REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Nowa wersja iOS 10 ucieszy posiadaczy słuchawek AirPods

Apple udostępnił właśnie nowe wersje systemów operacyjnych. Po kilku tygodniach betatestów iOS 10.3, watchOS 3.2 i tvOS 10.2 są już dostępne do pobrania. Co się zmieniło?

27.03.2017
19:57
iOS 10.3 wprowadza funkcję find my airpods
REKLAMA
REKLAMA

Przez kilka ostatnich tygodni deweloperzy i early-adpterzy mogli testować nowe wersje systemów operacyjnych rozwijanych przez firmę Apple do iPhone'ów, iPadów, zegarków Apple Watch i Apple TV 4 generacji. Dzisiaj wszyscy chętni mogą pobrać stabilną wersję oprogramowania iOS 10.3, watchOS 3.2 i tvOS 10.2. Przyglądamy się nowościom.

iOS 10.3 do iPhone'ów i iPadów ucieszy posiadaczy AirPods.

System operacyjnych do iPhone'a i iPada w wersji 10.3 wprowadza jedną bardzo istotną nowość pod maską. Jedną z nowości jest Find My AirPods, czyli dodatkowa funkcja w programie Find My iPhone służąca do lokalizowania nowych słuchawek Apple'a. Trafiła ona do iOS po usunięciu z App Store programu niezależnego dewelopera, który obiecywał to samo.

Jak dotąd nie zdarzyło mi się posiać słuchawek Apple'a, ale nie zaszkodzi mieć dostępu do tej funkcji w razie sytuacji awaryjnej. Oprócz namierzenia ostatniej lokalizacji, w której słuchawki i telefon były połączone, Find My AirPods potrafi wysłać do nich sygnał, który wymusza emitowanie przez nich dźwięku, by łatwiej je odnaleźć.

Find My AirPods to nie koniec nowości w iOS 10.3.

Dla osób nieposiadających AirPods najważniejsza będzie zmiana pod maską, czyli przejście na nowy system plików o nazwie APFS. Pod względem prezentacji interfejsu nie zmienia on zupełnie nic, ale dzięki niemu iPhone'y i iPady mają znacznie zyskać na szybkości kopiowania danych względem starego systemu HFS.

Dzięki APFS w urządzeniach mobilnych użytkownicy mogą odzyskać nieco przestrzeni dyskowej - ich dane mają zajmować jej mniej, a maksymalna przestrzeń ma się nieco powiększyć. To akurat mnie najbardziej cieszy, bo 32 GB przestrzeni dyskowej w moim prywatnym iPhonie okazało się po pół roku niewystarczające.

Zmienił się też sposób prezentacji zajętej przestrzeni na dane w iCloud w ustawieniach systemu.

Pojawiła się tam grafika, która obrazuje za pomocą kolorowego wykresu to, ile różne rodzaje treści zajmują miejsca. Wygląda to podobnie jak w przypadku podglądu urządzeń mobilnych w iTunes i ustawień systemu macOS.

Użytkownicy aplikacji systemowej aplikacji Poczta docenią też z pewnością nowy widok wątkowania wiadomości, a deweloperzy będą mogli od teraz aktualizować ikonę aplikacji bez konieczności aktualizacji całej aplikacji przez App Store.

Wśród innych nowości jest nowy system rekomendacji.

Twórcy aplikacji będą mogli wykorzystać systemowe okno dialogowe, by poprosić użytkownika o ocenienie swojego programu w App Store, które nie będzie wymagało opuszczania aplikacji i ponownego logowania się na swoje konto.

Nowości nie są być może znaczące, ale Apple cały czas pracuje nad usprawnieniami swojego oprogramowania. iOS 10.3 to też najpewniej ostatnia duża aktualizacja oprogramowania przez iOS 11, którego prezentacji spodziewamy się na WWDC 2017.

watchOS 3.2 na Apple Watch.

Jak zwykle znacznie mniej zmian znalazło się w oprogramowaniu do zegarków Apple Watch, ale na jedną z nowości czekałem nie mniej niż na Night Shift w macOS 10.12.4. System watchOS 3.2 wprowadza nowy tryb kinowy, w którym będzie można na czas trwania seansu wyłączyć całkowicie ekran, by nie przeszkadzać innym widzom.

Druga z nowości w watchOS to wsparcie dla Siri w aplikacjach firm trzecich na zegarek Apple Watch. W tym przypadku jednak podobnie jak przy okazji nowości w macOS 10.12.4 trudno zbyt entuzjastycznie do tego podchodzić, ponieważ asystent głosowy Apple'a nie działa w języku polskim.

tvOS 10.2 na Apple TV 4.

REKLAMA

Oprócz iOS 10.3, macOS 10.12.4 i watchOS 3.2 udostępniono dzisiaj również tvOS 10.2 do Apple TV 4. Tutaj zmian jest jeszcze mniej. Najistotniejszą z nich jest możliwość oglądania materiałów wypożyczonych w iTunes z dowolnego urządzenia, w tym właśnie na Apple TV, niezależnie od miejsca w którym je wypożyczono.

tvOS 10.2 usprawnia też przewijanie list, ale nie znalazłem jeszcze miejsca, w którym faktycznie byłoby to przydatne. Apple TV można też od teraz sterować z poziomu aplikacji na iPada i to świetna wiadomość, bo na premierę Apple TV 4 ta funkcja została potraktowana po macoszemu. Nadal jednak w Polsce nie działa ani Siri, ani aplikacja TV.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA