REKLAMA

Najjaśniejsza strona YouTube'a to kanały edukacyjne. Takie filmy wyświetlamy 500 mln razy dziennie

YouTube jest największą platformą edukacyjną świata. Zaglądamy na nią, gdy chcemy się nauczyć, jak wymawiać słowo tomato, sprawdzić tematy tegorocznych matur, czy dowiedzieć się, dlaczego po złożeniu stołu z Ikei znów została nam jedna śrubka. 

06.11.2019 17.56
Nauka na YouTubie
REKLAMA
REKLAMA

Każdego dnia filmy edukacyjne na YouTubie są wyświetlane aż 500 mln razy. W warszawskim Studio Tęcza Google zaprezentował dziś wnioski z przeprowadzonego przez Kantar badania „Nauka + Inspiracja + Pasja”. Wzięło w nim udział 1300 osób w wieku od 14 do 49 lat. Wszystkie oglądały YouTube'a przynajmniej raz w tygodniu.

Jak trwoga, to na YouTube'a

W edukacyjne rejony YouTube'a zapuszczamy się z różnych powodów. Aż 88 proc. z nas zdradza, że ogląda filmy, które odpowiadają na bardzo konkretne pytania, takie jak – jak zainstalować dany program, co zrobić, jeśli na komputerze pojawi się niepokojąca informacja o trojanie, jak odinstalować dany program.

Co druga osoba szuka takich filmów przynajmniej raz w tygodniu. 79 proc. badanych wyznaje, że platforma streamingowa pomaga im zdobywać nowe umiejętności związane z ich zainteresowaniami i hobby. 73 proc. zaś korzysta z niej, żeby po prostu poszerzyć swoją wiedzę lub pomóc sobie w nauce.

Dla dużej części badanych (75 proc.) YouTube to pierwsze miejsce, w którym szukają pomocy w sytuacjach awaryjnych – gdy zepsuje się pralka lub gdy trzeba pomóc dziecku w pracy domowej z matematyki, zachowując przy tym twarz.

Nasze latorośle same zresztą też korzystają z platformy jako dodatkowej pomocy naukowej. Aż 68 proc. z nich ogląda YouTube'a podczas odrabiania lekcji (i nie jest to równoległe oglądanie Fortnite'a), a 64 proc. przyznaje, że serwis jest dla nich jednym z pierwszych miejsc, w którym szukają pomocy, gdy natrafią na wyjątkowo uciążliwy problem z pracą domową.

Ponad trzy czwarte młodych respondentów (76 proc.) na taki problem natrafia co najmniej 2 do 3 razy w miesiącu. Królową problematycznych nauk jest oczywiście matematyka.

Nie tak łatwo zrobić dobry kanał edukacyjny

Historia bez cenzury otwiera listę 10 najlepiej rozpoznawalnych kanałów edukacyjnych. Dużą popularnością cieszą się także Polimaty, Nauka. To Lubię i Uwaga! Naukowy Bełkot. Wśród najlepiej kojarzonych kanałów, które rozwijają nasze hobby i zainteresowania, króluje zaś 5 sposobów na, Kocham gotować i 5-minutowe sztuczki.

REKLAMA

Autorzy najpopularniejszych programów podzielili się swoimi metodami pracy. Pan Belfer zdradził, że do założenia kanału zainspirował go jeden z twórców z zagranicy, który filmy na YouTubie traktował jako uzupełnienie prowadzonych przez siebie w szkole zajęć. Pomysł spodobał mu się na tyle, że sam nagrał lekcje chemii, przerabiając na YouTubie całą podstawę programową. Teraz, jeśli dziecko choruje, może łatwo nadrobić program, a on sam na zajęciach ma więcej czasu na porozmawianie o chemii z dziećmi i przeprowadzanie z nimi eksperymentów.

YouTube jest złożoną platformą borykającą się z wieloma problemami, ale filmy edukacyjne to jedna z najważniejszych i najbardziej pozytywnych jego stron. Liczba świetnych kanałów o tej tematyce nieustannie rośnie. Nieważne, czy chcesz się nauczyć składać Taj Mahal z chusteczki do nosa, czy rzucać oszczepem, prawie na pewno znajdziesz o tym film na YouTubie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA