REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Zakupy

Apple Pay nie bierze jeńców. Płatności Apple rozpychają się w Polsce łokciami

Korzystając z Apple Pay zapłacimy za zwykłe zakupy i taksówkę, która zabierze nas do domu. Przelejemy również pieniądze w innej walucie i wypłacimy gotówkę z bankomatu. W przyszłym roku Apple Pay pojawi się w kolejnych bankach i zapewni więcej możliwości.

13.12.2018
16:11
Od teraz Przelewy24 z Apple Pay
REKLAMA
REKLAMA

Użytkownicy iOS nie muszą już patrzeć z zazdrością na kolegów z Androidem. Chociaż w odróżnieniu od Google Pay (wcześniej Android Pay), Apple Pay jest z nami raptem od czerwca 2018 r., to płacąc iPhone'em dokonamy w Polsce coraz więcej transakcji.

Apple Pay w taksówce.

Ostatnim udogodnieniem dla posiadaczy iPhone'ów jest możliwość zapłacenia Apple Pay za kurs taksówką. Można to zrobić za sprawą aktualizacji aplikacji mytaxi. Nowi klienci tej wirtualnej korporacji przewozowej przy okazji rejestracji nie muszą dodawać kart. Apple Pay będzie dodany automatycznie jako bezgotówkowa forma płatności. Ci, którzy już mają konto na mytaxi, powinni z kolei mieć widoczną możliwość skorzystania z Apple Pay w sposobach płatności.

Apple Pay w e-kantorze.

Potrzebujesz szybko wymienić walutę, ale w ręku masz tylko iPhone'a? Wystarczy, bo Cinkciarz.pl uruchomił mobilną wymianę walut i możliwość przekazywania środków przez Apple Pay. Obecnie dostępnych jest w sumie 26 walut. Z samego serwisu skorzystamy w 30 krajach europejskich. Warto pamiętać o angielskojęzycznej wersji serwisu Conotoxia.com, który umożliwia wymianę walut i przelewy pieniężne.

Apple Pay w Revolut.

Preferencje klientów w sposobach płatności bacznie obserwuje brytyjski fintech Revolut, który ma mieć na całym świecie już ponad 2 mln użytkowników, a tylko w Polsce - 200 tys. I popularność Apple Pay z pewnością w Revolut nikomu nie umknęła. O ile wcześniej przedstawiciele fintechu pytania o wprowadzenie tego systemu płatności kwitowali „wkrótce”, o tyle wczorajsza zdawkowa informacja na Twitterze mówi już nieco więcej.

Wiadomo, że Apple Pay w Revolut zagości najpierw w Niemczech. Być może ponownie Brytyjczycy na wybranym rynku najpierw przetestują nowe rozwiązania i jak wszystko pójdzie dobrze wprowadzą je także u innych. Bo w tej samej informacji Revolut zaznacza, że już na początku 2019 r. ogłosi kilka nowych krajów, w których rozpocznie współpracę z Apple Pay.

Pamiętajmy przy okazji, że samo doładowanie (a nie użycie) karty Revolut przez Apple Pay jest już możliwe od kilku miesięcy.

Apple Pay w kolejnych bankach.

W przyszłym roku kolejne banki funkcjonujące w Polsce umożliwią swoim klientom korzystanie z Apple Pay. Przypomnijmy, że jesienią na taki krok zdecydował się najpotężniejszy bank nad Wisłą - PKO Bank Polski. W kolejce czeka ING Bank Śląski. Wiadomo, że stanie się to w 2019 r., ale ING uparcie nie podaje daty debiutu. Najprawdopodobniej będzie to pierwszy kwartał przyszłego roku.

W tym samym czasie z Apple Pay będą mogli cieszyć się też klienci Banku Millennium.

W tyle nie chce zostać Credit Agricole, ale podobnie jak ING, nie podaje konkretnych dat.

Apple Pay przy bankomacie.

Potrzebujemy wypłacić pieniądze z bankomatu, ale portfel został w domu? Jeszcze parę lat temu byłaby tylko jedna rada: wybrać jak najkrótszą drogę powrotu. Dzisiaj nie ma takiej potrzeby. Możemy wypłacać gotówkę bez karty płatniczej, na przykład za pomocą Blika. Jeżeli bankomat wyposażony jest w odpowiedni moduł, posiadacze tak kart Visa i Mastercard mogą wypłacić pieniądze po przełożeniu iPhone’a lub Apple Watcha dzięki Apple Pay.

Apple Pay w sklepach internetowych.

Charakterystyczny symbol jabłka znajdziemy przy kasach w większych marketach i osiedlowych sklepikach. Ale co z zakupami w sieci, w których od paru lata rozkochali się Polacy i nic nie zwiastuje ochłodzenia tych uczuć? Polski e-commerce daje coraz więcej możliwości kończenia transakcji właśnie przez Apple Pay.

Jeden z pierwszych sygnałów dał system płatności w sklepach internetowych PayLane. W tym samym czasie wdrożenie takiej możliwości zapowiedział operator serwisu Przelewy24. Nieco później na Apple Pay zdecydował się też specjalizujący się w płatnościach online PayU. Dzięki temu, kupując w internecie wkrótce będziemy mieć sporą pewność, że zakończymy transakcję za pomocą Apple Pay.

A co z DotPay? Dzwonimy na infolinię. Konsultantka stwierdziła, że pracują nad wdrożeniem, ale dzisiaj nie można określić konkretnego terminu pojawienia się tej usługi.

REKLAMA

Czego jeszcze brakuje?

Za pomocą Apple Pay przeprowadzimy w Polsce wiele różnych transakcji, a za chwilę pojawią się kolejne możliwości. Póki co czekamy na szerokie wdrożenia standardu podczas płatności w internecie. Gdzie jeszcze brakuje Apple Pay? Choćby w komunikacji miejskiej. Ze strony Apple'a dowiemy się, że iPhone'em i Watchem zapłacimy za bilet miejskiego autobusu w Chinach, Japonii, Londynie, wybranych miastach Rosji i Stanów Zjednoczonych. O Polsce, póki co, ani słowa. Przynajmniej na razie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA