REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Lot megarakiety na orbitę coraz bliżej. Właśnie przetestowano jej pierwszy człon

Już dawno nie było żadnych ciekawych informacji z programu rozwojowego rakiety Starship. Coś się jednak dzieje. W środku nocy (polskiego czasu) SpaceX przetestowało pierwszy jej człon - Super Heavy.

21.07.2021
8:36
super heavy test
REKLAMA

O ile Starship wygląda przynajmniej jak rakieta, choć raczej tęga, to Super Heavy wygląda jak potężny, wąski i tępo zakończony walec. Nic w sumie dziwnego, wszak nie jest on samodzielną rakietą, która potrzebowałaby jakiegoś opływowego stożka na szczycie, lecz pierwszym członem rakiety, na którym ustawiany będzie Starship.

REKLAMA

Rozmiary rakiety są naprawdę imponujące. Super Heavy ma aż 70 metrów wysokości. Po ustawieniu na nim Starshipa całość będzie miała wysokość 120 metrów. Rakieta Falcon 9 z dołączonym na szczycie statkiem Crew Dragon ma wysokość ok. 63 metrów, czyli jest niższa od samego Super Heavy. Dla porównania — Pałac Kultury i Nauki w Warszawie ma 230 metrów, a więc 2 razy tyle, co Stasrship i prawie 4 razy tyle, co Super Heavy.

Jak na razie nie wiadomo kiedy odbędzie się pierwszy lot Starshipa Super Heavy na orbitę. Jeszcze kilka tygodni temu prezes SpaceX Gwynne Shotwell przekonywała, że rakieta wystartuje jeszcze w lipcu. Do końca lipca pozostało jednak zaledwie dziesięć dni, a tymczasem nie ukończono jeszcze budowy wieży, przy której Starship miałby być nakładany na szczyt Super Heavy.

Silnik już przetestowany

Mimo to w nocy z poniedziałku na wtorek w kompleksie Boca Chica w Teksasie przeprowadzono krótki test trzech silników Raptor. Super Heavy oznaczony jako Booster 3 to najnowszy prototyp pierwszego członu rakiety.

REKLAMA

Elon Musk wspomniał później na Twitterze, że kolejny test tego samego prototypu będzie obejmował już dziewięć silników Raptor. Warto jednak pamiętać, że docelowo rakieta podczas startu będzie wykorzystywała ponad trzydzieści silników tego typu, aby unieść i rozpędzić 120-metrowego potwora.

Ten konkretny prototyp najprawdopodobniej nie oderwie się od Ziemi, a ograniczy swoją działalność do testów naziemnych. Kolejny prototyp - Booster 4 - będzie pierwszym Super Heavy, który spróbuje wynieść Starshipa na orbitę.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA