REKLAMA

Uruchamiamy ukrytą przeglądarkę na PlayStation 5. Działa nawet obsługa myszy i klawiatury

PlayStation 5 to konsola, która już na starcie posiada zadowalający pakiet programów. Wystarczy wymienić Twitcha, Spotify, YouTube czy Apple TV. Na platformie brakuje jednak przeglądarki internetowej - została ona „schowana“ przez Sony.

16.03.2021 21.04
Przeglądarka na PlayStation 5. Jak ją uruchomić?
REKLAMA

Producenci nowych konsol do gier nie chcą oddawać przeglądarek internetowych w ręce graczy. Systemowego browsera zabrakło zarówno na świetnie sprzedającym się Nintendo Switchu, jak również na pożądanym PlayStation 5. Wyjątkiem jest tutaj Xbox, którego przeglądarka Edge nie tylko działa i jest powszechnie dostępna, ale wręcz otrzyma nowy silnik Chromium poszerzający jej możliwości.

REKLAMA

Dlaczego architekci konsol nie oferują swoim użytkownikom przeglądarek? Z kilku powodów o różnym stopniu istotności. Po pierwsze, z programów tego typu i tak regularnie korzysta mała część wszystkich graczy. Po drugie, przeglądarka umożliwia wyświetlanie treści, które nie są pożądane w zamkniętym systemie, jaki stanowi konsola (np. filmy dla dorosłych). Po trzecie, przeglądarka internetowa może być bramą do łamania zabezpieczeń antypirackich, co wielokrotnie miało miejsce w przeszłości.

 class="wp-image-1507844"

PlayStation 5 i ukryta przeglądarka z obsługą myszy oraz klawiatury.

Zarówno PlayStation 5, jak i Nintendo Switch mają wbudowaną obsługę witryn internetowych. To skryte przed użytkownikami końcowymi rozwiązanie. Za jego pomocą konsole np. uwierzytelniają próby logowania na platformy społecznościowe lub integrują zewnętrzne usługi z kontami użytkownika. Nie jest więc tak, że Switch czy PlayStation 5 nie potrafi wyświetlać stron WWW. Po prostu architekci tych platform nie chcą, abyście to swobodnie robili.

W sieci pojawił się prosty poradnik wywołujący przeglądarkę na PlayStation 5 i pozwalający przejąć nad nią kontrolę za pomocą myszki oraz klawiatury podłączonej do konsoli. Właśnie wykorzystanie zewnętrznych akcesoriów wyróżnia najnowszy poradnik od wielu wcześniejszych, gdy posiadacze PS5 byli zmuszeni do nawigacji kontrolerem DualSense. Oto, jak procedura włączenia przeglądarki na PS5 wygląda krok po kroku:

  • Uruchamiamy darmowe War Thunder na PlayStation 5.
  • W menu hangaru najeżdżamy na dowolną miniaturkę samolotu.
  • Wciskamy X, wybieramy pozycję „more information“.
  • W otwartym oknie przeglądarki klikamy w „privacy policy“.
  • Zjeżdżamy do dolnej części witryny, gdzie znajduje się tabelka.
  • Klikamy w odnośnik Google.
  • Klikamy w logo Google w lewym górym rogu.
  • Wybieramy „Google“ ze stopki witryny.

Wyróżnikiem nowej metody jest wcześniej wspomniana obsługa myszy i klawiatury w przeglądarce na PlayStation 5, ponieważ obsługę tych urządzeń oferuje samo War Thunder. Dzięki dwóm peryferyjnym akcesoriom USB korzystanie z systemowego browsera staje się znacznie prostsze i wygodniejsze, chociaż wciąż jest dalekie od idealnego. Ponadto taka przeglądarka w dalszym ciągu nie pozwala zapisywać ulubionych witryn, wpisywać adresów www czy wyświetlać historię przeglądania.

Możliwe, że PlayStation 5 nigdy nie otrzyma przeglądarki przeznaczonej dla gracza.

Nintendo Switch nie oferuje takiego rozwiązania, co nie przeszkodziło konsoli w zostaniu najszybciej kupowaną platformą w historii japońskiej korporacji. Chociaż nowe konsole cechują się większą mocą, większymi możliwościami i bardziej mutlimedialnym charakterem, pewne czynności wciąż wolimy wykonywać na komputerach i smartfonach. Jedną z nich jest właśnie przeglądanie witryn internetowych.

REKLAMA
 class="wp-image-1612052"

Według mnie lepiej mieć wybór, niż go nie mieć. Również w aspekcie korzystania z konsolowej przeglądarki. Uważam jednak, że w przypadku PlayStation 5 znacznie chętniej przywitałbym inne rozwiązania systemowe. Brakuje mi zwłaszcza wirtualnych folderów, umożliwiających katalogowanie gier zgodnie z własnymi układami i systemami. Wielu graczy upomina się także o motywy, pozwalające na większą personalizację własnego PS5. Palącą kwestią jest także wdrożenie obsługi dodatkowej wewnętrznej pamięci SSD. Na moim PlayStation 5 już dawno skończyła się wolna przestrzeń.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA