1. SPIDER'S WEB
  2. Gry
  3. Technologie

Dziecko w szpitalu. Piętnastolatek grał w gry wideo po 20 godzin na dobę. Potrzebuje leczenia

fortnite uzaleznienie od gier komputerowych hospitalizacja szpital

Truizmem jest, iż od gier wideo można się uzależnić, ale dopiero teraz pierwszy raz gracz był z tego powodu hospitalizowany. 15-letnie hiszpańskie dziecko nie mogło się oderwać od Fortnite’a.

Uzależnienie od gier wideo można nazwać jedną z tzw. chorób cywilizacyjnych, którymi poprzednie pokolenia w ogóle nie musiały się przejmować. Zaburzenia spowodowane przez granie na komputerach, konsolach i smartfonach znane są medycynie od dawna, a ponad trzy lata temu zostały wreszcie wpisane do powstającego w tamtym czasie katalogu chorób ICD-11, nad którym pieczę trzyma Światową Organizację Zdrowia.

Nie wszyscy uważają decyzję WHO za słuszną, ale rządy państw z całego świata starają się na własną rękę przeciwdziałać uzależnieniom, w tym takimi powiązanymi z grami wideo. Chiny postanowiły przyblokować publikację nowych gier online i zabroniły młodym ludziom grać w tego typu tytułu więcej niż trzy godziny w tygodniu, a Polska planuje wydać miliony na odklejenie dzieci od smartfona.

Hiszpania z kolei jako pierwsza przyjęła do szpitala dziecko uzależnione od gry wideo.

Agencja informacyjna EFE podała, że 15-latek trafił do szpitala ze względu na to, że po śmierci matki nie mógł oderwać się od gry i potrafił grać 20 godzin dziennie, co doprowadziło do zaburzeń behawioralnych — izolował się w domu, nie interesował się kontaktami ze znajomymi i rodziną itp. Lekarze uznali, że dziecko powinno spędzić dwa miesiące w szpitalu na obserwacji.

To pierwszy tego typu potwierdzony przypadek, ale coś czuję, że nie ostatni. A jaka gra wideo okazała się dla nastolatka ważniejsza niż wszystko inne na całym świecie? Chodzi oczywiście o Fortnite’a, który sprawia problemu również dorosłym ludziom, w tym np. piłkarzom, którzy „całe noce grają w to gówno” — a przynajmniej tak przekonuje Jose Mourinho rener klubu piłkarskiego AS Roma.