REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Nie działają tysiące popularnych stron. Potężna awaria internetu na całym świecie

Problem nie dotyczy polskich stron, jak na razie, ale te zagraniczne mają spory problem. Chodzi o takie witryny jak Twitter, Spotify, Reddit, Amazon czy PayPal.

08.06.2021
12:38
awaria internetu
REKLAMA

Strona downdetector.com, która monitoruje anomalia sieciowe, pokazuje, że problemy dotyczą wielu znanych serwisów. Od wtorkowego południa mają poważne problemy z dostępnością. Wśród nich wymienić można choćby Reddit, Spotify, Twitch, Stack Overflow, GitHub, gov.uk, Hulu, HBO Max, Quora, PayPal, Vimeo, Shopify, CNN, The Guardian, The New York Times, BBC czy Financial Times.

REKLAMA

Amazon.com w tej chwili wygląda tak, jak na obrazku poniżej. Problemów nie ma za to w polskiej wersji sklepu, co jest najlepszym dowodem na to, że nasze lokalne serwisy są dobrze chronione. Ale jeśli korzystacie z popularnych zagranicznych stron, szykujcie się na utrudnienia.

 class="wp-image-1740840"

Bo na przykład Imgur.com wygląda tak, jak na skrinie poniżej. Póki co żadnych innych obrazków w tym serwisie nie obejrzymy. Podobne znaczki wyświetlają się podczas wizyty na Reddicie. I na wielu, wielu innych popularnych zagranicznych witrynach. Coś, coś się popsuło i nie dało się ich czytać.

 class="wp-image-1740843"

Te, które działają również w Polsce, jak Twitter czy Spotify póki co kłopotów z działaniem nie mają. Widocznie jesteśmy podpięci do innych serwerów, niż amerykańscy klienci tych samych serwisów. Poniżej wykresy ich awaryjności ze strony downdetector.com.

 class="wp-image-1740846"

REKLAMA

W 2019 roku przyczyną podobnej awarii był mechanizm Cloudflare. Teraz według techcrunch.com trop prowadzi do firmy Fastly, dostawcy CDN. Jak tłumaczyliśmy kiedyś, to coraz powszechniej wybierana usługa, która odciąża hostingi serwisów oraz obniża koszty użytkowania. Serwery CDN rozmieszczone są w wielu lokalizacjach, więc dostarczanie treści do użytkownika często odbywa się szybciej, niż miałoby to miejsce bez ich uczestnictwa.

Cloudflare przyznało, że awarię wywołało złe wdrożenie oprogramowania. Ciekawe, co tym razem jest przyczyną "wyłączenia wtyczki" wielu serwisom.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA