REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Będzie szybciej, ładniej i wygodniej. Tak zapowiada się Windows 10 Spring Creators Update

Już prawdopodobnie za kilkanaście dni pierwsi użytkownicy Windows 10 otrzymają produkcyjną wersję aktualizacji Spring Creators Update. Przyjrzyjmy się, co nowego przygotował Microsoft dla naszych PC i tabletów.

27.03.2018
10:04
Windows 10 Spring Creators Update
REKLAMA
REKLAMA

Prace nad Windows 10 1803 „Redstone 4” Spring Creators Update chylą się ku końcowi. Microsoft zapowiedział, że kolejne aktualizacje wersji beta tego uaktualnienia będą się już koncentrować na eliminowaniu ostatnich wykrytych usterek. Nie pojawią się już w niej żadne nowe funkcje – wszelkie innowacje od teraz będą wdrażane do Windows 10 1809 „Redstone 5” szykowanej na jesień tego roku.

To dobra okazja, by przyjrzeć się najważniejszym zmianom. Używam Spring Creators Update już od jakiegoś czasu, by przekonać się, jak nowości od Microsoftu sprawdzają się w praktyce. Zapraszam na wycieczkę po najciekawszych, najistotniejszych i najbardziej rzucających się w oczy usprawnieniach. Tych drobnych i mniej istotnych są setki.

Windows 10 Spring Creators Update – lista najważniejszych zmian.

Krótszy czas instalacji.

Microsoft wprowadza do Windows 10 usprawniony mechanizm aktualizacji, który zakłada znacznie krótsze przejścia na nowe wersje systemu. Znacznie więcej czynności wykonywanych jest w momencie, w którym użytkownik ma kontrolę nad komputerem. W efekcie czas, w którym z tego komputera nie możemy skorzystać – bo trwa migracja na nową wersję – skrócił się o połowę.

Widok zadań niczym oś czasu.

Windows 10 Spring Creators Update class="wp-image-705390"

Widok zadań na chwilę obecną prezentuje listę otwartych Pulpitów i aplikacji. To się zmieni. Nowy Widok zadań będzie prezentować całą naszą aktywność na wszystkich zsynchronizowanych z naszym Kontem Microsoft urządzeniach. Jeżeli więc chcemy wrócić do dokumentu, który edytowaliśmy wczoraj lub na naszym tablecie trzy dni temu, będzie go łatwo wyszukać w nowej wersji omawianego widoku.

Szybkie parowanie Bluetooth.

Windows 10 Spring Creators Update class="wp-image-705393"

Od teraz parowanie urządzeń Bluetooth będzie zauważalnie wygodniejsze. Wystarczy przełączyć urządzenie w tryb parowania, a w Centrum akcji Windows pojawi się stosowne powiadomienie z propozycją połączenia tego urządzenia. Niestety jest jeden haczyk. Urządzenie musi obsługiwać ten tryb. Jedynym dostępnym w sprzedaży na chwilę obecną jest Microsoft Precision Mouse. Rzekomo wkrótce ma się pojawić więcej urządzeń od większej liczby producentów.

Elastyczne wyłączanie powiadomień.

Windows 10 Spring Creators Update class="wp-image-705396"

Do tej pory mogliśmy wyłączać i włączać ręcznie powiadomienia lub ustawiać czas, w którym mają być ukrywane. Teraz zyskujemy nieco większą elastyczność. Możemy ustawić powiadomienia tak, by się nie wyświetlały podczas zabawy z grami wideo czy podczas prezentacji na zewnętrznym ekranie.

Szybkie udostępnianie treści.

Windows 10 Spring Creators Update class="wp-image-705399"

Do systemowego menu Udostępnij dodano nową opcję, dzięki której możemy szybko wysłać dane urządzeniu, które znajduje się nieopodal. Nasz PC lub tablet wykryje wszystkie znajdujące się w pobliżu urządzenia Bluetooth i tą drogą wyśle jednemu, wskazanemu przez nas, wybrane dane.

Systemowa obsługa PWA.

Windows 10 Spring Creators Update class="wp-image-705405"

PWA, czyli Progressive Web Apps, to nowy rodzaj uniwersalnych aplikacji. Ich atutem jest możliwość działania w niezmienionej formie na każdym systemie operacyjnym, w tym na Windows, Androidzie czy na Chrome OS. Dzięki PWA twórca aplikacji tworząc ją lub aktualizacje do niej, automatycznie tworzy je na wszystkie systemy operacyjne. Aplikacje PWA będzie można instalować ręcznie lub z Microsoft Store.

Łatwiejsza kalibracja pod HDR.

Windows 10 Spring Creators Update class="wp-image-705408"

Windows 10 wykryje sprzęt, którego możliwości umożliwiają stosowanie trybu obrazu HDR, a które nie zostały pod niego odpowiednio skonfigurowane. Stosowny asystent pomoże nam przeprowadzić kalibrację.

Podgląd danych telemetrycznych.

Windows 10 Spring Creators Update class="wp-image-705411"

Aplikacja Diagnostic Data Viewer pozwoli nam na podgląd danych telemetrycznych, jakie Windows 10 wysyła na serwery Microsoftu. To odpowiedź na krytykę ze strony obrońców prywatności, którzy uważają, że wysyłanie takich danych bez wiedzy i zgody użytkowników to zbyt daleko idące naruszenie interesów użytkowników. Dane te będzie można również usuwać z serwerów Microsoftu.

Usprawnienia w interfejsie.

Windows 10 Spring Creators Update class="wp-image-705417"

Windows Shell doczeka się kolejnej fazy wdrożenia wzornictwa Fluent Design System. Jego elementy składowe pojawią się w większej liczbie kontrolek interfejsu, w tym na aktywnych kafelkach, na Pasku zadań, Pasku gier, w kalendarzu czy w Menu Start. Poprawiono wygląd funkcji Kontakty na Pasku zadań oraz dodano Ustawienia aplikacji w menu wywołanym prawym kliknięciem kontrolera na kafelku.

Wygodniejsza przeglądarka Edge.

Windows 10 Spring Creators Update class="wp-image-705426"

Edge w końcu zyskał możliwość wyłączania dźwięku na poszczególnych kartach oraz autouzupełniania danych adresowych. Poprawiono interfejs czytnika plików PDF i EPUB. Dodano też obsługę rozszerzeń w trybie InPrivate.

Więcej ustawień systemu.

Windows 10 Spring Creators Update class="wp-image-705429"

Do menu Ustawień dodano opcję pozwalającą na konfigurowanie aplikacji mających się uruchamiać wraz z systemem. Dział Ułatwień dostępu doczekał się podziału na podkategorie. Dodano też ustawienia dźwięku i czcionek. Usprawniono też obsługę treści SDR w trybie HDR oraz zwiększono limit przypiętych kontaktów do Paska zadań. Z kolei pobieranie języków interfejsu przeniesiono z usługi Windows Update do Microsoft Store. Grupa domowa jako cały mechanizm została usunięta. Usprawniono też działanie usługi Windows Defender pod kątem obciążenia systemu. Dodano też obsługę plików HEIF.

REKLAMA

Windows 10 Spring Creators Update – kiedy premiera?

Dokładna data premiery nie jest jeszcze znana. Publikacja aktualizacji w wersji na PC i tablety spodziewana jest na przyszły miesiąc. Aktualizacja będzie wydawana partiami, począwszy od przetestowanego przez Microsoft sprzętu aż po najbardziej egzotyczne kombinacje software’u i hardware’u. Niektórzy mogą ją otrzymać nawet kilka tygodni po premierze. Aktualizacja będzie wymagała pobrania 3 GB danych z Internetu.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA