REKLAMA

Do sfałszowania wyborów korespondencyjnych w Polsce wystarczy kolorowe ksero. I jazda!

Bez pieczęci PKW i w kopertach, które każdy może kupić na poczcie. Tak wygląda składanie pakietów na nadchodzące wybory prezydenckie w Polsce.

30.04.2020 19.19
poczta polska wybory
REKLAMA
REKLAMA

Dziennikarze krakowskiej edycji Wyborcza.pl dotarli do firmy zajmującej się składaniem pakietów wyborczych. Nałożony obowiązek wykonuje sumiennie, wykorzystując swoje bogate doświadczenie… w zupełnie czymś innym.

Jak podaje Gazeta Wyborcza, do składania pakietów wyborczych wybrana została firma Paragon Customer Communications. Trudno przy tym przedsiębiorstwu cokolwiek zarzucić – cieszy się dobrą opinią, spodziewamy się więc, że będzie pracowała równie sumiennie nad pakietami wyborczymi. Z taką samą pieczołowitością, jak do tej pory.

Problem w tym, że mający swoją siedzibę w Wieliczce Paragon wyraźnie nie ma kompetencji i doświadczenia do realizacji tak poważnego zadania, jakim jest przygotowanie materiałów wyborczych. Paragon nie ma nic wspólnego z drukarnią papierów wartościowych ani podobną instytucją – i trudno mieć o to do pretensje do samej firmy. Jednak z tymi, którzy uznali za produkcję pakietów wyborczych w ten sposób, chcielibyśmy porozmawiać. Bo aż trudno uwierzyć w absurd zaistniałej sytuacji.

Pakiety wyborcze niczym ulotki reklamowe – nikt niczego nie pilnuje.

Pakiety są produkowane i pakowane, jak informuje reportaż Wyborczej, w zasadzie bez żadnej kontroli. Przepytywani przez dziennikarzy pracownicy firmy przyznają, że wyniesienie pakietu przez niepowołaną osobę nie byłoby żadnym problemem. Technologia produkcji również przypomina druk ulotek z menu lokalnej pizzerii czy promujących się lokalnych firm.

Karty do głosowania nie mają pieczęci Państwowej Komisji Wyborczej, z przyczyn niejasnych – zgadujemy, że Paragon nie dysponuje technologią umożliwiającą jej umieszczenie na milionach kart. Na dodatek, co już wcześniej wykazał Stanisław Żółtek, kandydat na prezydenta z ramienia UPR-u, dokumenty (sic!) bardzo łatwo sfałszować.

Pakiet w całości można skopiować na dowolnej kolorowej kopiarce i kopia będzie nie do rozróżnienia z oryginałem. Z kopertami też nie będzie problemu, bo są typowe i można je kupić w każdym punkcie pocztowym.

Co wchodzi w skład pakietu wyborczego?

W pakiecie, który ma  dostać każdy z nas, znajduje się najważniejszy dokument, czyli Karta do głosowania. Oprócz tego jest w nim oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu. W przesyłce, którą Poczta Polska dostarczy prosto do naszych skrzynek, nie zabrakło też instrukcji, jak poprawnie oddać głos. Do tego dochodzi zestaw kopert, w które należy zapakować wypełnione oświadczenie oraz kartę.

Jak wyglądają karta do głosowania i oświadczenie o oddaniu głosu?

Na karcie do głosowania na samej górze pojawił się napis Karta do głosowania w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 r. Pod nim umieszczono listę kandydatów. Za numerem porządkowym umieszczono kratkę, w której należy oddać głos, a za nią — nazwisko i imię kandydata.

Po prawej stronie narysowana została też biało-czarna wstęga, a w dolnej części naniesiono pieczątkę RP z godłem. Na dole znalazła się zaś informacja, jak oddać głos.

poczta polska wybory korespondencyjne pakiet do glosowania karta wyborcza oswiadczenie 2 class="wp-image-1137997"

Jak oddać głos w wyborach prezydenckich 2020?

W tym celu należy najpierw znaleźć kandydata, na którego chce się głosować, a potem postawić znak X w kratce przy nazwisku tego kandydata. Uwaga! Należy to zrobić wyłącznie w tej kratce. Jeśli na karcie do głosowania pojawią się znaki X w większej liczbie kratek niż jedna, to głos będzie nieważny. Dokument wyjaśnia też, że taki znak to co najmniej dwie linie przecinające się wewnątrz kratki.

Kto znajduje się na liście kandydatów na prezydenta?

Osoby kandydujące w wyborach prezydenckich wymienieni są w kolejności alfabetycznej (posortowanej po nazwisku). Na liście znalazło się dziesięciu kandydatów:

  1. Robert Biedroń;
  2. Krzysztof Bosak;
  3. Andrzej Sebastian Duda;
  4. Szymon Franciszek Hołownia;
  5. Marek Jakubiak;
  6. Małgorzata Maria Kidawa-Błońska;
  7. Władysław Marcin Kosiniak-Kamysz;
  8. Mirosław Mariusz Piotrowski;
  9. Paweł Jan Tanajno;
  10. Stanisław Józef Żółtek.
REKLAMA

Jak wygląda oświadczenie o oddaniu głosu?

To prosty dokument, który został zatytułowany dokładnie Oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania. Rozpoczyna się od słowa Ja, pod którym znalazło się miejsce na wpisanie imienia i nazwiska wyborcy. Pod dwoma wolnymi wierszami na imię i nazwisko umieszczono kratki, w które należy wpisać swój numer pesel. Oprócz tego trzeba złożyć podpis pod fragmentem o treści „oświadczam, że osobiście i w sposób tajny oddałem (-łam) głos w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w roku 2020.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA