REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Zdjęcie dnia: bąble na Marsie zdradzają jego historię

Od lat spływające na Ziemię zdjęcia Marsa, wykonane przez łaziki, lądowniki i orbitery sprawiły, że pustynna, spękana i podziurawiona powierzchnia nie robi już na nas takiego wrażenia, jak powinna. To jednak zdjęcie naprawdę fascynujące.

10.08.2021
8:55
kratery mars
REKLAMA

Przedstawia grupę trzech kraterów uderzeniowych różnych rozmiarów, znajdujących się na równinie Lunae Planum rozciągającej się między marsjańskimi nizinami na północy a wyżyną wulkaniczną Tharsis przy zachodnim krańcu słynnego uskoku Valles Marineris. Wszystkie trzy kratery powstały już po wypływach wulkanicznych, dzięki czemu odsłoniły materiał do tego czasu skrywający się pod powierzchnią Marsa.

REKLAMA
kratery mars class="wp-image-1817230"
Źródło: ESA/Roscosmos/CaSSIS

Kratery odsłaniają historię planety

To właśnie dzięki takim strukturom naukowcy mogą chociaż rzucić okiem w przeszłość planety, bowiem obok siebie posiadają warstwy materii pochodzące z dwóch różnych okresów historii. Dzięki temu planetolodzy mogą oszacować, kiedy dochodziło do wypływów lawy, która pokryła obszar, na którym później powstały kratery.

Co więcej, przyglądając się uważniej powyższemu zdjęciu, naukowcy mogą analizować poszczególne warstwy gruntu wyraźnie widoczne na wewnętrznej krawędzi krateru. Najprawdopodobniej powstały one wskutek kolejnych wypływów lawy z pobliskich kraterów.

REKLAMA
tgo trace gas orbiter class="wp-image-1817245"
Sonda Trace Gas Orbiter. Źródło: ESA

Powyższe zdjęcie zostało wykonane 22 marca 2021 r. z orbity wokół Marsa przez europejsko-rosyjską sondę Trace Gas Orbiter, której głównym zadaniem jest badanie składu chemicznego atmosfery planety, a szczególnie poszukiwanie gazów mogących być biosygnaturami, takich jak chociażby metan. Na szczęście jednak inżynierowie przygotowujący sondę wyposażyli ją także w kamery, które umożliwiają wykonywanie tak spektakularnych zdjęć powierzchni Czerwonej Planety.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA