REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Operatorzy

5G w Polsce skończyło rok. Jakie prędkości rozwija w sieciach Plus, Play, Orange i T-Mobile?

Sieć 5. generacji działa w naszym kraju już od roku. Jak przez ten czas rozwinęło się 5G takich operatorów jak Plus, Play, Orange i T-Mobile i jakie transfery można osiągnąć? Zbadano to w stolicy.

20.07.2021
17:12
5G w Polsce po roku. Na jakie prędkości można liczyć?
REKLAMA

Na takie 5G z prawdziwego zdarzenia jeszcze czekamy, bo zapowiedziana na zeszły rok aukcja się nie odbyła. Mimo to telekomy uznały, że nie ma co zasypiać gruszek w popiele — i słusznie! Częstotliwości z zakresu 3,4-3,8 GHz nadal nie zostały rozdysponowane, ale już w połowie ubiegłego roku operatorzy stacjonarni działający uruchomili pierwsze stacje bazowe 5. generacji… na częstotliwościach wykorzystywanych uprzednio przez LTE.

REKLAMA

Pierwszą siecią komórkową z komercyjnym 5G w Polsce okazał się Plus, ale konkurenci w postaci Playa, Orange’a i T-Mobile’a szybko poszli mu w sukurs i wyścig trwa do dziś. Z tego powodu telekomy co rusz wrzucają do sieci materiały, w których chwalą się kolejnymi kamieniami milowymi rozwoju sieci 5. generacji w naszym kraju, czyli zwykle pokryciem populacji (mierzonym albo w milionach obywateli, albo w procentach ludności).

Stan wdrożenia 5G w Polsce — koniec lipca 2021 r.

Zbadania, jak 5G w Polsce sprawuje się w praktyce, podjęli się specjaliści z firmy Notel Poland, a wnioski zostały opublikowane na portalu RFBenchmark. Sprawdzano sieć 5. generacji pod kątem zastąpienia usług stacjonarnego dostępu do internetu w ośmiu lokalizacjach na terenie Warszawy w stabilnych warunkach radiowych. Skupiono się głównie na transmisji w górę i w dół.

W testach na pokładzie pojazdu pomiarowego wykorzystano dwa telefony (Xiaomi Mi 10 5G Pro M2007J3SG i Samsung S20 FE 5G) oraz skanery (PCTEL IBFlex i MXFlex) i symulowano m.in. oglądanie filmów w bardzo wysokiej rozdzielczości (nie tylko 4K, ale również 8K) oraz rozmowy wideo, zdalne zarządzanie serwerami, monitoring wizyjny na żywo oraz zwykłe przeglądanie internetu.

5g w polsce transfery rekord plus play orange t-mobile download upload 1 class="wp-image-1791997"
Plus ma taki download 5G, jak pozostali operatorzy razem wzięci

Prędkości pobierania danych po 5G określone zostały jako „zadowalające”, a w jednym przypadku nawet jako „bardzo zadowalające” — a zwycięzcą został Plus.

Zielony telekom z Grupy Cyfrowy Polsat rozwija 5G na szerokim paśmie 2600 MHz TDD, które wcześniej wykorzystywało LTE, co widać w wynikach średniej prędkości pobierania dla pomiarów stacjonarnych w Warszawie. Plus osiągnął bardzo solidny wynik na poziomie 322 Mb/s, który pokrywa się z moimi testami. Do tych teoretycznych kilku gigabitów trochę brakuje, ale to i tak mniej-więcej tyle, co pozostałe sieci… razem wzięte.

Kolejny na podium znalazł się T-Mobile z wynikiem 134 Mb/s, podczas gdy brązowy medal zdobył Orange z transferami rzędu 109,6 Mb/s. Stawkę zamyka Play ze swoim 78,7 Mb/s, ale gorsze wyniki tej trójki niż Plusa nie powinny dziwić. Trzy telekomy, które łącznie miały transfery 322,3 Mb/s, zdecydowały się wykorzystać jako pierwszy filar wąskie pasma częstotliwości z zakresu 2100 MHz.

5g w polsce transfery rekord plus play orange t-mobile download upload 2 class="wp-image-1792003"
W wynikach cząstkowych Plus również wygrywa i to we wszystkich ośmiu lokalizacjach

Plus wygrał też w pobieraniu danych przez 5G w każdej z ośmiu badanych lokalizacji z maksymalną średnią 400,8 Mbps, ale nie obyło się bez roszad.

Nie ma wątpliwości, że sieć 5. generacji na częstotliwości 2600 MHz TDD oferuje dziś najlepsze transfery w ramach 5G w Polsce, ale w przypadku pozostałych sieci wszystko zależy od lokalizacji. T-Mobile objął drugą lokatę w czterech z ośmiu miejsc, a Orange i Play zaliczyły po dwa drugie miejsca — tyle że nawet najlepszy cząstkowy wynik trzech sieci nie był lepszy niż najgorszy u Plusa.

Nieco inaczej wygląda to w przypadku wysyłania danych. Orange i Play zajęli tutaj dwie lokaty z bardzo zbliżonymi wynikami na poziomie 50 Mb/s i 48,2 Mb/s. Plus uplasował się tutaj na trzecie lokacie z nieco mniejszym wynikiem, czyli 42,8 Mb/s. Najgorzej przy średnim uploadzie wypadł T-Mobile ze swoim 5G i wynikiem 23,8 Mb/s, który jest o ok. połowę gorszy niż te osiągnięte przez konkurentów.

 class="wp-image-1792006"
W przypadku uploadu Plus ma trzecie miejsce, a wyprzedziły go sieci Play oraz Orange
REKLAMA

Jeśli chodzi o wyniki cząstkowe, to z kolei Play ze swoim 5G był górą, gdyż osiągnął aż 81,8 Mb/s średniego uploadu w jednej z lokalizacji. Orange, który dzięki swojemu hello5G mimo to pokonał rywala, również cztery razy zwyciężył z ciut lepszą średnią niż w przypadku fioletowego konkurenta.

Jeśli z kolei jesteście ciekawi, czym są sieci 5. generacji i czy 5G sprawia, że przekraczane są normy PEM, to przygotowano dziś narzędzie, które pozwala to sprawdzić. Nowa platforma online nazywa się SI2PEM i jest dostępna dla wszystkich. Wkrótce przyjrzę się jej bliżej.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA