REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Nieładne zagranie Apple. Wywalił aplikację z App Store'u po czym... stworzył jej klona

Apple udostępniło wczoraj nowe wersje beta wszystkich swoich systemów operacyjnych. Wielu z nowości oczekiwano od dawna i nie mogę doczekać się ich w stabilnych wydaniach iOS, macOS i watchOS. Firma z Cupertino jednak znów leci po bandzie.

25.01.2017
9:02
apple car
REKLAMA
REKLAMA

Najnowsze aktualizacje systemów Apple'a wnosiły wyłącznie poprawki błędów. Na nowości przyjdzie czas dopiero wraz z aktualizacjami iOS 10.3, macOS 10.12.4, watchOS 3.2 i tvOS 10.2. Aktualizacji doczeka się też tvOS, ale akurat ten system z perspektywy polskiego użytkownika

Wyjaśniło się w końcu, dlaczego aplikacja Finder for AirPods wyleciała ze sklepu Apple'a.

Apple znany jest z tego, że obserwuje poczynania niezależnych deweloperów i wciela stworzone przez nich aplikacje w kod swojego systemu operacyjnego. Ma przy tym na tyle duży tupet, że usuwa aplikacje z App Store'u lub nie dopuszcza do niego aplikacji na długo zanim opracuje swoje rozwiązanie.

Ostatnio ze sklepu App Store usunięto w dość niejasnych okolicznościach aplikację Finder for AirPods, która miała - w teorii - pomóc namierzyć zagubione słuchawki. Program zniknął z App Store'u, a teraz... w iOS 10.3 beta poszukiwanie słuchawek staje się funkcją w ramach "Znajdź mój X" - Find my AirPods.

Przypomina to historię aplikacji f.lux.

Apple nie dopuścił do App Store'u aplikacji f.lux znanej użytkownikom komputerów i telefonów z Androidem. Firma Tima Cooka skutecznie zachęciła twórców f-lux do zakończenia prac nad aplikacją i zaprzestania udostępniania aplikacji nieoficjalnymi kanałami.

Zadaniem f.lux jest kontrolowanie barw ekranu urządzenia elektronicznego tak, by wieczorami wydzielały mniej niebieskiego światła. Ma to pozytywnie wpływać na sen. Nie minęło wiele czasu, a podobne rozwiązanie trafiło bezpośrednio do iOS w postaci funkcji Night Shift.

Apple chce się teraz zamachnąć na f.lux na komputerach osobistych.

System macOS 10.12.4 oferuje analogiczną funkcję dla komputerów osobistych. Nie wiadomo jednak, czy będzie ona użyteczna dla każdego - nie ma jeszcze pełnej listy sprzętów wspierających Night Shift w desktopowym systemie Apple'a. Nie wiadomo też, które zewnętrzne monitory otrzymają wsparcie.

Na szczęście dwie zapożyczone od niezależnych deweloperów funkcje to nie jedyny nowości, które przyniosły najnowsze wersja beta systemów iOS 10.3, macOS 10.12.4, watchOS 3.2 i tvOS 10.2. Sporo zmian pojawiło się w App Storze i oceniam je zdecydowanie pozytywnie.

Od teraz twórcy aplikacji będą mogli zachęcać do oceniania aplikacji w nowy sposób i odpowiadać na recenzje.

Apple zaczęło też wprowadzać zmiany w mechanizmie proszenia użytkowników o opinie o aplikacji bez odsyłania do App Store'u. Wedle zaleceń powinni korzystać z API, która pozwala wysłać jedynie... trzy takie prośby w ciągu roku. Użytkownicy mogą zresztą te prośby wyłączyć w opcjach. Jak na razie nie wygląda jednak na to, by wymuszało korzystanie z niej na deweloperach.

Same recenzje będą mogły być teraz zalążkiem dyskusji. Do tej pory osoby publikujące aplikacje na iPhone'a były skazane na łaskę i niełaskę użytkowników. Nawet jeśli deweloper nie zgadzał się z negatywną opinią, bądź chciał wejść w dialog z osobą proponującą nowe funkcje, to nie miał jak się skontaktować z autorem recenzji. To się wreszcie zmieniło.

watchOS 3.2 beta i 10.2 beta - najważniejsze nowości.

Zmian doczekał się również zegarek Apple Watch, który w watchOS 3.2 beta potrafi przejść w tryb kinowy - nadal będzie mógł zawibrować na nadgarstku, ale jego ekran nie będzie się zapalał podczas seansu. Z pewnością docenią to nie tylko posiadacze zegarka, lecz również osoby oglądające filmy razem z nimi w tej samej sali kinowej.

W tvOS też pojawiła się jedna znacząca zmiana. Od teraz użytkownicy będą mogli znacznie wygodniej przewijać materiały używając płytki dotykowej. Szybkie przesunięcia palca w bok zwiększą prędkość przewijania. Pociągnięcia palcem po krawędzi pozwolą przewijać szybko ekran, niczym w aplikacji kontakty na iPhonie.

Jak na razie nowości pojawiły się w systemach w wersji beta. Nim trafią one do wszystkich użytkowników, może minąć jeszcze kilka tygodni.

REKLAMA

PS Apple wczoraj zaszalał - firma zmieniła nawet font na swojej stronie internetowej z Myriad Set na San Francisco.

PS2 W iOS 10.3 jest jeszcze jedna kilka pomniejszych nowości, w tym zmiana systemu plików na APFS.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA