Tech  / News

Ups! Internet się popsuł. Wiele popularnych stron leżało przez awarię Cloudflare

134 interakcji
dołącz do dyskusji

Nie działa wam znaczna część waszych ulubionych witryn internetowych? Prosimy nie regulować odbiorników. To awaria na skalę globalną, niezależna od waszego urządzenia czy dostawcy internetowego.

W momencie powstawania tego tekstu niemal połowa z moich często odwiedzanych witryn internetowych nie działa. Niezależnie od tego, czy użyję komputera czy telefonu, modemu czy sieci Wi-Fi, rezultat jest podobny:

błąd 502, strona nie działa.

Takie awarie często wynikają z problemów z lokalnym serwerem DNS naszego dostawcy internetowego, którego rolą jest kierowanie ruchu z wpisanej przez nas domeny na faktyczny adres IP serwera, który udostępnia witrynę. Tym razem jednak chodzi o coś innego.

Strona internetowa nie działa? Przyczyną awarii jest mechanizm Cloudflare.

Niedziałające witryny korzystają z mechanizmu Cloudflare. To chętnie wykorzystywana i bardzo popularna technika ułatwiająca dużym i znanym witrynom dystrybucję ruchu po hostujących ją serwerach, a także zapewniająca im rozszerzoną ochronę przed cyberatakami, w szczególności tymi rodzaju DDoS.

Wygląda na to, że doszło do ironicznej sytuacji, w której mechanizm mający odpowiadać za bezawaryjne działanie witryn internetowych powoduje, że znaczna ich część nie działa. Na całym świecie.

Wśród niedziałających witryn i usług znajdują się, między innymi, Discord, witryna Prezydenta Polski oraz… Down Detector, a więc popularna usługa do sygnalizowania internetowych awarii. Problemy są też z działaniem: Shopify, Zendesk, Coinbase, Google, Nest, Udemy, Amazon Web Services, Fitbit, Dropbox, Feedly, Rocket League, Tune In, Buffer, Garmin, League of Legends.

Cloudflare bada przyczyny problemów i reaguje na zgłoszenia. Na razie, jak twierdzi, nie ma powodów, by wierzyć, że to jakaś forma cyberataku.

AKTUALIZACJA: Cloudflare przyznał, że awaria była spowodowana złym wdrożeniem oprogramowania:

Dzisiaj, przez około 30 minut, odwiedzający strony internetowe wykorzystujące Cloudflare otrzymali „błędy 502”. Było to spowodowane przez ogromny skok wykorzystania procesora w naszej sieci. Ten skok CPU był spowodowany przez złe wdrożenie oprogramowania, które zostało już wycofane. Po cofnięciu aktualizacji, usługa powróciła do normalnej pracy i wszystkie domeny korzystające z Cloudflare powróciły do normalnego poziomu ruchu.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst