REKLAMA
 1. Spider's Web
 2. Technologie
 3. Bezpieczeństwo

Po internecie lata wydrukowany pakiet wyborczy. To podważa bezpieczeństwo wyborów korespondencyjnych

Wyciekł pakiet do głosowania w nadchodzących wyborach korespondencyjnych z pełną listą kandydatów oraz podpisywanym imieniem i nazwiskiem oświadczeniem o tajnym oddaniu głosu. Ktoś wyniósł go z firmy, która pakowała pakiety.

30.04.2020
12:01
Po internecie lata wydrukowany pakiet wyborczy. Wyciekł przed wyborami
REKLAMA
REKLAMA

Tegoroczne wybory prezydenckie od początku budzą spore wątpliwości — w tym w kwestii bezpieczeństwa naszych danych. Z powodu pandemii koronawirusa przeprowadzane mają być w modelu korespondencyjnym, a do ich organizacji zaprzęgnięta została Poczta Polska.

Wybory 2020 — wyciek danych

Państwowa Komisja Wyborcza nie ma jak przeprowadzić wyborów samodzielnie. Odpowiada za to Poczta Polska, której pracownicy będą doręczać karty do głosowania 30 mln uprawnionych do tego obywateli.

Na blisko dwa tygodnie przed terminem wyborów do sieci trafił skan pakietu wyborczego. Informację o wycieku podało RMF FM, a Poczta Polska poinformowała o nim ABW. Jak podaje Patryk Michalski na Twitterze, „pakiet pierwszy pokazał kandydat na prezydenta S.Żółtek”.

Wygląda jednak na to, że nikt nie włamał się na serwery Poczty Polskiej w celu wyciągnięcia plików. Pakiet miał zostać wyniesiony w formie wydrukowanej z podkrakowskiej firmy, która pakowała dokumenty przed wysyłką.

poczta polska wybory korespondencyjne pakiet do glosowania karta wyborcza oswiadczenie 1 class="wp-image-1137994"

Co wchodzi w skład pakietu wyborczego?

W pakiecie, który dostanie — przynajmniej w teorii — każdy z nas, znajduje się najważniejszy dokument, czyli Karta do głosowania. Oprócz tego jest w nim oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu.

W przesyłce, którą Poczta Polska dostarczy prosto do naszych skrzynek, nie zabrakło też instrukcji, jak poprawnie oddać głos. Do tego dochodzi zestaw kopert, w które należy zapakować wypełnione oświadczenie oraz kartę.

Jak wyglądają karta do głosowania i oświadczenie o oddaniu głosu?

Na karcie do głosowania na samej górze pojawił się napis Karta do głosowania w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 r. Pod nim umieszczono listę kandydatów. Za numerem porządkowym umieszczono kratkę, w której należy oddać głos, a za nią — nazwisko i imię kandydata.

Po prawej stronie narysowana została też biało-czarna wstęga, a w dolnej części naniesiono pieczątkę RP z godłem. Na dole znalazła się zaś informacja, jak oddać głos.

poczta polska wybory korespondencyjne pakiet do glosowania karta wyborcza oswiadczenie 2 class="wp-image-1137997"

Jak oddać głos w wyborach prezydenckich 2020?

W tym celu należy najpierw znaleźć kandydata, na którego chce się głosować — co w tym roku jest wyjątkowo trudne — a potem postawić znak X w kratce przy nazwisku tego kandydata. Uwaga! Należy to zrobić wyłącznie w tej kratce.

Jeśli na karcie do głosowania pojawią się znaki X w większej liczbie kratek niż jedna, to głos będzie nieważny. Dokument wyjaśnia też, że taki znak to co najmniej dwie linie przecinające się wewnątrz kratki.

Kto znajduje się na liście kandydatów na prezydenta?

Osoby kandydujące w wyborach prezydenckich wymienieni są w kolejności alfabetycznej (posortowanej po nazwisku). Na liście znalazło się dziesięciu kandydatów:

 1. Robert Biedroń;
 2. Krzysztof Bosak;
 3. Andrzej Sebastian Duda;
 4. Szymon Franciszek Hołownia;
 5. Marek Jakubiak;
 6. Małgorzata Maria Kidawa-Błońska;
 7. Władysław Marcin Kosiniak-Kamysz;
 8. Mirosław Mariusz Piotrowski;
 9. Paweł Jan Tanajno;
 10. Stanisław Józef Żółtek.

Złośliwi mogliby powiedzieć, że na liście zabrakło jeszcze jednej pozycji, bo skoro wybory organizuje Poczta Polska, to spore szanse na urząd prezydenta ma awizo.

Jak wygląda oświadczenie o oddaniu głosu?

REKLAMA

To prosty dokument, który został zatytułowany dokładnie Oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania. Rozpoczyna się od słowa Ja, pod którym znalazło się miejsce na wpisanie imienia i nazwiska wyborcy.

Pod dwoma wolnymi wierszami na imię i nazwisko umieszczono kratki, w które należy wpisać swój numer pesel. Oprócz tego trzeba złożyć podpis pod fragmentem o treści „oświadczam, że osobiście i w sposób tajny oddałem (-łam) głos w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w roku 2020.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA