REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

NASA: nieudane pobranie próbki gruntu to nie wina łazika. To wina tego gruntu

Marsjański łazik Perseverance podjął w kraterze Jezero na Marsie pierwszą próbę pobrania próbki gruntu, która za jakiś czas może trafić na Ziemię. Próba zakończyła się jednak porażką.

14.08.2021
12:48
odwiert na marsie
REKLAMA

Cała procedura wykonania odwiertu, przygotowania specjalnej fiolki i pobrania do niej gruntu została wykonana autonomicznie. Po jej zakończeniu inżynierowie z centrum kontroli misji postanowili sprawdzić, co udało się umieścić fiolce. Ku ich zdumieniu fiolka była nadal pusta. Pierwsza próba zakończyła się zatem porażką.

REKLAMA

Po dwóch dniach analiz naukowcy ustalili, co się stało. Jak przekonują w oświadczeniu, cała procedura przebiegła prawidłowo. Okazało się jednak, że miejsce, w którym dokonano odwiertu, pokryte jest niezwykle drobnym pyłem, przez co wysunął się on z urządzenia.

 class="wp-image-1822213"
Źródło: NASA/JPL-Caltech

Jak to NASA ujęła w swoim oświadczeniu: „Urządzenie zadziałało całkowicie prawidłowo, jednak skała z nim nie współpracowała”. Ze względu na brak żadnych większych fragmentów skał w miejscu wykonania odwiertu i pobrania rdzenia, w pojemniku po jego wyciągnięciu z gruntu nie pozostało nic.

Nie ma powodów do niepokoju

Marsjańskie skały już nie pierwszy raz dają się naukowcom we znaki. Wystarczy tutaj przypomnieć przygody instrumentu HP3, który w ramach misji sondy InSight miał wbić się w grunt marsjański, aby mierzyć ciepło emitowane z wnętrza planety. Choć miał wbić się na 4 metry głębokości, to w rzeczywistości instrument nigdy całkowicie nie zdołał wbić się głębiej niż kilkadziesiąt centymetrów. Ostatecznie jego misję zakończono.

REKLAMA

Łazik Perseverance dopiero rozpoczął swoją misję i to była zaledwie pierwsza próba pobrania próbki. Czasu na kolejne próby jest jeszcze bardzo dużo. Jeżeli za przykład brać poprzednie łaziki marsjańskie, to Perseverance może mieć przed sobą jeszcze dekadę eksploracji Marsa, odpowiednie skały zatem na pewno się znajdą.

Kolejna próba pobrania próbki gruntu zaplanowana jest na początek września, kiedy łazik dotrze już do wybranej skały w regionie South Seitah.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA