REKLAMA
 1. Spider's Web
 2. Technologie
 3. Gry

Już 80 mln sprzedanych konsol Nintendo Switch. Sprawdzamy, jak handheld wypada na tle innych konsol

Niebawem rozpoczyna się czwarty rok obecności konsoli Nintendo Switch na globalnym rynku. Handheld Japończyków wciąż sprzedaje się doskonale. Nintendo ma problemy, aby sprostać bieżącemu popytowi, jednocześnie zwiększając wewnątrzkorporacyjne przewidywania dotyczące sprzedaży.

01.02.2021
16:45
To już 80 mln sprzedanych konsol Nintendo Switch
REKLAMA

Pomimo medialnej uwagi zwróconej w kierunku konsol PlayStation 5 oraz Xbox Series, Nintendo Switch wciąż pozostaje sprzedażowym hitem. Tak wynika z raportu japońskiej firmy, uwzględniającego dane do końca grudnia 2020 r., wliczając w to niezwykle dochodowy okres świątecznej sprzedaży prezentowej.

REKLAMA

Do końca grudnia 2020 r. Nintendo sprzedało 79,87 miliona konsol Nintendo Switch.

Japończycy mogą się pochwalić wielką, niesłabnącą dynamiką sprzedaży. Switch jest najszybciej znikającą z półek konsolą przenośną w historii Nintendo, która już teraz zapowiada się na znacznie większy hit sprzedażowy niż niezwykle popularna platforma Wii. Co więcej, wynik Switcha mógłby być jeszcze wyższy, gdyby tylko Japończycy nie mieli problemów z zaspokojeniem globalnego popytu na swoje urządzenie.

W Polsce kupienie Switcha jest bardzo łatwe. Jednak w Stanach Zjednoczonych oraz Japonii firma miała wielkie problemy, aby nadążyć z dostarczaniem partii produktu do wielkich sieci sprzedaży. Wybuch pandemii koronawirusa dodatkowo to utrudnił, ponieważ w chińskich fabrykach zaczęły się problemy z ograniczoną wydajnością. Nintendo informuje, że aktualnie udało się unormować sytuację, ale nie w przypadku wszystkich modeli i wariantów ich najnowszej konsoli.

Świetna jest także sprzedaż samych gier Nintendo. Dwa tytuły przekroczyły próg 30 milionów nabywców, z kolei cztery kolejne próg 20 milionów nabywców. Lista najchętniej wybieranych produkcji dla Switcha prezentuje się następująco:

 • Mario Kart 8 Deluxe – 33.41 miliona
 • Animal Crossing: New Horizons – 31.18 miliona
 • Super Smash Bros. Ultimate – 22.85 miliona
 • The Legend of Zelda: Breath of the Wild – 21.45 miliona
 • Pokemon Sword/Pokemon Shield – 20.35 miliona
 • Super Mario Odyssey – 20.23 miliona
 • Super Mario Party – 13.82 miliona
 • Pokemon: Let’s Go, Pikachu!/Eevee! – 13.00 miliona
 • Splatoon 2 – 11.90 miliona
 • New Super Mario Bros. U Deluxe – 9.82 miliona

Jak 80 milionów Nintendo Switcha ma się do innych konsol?

 class="wp-image-1127512"

Jest już pewne, że Nintendo Switch dołączy do zaszczytnego grona konsol ze sprzedażą powyżej 100 milionów egzemplarzy. Można tak wnioskować na podstawie cyklu produkcyjnego najnowszej konsoli Nintendo, która pozostanie z nami przez przynajmniej 4 kolejne lata. Ewentualna cenowa obniżka Switcha, połączona z rosnącym katalogiem gier na wyłączność, może doprowadzić do kolejnych 50 - 80 milionów sprzedanych pudełek nim Nintendo zakończy wsparcie produktu.

REKLAMA

Nintendo Switch już w połowie cyklu swojego życia pokonał sprzedażowo takie platformy do gier jak NES (62 mln), SNES (49 mln), Xbox One (50 mln) czy Nintendo 3DS (76 mln). Aktualnie handheld Nintendo depcze po piętach konsolom PlayStation Portable (81 mln), Game Boy Advance (81 mln), Xbox 360 (86 mln) oraz PlayStation 3 (87 mln). Prawdziwym średnioterminowym celem Switcha jest jednak przegonienie pod względem sprzedaży dwóch kultowych konsol: Wii (102 mln) oraz pierwszego PlayStation (102 mln).

Oczywiście ambicje Nintendo sięgają znacznie, znacznie dalej. Japończycy chcą, aby Switch znalazł się w elitarnym klubie konsol ze sprzedażą na poziomie 150+ milionów. Udało się wyłącznie dwóm platformom w historii: przenośnemu Nintendo DS-owi oraz stacjonarnej PlayStation 2.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA