REKLAMA

Ups! Internet się popsuł. Wiele popularnych stron leżało przez awarię Cloudflare

Nie działa wam znaczna część waszych ulubionych witryn internetowych? Prosimy nie regulować odbiorników. To awaria na skalę globalną, niezależna od waszego urządzenia czy dostawcy internetowego.

02.07.2019 14.20
internet się popsuł down strona nie działa
REKLAMA
REKLAMA

W momencie powstawania tego tekstu niemal połowa z moich często odwiedzanych witryn internetowych nie działa. Niezależnie od tego, czy użyję komputera czy telefonu, modemu czy sieci Wi-Fi, rezultat jest podobny:

Takie awarie często wynikają z problemów z lokalnym serwerem DNS naszego dostawcy internetowego, którego rolą jest kierowanie ruchu z wpisanej przez nas domeny na faktyczny adres IP serwera, który udostępnia witrynę. Tym razem jednak chodzi o coś innego.

Strona internetowa nie działa? Przyczyną awarii jest mechanizm Cloudflare.

Niedziałające witryny korzystają z mechanizmu Cloudflare. To chętnie wykorzystywana i bardzo popularna technika ułatwiająca dużym i znanym witrynom dystrybucję ruchu po hostujących ją serwerach, a także zapewniająca im rozszerzoną ochronę przed cyberatakami, w szczególności tymi rodzaju DDoS.

Wygląda na to, że doszło do ironicznej sytuacji, w której mechanizm mający odpowiadać za bezawaryjne działanie witryn internetowych powoduje, że znaczna ich część nie działa. Na całym świecie.

Wśród niedziałających witryn i usług znajdują się, między innymi, Discord, witryna Prezydenta Polski oraz… Down Detector, a więc popularna usługa do sygnalizowania internetowych awarii. Problemy są też z działaniem: Shopify, Zendesk, Coinbase, Google, Nest, Udemy, Amazon Web Services, Fitbit, Dropbox, Feedly, Rocket League, Tune In, Buffer, Garmin, League of Legends.

Cloudflare bada przyczyny problemów i reaguje na zgłoszenia. Na razie, jak twierdzi, nie ma powodów, by wierzyć, że to jakaś forma cyberataku.

REKLAMA

AKTUALIZACJA: Cloudflare przyznał, że awaria była spowodowana złym wdrożeniem oprogramowania:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA