REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie /
  3. Poradniki
  4. Oprogramowanie - Poradniki

Jak zmienić rozmiar zdjęcia? Jak je zmniejszyć lub zwiększyć?

Każdy choć raz spotkał się z komunikatem "Twoje zdjęcie jest za duże" lub z nieestetycznym wyglądem zbyt dużej grafiki. Podpowiadamy jak wykadrować oraz zmienić rozmiar obrazu - tak fotografii, jak i grafik pobranych z internetu.

22.01.2023
6:34
rozmiar zdjęcia
REKLAMA

Zmiana rozmiaru zdjęcia to niezwykle przydatna funkcja, ale i umiejętność. Dzięki niej możemy nie tylko dostosować wygląd grafiki do różnych projektów czy social mediów, ale także zaoszczędzić miejsce na dysku lub karcie pamięci.

Wbrew pozorom do zmiany rozmiaru zdjęć nie potrzeba instalowania dodatkowego oprogramowania. Współcześnie proste i skuteczne edytory fotografii są na wyposażeniu każdego systemu operacyjnego, tak więc nie musimy buszować po Microsoft Store, Google Play czy App Store w poszukiwaniu odpowiedniej aplikacji.

REKLAMA

Rozdzielczość, a rozmiar zdjęcia - różnice

Jeżeli chodzi o wielkość zdjęcia, bardzo często można napotkać się na zwroty rozmiar i rozdzielczość, które bywają używane zamiennie. Jednak jest to duży błąd, gdyż wartości te są bardzo różne i mają zastosowanie w różnych dziedzinach.

Rozdzielczość odnosi się do liczby pikseli na cal w obrazie (PPI, pixels per inch), podczas gdy rozmiar odnosi się do wymiarów obrazu w pikselach (szerokość x wysokość). Obraz o wyższej rozdzielczości będzie miał więcej pikseli na cal i dlatego będzie wydawał się bardziej szczegółowy, ale przez to rozmiar pliku będzie większy.

Z kolei w drugą stronę, obraz o niższej rozdzielczości będzie miał mniej pikseli na cal i będzie wydawał się mniej szczegółowy, ale jednocześnie jego rozmiar będzie mniejszy. Rozmiar i rozdzielczość są powiązanymi, lecz niezależnymi właściwościami obrazu, które mogą na siebie wzajemnie oddziaływać.

Zobacz także:

Jednocześnie mówiąc o rozdzielczość można się spotkać z dwiema frazami - DPI i PPI. DPI (dots per inch) - w przeciwieństwie do PPI - opisuje ilość kropek tuszu używanych na cal drukowanego obrazu. Im większe DPI tym drukowany obraz będzie posiadał więcej detali, a przejścia pomiędzy barwami będą bardziej naturalne.

Innymi słowy, PPI opisuje rozdzielczość grafiki w formacie cyfrowym, DPI jest istotne jedynie przy druku.

Podstawowych zmian rozmiaru zdjęcia możemy dokonać za pomocą wbudowanej w systemy Windows aplikacji Zdjęcia. Aplikacja ta daje możliwość zarówno proporcjonalnego zmniejszenia zdjęcia, jak i kadrowania obrazu.

Aby zmniejszyć zdjęcie, należy otworzyć je w aplikacji Zdjęcia poprzez dwukrotne kliknięcie obrazu w folderze. Następnie kliknij ikonę trzech kropek na górnym pasku aplikacji i z menu kontekstowego wybierz opcję "Zmienianie rozmiaru obrazu".

Zmiana rozmiaru zdjęcia na mniejszy w aplikacji Zdjęcia

Zmienianie rozmiaru zdjęcia domyślnie ustawione jest na proporcjonalne, co oznacza, że obraz zostanie zmniejszony proporcjonalnie w stosunku do poprzedniego rozmiaru i pozwoli uniknąć nieestetycznego efektu spłaszczenia lub ściśnięcia.

Jak zmniejszyć rozmiar zdjęcia w Windowsie

Jeżeli zależy ci na zmniejszeniu obrazu poprzez wycięcie z niego konkretnego kadru o konkretnym rozmiarze, aplikacja Zdjęcia również na to pozwala. Aby wykadrować obraz, kliknij ikonę na początku górnego paska i przytnij obraz według własnych upodobań.

Kadrowanie w aplikacji Zdjęcia

Alternatywy dla aplikacji Zdjęcia

Jeżeli nie pracujesz na komputerze z systemem Windows lub po prostu nie chcesz korzystać z aplikacji Zdjęcia, istnieje kilka alternatywnych programów pozwalających na zmianę rozmiaru i kadrowanie zdjęcia.

Wśród programów pobieranych na komputer można wymienić Adobe Photoshop i jego darmowy odpowiednik GIMP. Z kolei wśród aplikacji webowych można skorzystać z m.in. Pixlr Express, który pozwala na edycję i zmianę rozmiaru zdjęć z komputera, jak i zdjęć z adresu URL - bez ich uprzedniego pobierania.

Zmiana rozmiaru zdjęcia w aplikacji Pixlr Express

Jak zmienić rozmiar zdjęcia na telefonie? Jak je zmniejszyć i wykadrować?

Aby zmienić rozmiar zdjęcia na telefonie, należy wejść w Galerię, a następnie wybrać zdjęcie. Z menu znajdującego się u dołu ekranu wybrać ikonę edycji zdjęcia. Domyślnie edytor zdjęcia przeniesie cię do opcji kadrowania obrazu, dzięki czemu możesz wyciąć ze zdjęcia odpowiedni jego fragment.

Aby zmienić rozmiar zdjęcia lub wykadrowanego już fragmentu dotknij trzech kropek w prawym dolnym rogu ekranu, a następnie dotknij "Zmień rozmiar".

Nazwa i położenie opcji mogą się różnić w zależności od modelu urządzenia i wersji systemu Android.

Jak powiększyć zdjęcie?

Jak łatwo można zauważyć, w zdecydowanej większości aplikacji mamy możliwość jedynie zmniejszania rozmiaru zdjęcia. Bardziej zaawansowane oprogramowanie (takie jak Adobe Photoshop czy GIMP) pozwala na powiększanie, jednakże odbija się to rykoszetem na jakości zdjęcia, które traci na jakości i staje się rozmazane.

REKLAMA

Rozwiązaniem tego problemu może być użycie powiększaczy zdjęć takich jak AI Image Upscaler, Upscale.media czy Bigjpg. Za pośrednictwem sztucznej inteligencji powiększają one zdjęcia dwu, a nawet czterokrotnie. Minusem owych serwisów jest fakt, że nie powiększą one perfekcyjnie każdego zdjęcia - zbyt niska jakość zdjęcia lub nadmierna ilość detali (takich jak np. tekst) może doprowadzić do miejscowego, nieestetycznego rozmycia i zniekształceń.

Czterokrotne powiększenie zdjęcia
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA