracy telefonu, który dotychczas działał szybko i bez zacinania się.
  • Stała obecność natrętnych reklam, niezależnie od tego, jakiej aplikacji używasz.
  • Po zainstalowaniu danej aplikacji, jej ikona znika.
  • Przy wykonywaniu tych samych czynności, zauważalny jest nagły skok zużycia baterii.
  • Na telefonie obecne są aplikacje, których nie rozpoznajesz.

Oprócz tego istnieją wirusy, które uniemożliwiają korzystanie z telefonu, a w przypadku złośliwego oprogramowania typu ransomware infekcja jest widoczna niemal natychmiast.

Ponieważ hakerzy stale udoskonalają swe metody, niekiedy telefon może nie dawać widocznych oznak infekcji. W takim przypadku najlepiej jest zainstalować jedną z dostępnych w sklepie Google Play aplikacji antywirusowych i przeskanować nią urządzenie.

Jak usunąć wirusa z telefonu?

Jeżeli mamy pewność, że nasze urządzenie padło ofiarą złośliwego oprogramowania, istnieją trzy darmowe sposoby, aby sobie poradzić z infekcją.

Pierwszy sposób jest możliwy do użycia jedynie w przypadku, kiedy infekcja nie uniemożliwia pracy telefonu. Metoda jest prosta: wystarczy zainstalować aplikację antywirusową, która w większości przypadków zidentyfikuje zagrożenie i je usunie.

Jednakże bywa tak, że haker nas przechytrzył i antywirus nie jest w stanie całkowicie usunąć zagrożenia lub nawet go zidentyfikować. W takim przypadku oprócz instalacji innego antywirusa możesz użyć ostatniej deski ratunku i przywrócić telefon do ustawień fabrycznych. Opcja ta dostępna jest z poziomu ustawień telefonu, a wszystkie wersje Androida (począwszy od wersji 5.0) wyposażone są w możliwość wyszukiwania ustawień.

Przywracając telefon do ustawień fabrycznych, należy pamiętać, że wyczyści on całą zawartość urządzenia - włącznie z zainstalowanymi aplikacjami, ich danymi oraz przechowywanymi plikami.

Ostatnia forma działania jest zalecana w przypadku, kiedy infekcja wirusem sprawiła, że utraciliśmy kontrolę nad telefonem - urządzenie jest zbyt powolne, aby wykonać jakąkolwiek akcję lub po prostu jest zablokowane. W takim przypadku należy wykonać tzw. forced factory reset (wymuszone przywrócenie do ustawień fabrycznych).

Aby to zrobić wyłącz telefon, a następnie włącz go, trzymając wciśniętą specjalną kombinację klawiszy. Przytrzymanie owej kombinacji klawiszy wywoła tryb recovery, jednakże układ tych klawiszy różni się w zależności od modelu urządzenia i wersji systemu Android. Dlatego, aby odnaleźć połączenie odpowiednie dla twojego telefonu, wyszukaj nazwę swojego telefonu oraz frazę "recovery mode" w wyszukiwarce internetowej.

Po wejściu w recovery mode, wybierz opcję "Wipe data/factory reset". Wymusi ona przywrócenie telefonu do ustawień fabrycznych. Następnie, po zakończeniu operacji, wybierz opcję "Reboot system now", która uruchomi urządzenie.

Wirus usunięty z telefonu - co dalej?

Po usunięciu wirusa z telefonu nie powinieneś spoczywać na laurach, bowiem w zdecydowanej większości przypadków twórcom złośliwego oprogramowania zależy na tym, co masz najcenniejsze - na danych oraz pieniądzach. Dlatego pierwszą czynnością po usunięciu wirusa z telefonu powinna być zmiana hasła i metod dostępu do wszystkich aplikacji, serwisów i instytucji dla ciebie ważnych, na czele z bankowością internetową.

REKLAMA

Oprócz naprawiania szkód wyrządzonych przez złośliwe oprogramowanie, każdy zainteresowany cyberbezpieczeństwem powinien przyjrzeć się bliżej metodom prewencji przed zainfekowaniu telefonu wirusem. A te są niezwykle proste, bowiem ograniczenie instalacji aplikacji jedynie do sklepu Google Play (lub App Gallery na urządzeniach Huawei). Ponieważ niejednokrotnie hakerzy są w stanie przechytrzyć zabezpieczenia Google Play, warto przed instalacją czytać opinie, sprawdzać informacje o wydawcy oraz opinie w internecie.

Należy również wystrzegać się klikania w odnośniki, które otrzymaliśmy od nieznanych nam osób lub prowadzą do nieznanych nam stron. Czujnością należy wykazać się również przy tzw. skróconych linkach (np. tinyurl.com).

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA