REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie /
  3. Poradniki
  4. Oprogramowanie /
  5. Oprogramowanie - Poradniki

Musisz poznać te windowsowe narzędzia! Nowy PowerToy wyciągnie tekst z każdego obrazka

Zestaw narzędzi Microsoft PowerToys wzbogacił się o trzy ciekawe dodatki: Linijka ekranu, Szybki akcent i Ekstraktor tekstu. Cała trójka wydaje się użyteczna i wygodna dla niektórych grup użytkowników. Ostatnie narzędzie pozwala skopiować tekst ze zdjęcia i przyda się niemal każdemu. Szkoda, że nie jest częścią samego Windowsa.

11.09.2022
8:16
Surface Pro 8
REKLAMA

PowerToys to zestaw narzędzi stworzonych przez twórców Windowsa, które mają na celu zwiększenie użyteczności Windowsa. Są od samego początku projektem hobbystycznym i oddolną inicjatywą inżynierów Microsoftu.

REKLAMA

Narzędzia, które stanowią część zestawu, mogą mieć niedopracowany interfejs, czasem mogą działać niestabilnie czy ułatwiać życie garstce użytkowników - dodając niepotrzebny element interfejsu innym. Wszystkie narzędzia są też w pełni open-source’owe, więc można na ich przykładzie uczyć się programowania zaawansowanych narzędzi do Windows.

Czytaj też:

PowerToys są w pełni darmowe (dostępne w Microsoft Store). Są oznaczone jako Preview, a więc ich kod nie spełnia kryteriów jakości Microsoftu - nie należy się jednak obawiać, że coś napsują w komputerze czy w systemie. W najgorszym razie wystąpi jakiś drobny problem z samym narzędziem. PowerToys doczekały się trzech edycji: dla Windows 95, dla Windows XP oraz dla Windows 10 i 11. Tylko ostatnia edycja jest aktywnie rozwijana. I właśnie zyskała trzy użyteczne nowości. Pozostałe narzędzia Microsoft PowerToys zostały omówione w tym materiale.

Jak skopiować tekst ze zdjęcia w Windows 11? Można spróbować Ekstraktora tekstu z Microsoft PowerToys.

 class="wp-image-2400219"
Microsoft PowerToys - Ekstraktor tekstu

Jeżeli narzędzie jest włączone (domyślnie: jest), to wystarczy wcisnąć dowolnie ustalony skrót klawiszowy (domyślnie: [Windows] + [Shift] + [T]). Ekran zostanie przyciemniony, a zadaniem użytkownika jest zaznaczenie obszaru zdjęcia, z którego ma być skopiowany tekst. Ten następnie trafia do systemowego Schowka i może być wklejony w dowolnej innej aplikacji.

Jak skopiować tekst ze zdjęcia?

Narzędzie do kopiowania tekstu ze zdjęcia z pewnością nie jest doskonałe. Do powyższego nagrania dobrałem zdjęcie pochylonego tekstu, a rezultat końcowy wymaga dodatkowej redakcji. Narzędzie nie jest więc zagrożeniem dla płatnych, profesjonalnych aplikacji OCR. Obsługuje jednak polskie znaki i pismo odręczne, radzi sobie dostatecznie dobrze i jest zgrabnie połączone z powłoką Windowsa. To wystarczy, by zaspokoić potrzeby osób, które narzędzi do kopiowania tekstu ze zdjęcia używają sporadycznie - i akurat, gdy jest potrzebne, to nie wiedzą czego użyć.

Do PowerToys trafiły też Linijka ekranowa i narzędzie do szybkiego dodawania akcentów.

 class="wp-image-2400231"
Microsoft PowerToys - Linijka ekranu

Linijka ekranowa, po aktywacji wybranym skrótem klawiszowym, inteligentnie rozpoznaje elementy na ekranie i szybko wylicza odległości pomiędzy nimi wyrażone w pikselach.

REKLAMA
 class="wp-image-2400222"
Microsoft PowerToys - Szybki akcent

Z kolei mechanizm Szybkich akcentów jest pomocny dla tych, którzy często piszą w innych językach i mają dość koszmarnej windowsowej Tablicy znaków do wklejania liter innych niż obowiązują w danym alfabecie. Jeżeli narzędzie jest aktywne, wystarczy przytrzymać przycisk litery, do której ma być dodany niestandardowy akcent i spację bądź przycisk kursora. Na ekranie pojawi się menu szybkiego wyboru alternatywnych akcentów.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA