Sprzęt  / News

Samsung zaprezentował najbardziej pojemny dysk SSD na świecie

163 interakcji
dołącz do dyskusji

Podczas Flash Memory Summit w Kalifornii został zaprezentowany nowy dysk SSD produkcji Samsunga. Jednak jest to podzespół wyjątkowy, wyróżniający się spośród rozwiązań konkurencji. Jego pojemność bowiem wynosi aż 16 TB, co czyni go największym dyskiem tego typu w historii.

O dziwo, nie jest to pełnowymiarowy dysk 3,5-calowy, który może być stosowany wyłącznie w komputerach stacjonarnych. Osiągnięcie Samsunga jest jeszcze większe, ponieważ koreańskiej firmie udało się upchnąć dysk o tak dużej pojemności w 2,5-calowej obudowie, która pasuje do zdecydowanej większości laptopów. Dla porównania, największe dyski twarde przy użyciu rozwiązań talerzowych mają pojemność wynoszącą od 8 do 10 TB.

Koreańczykom udało się uzyskać taką pojemność, dzięki użyciu nowych rdzeni pamięci NAND.

Cechują się one pojemnością wynoszącą aż 256 Gbit, czyli 32 GB. Jeszcze niedawno największe rdzenie pamięci miały dwa razy mniejszą pojemność. Uzyskanie tak dużej pojemności wymagało stworzenia rdzeni składających się z 48 warstw komórek TLC 3D V-NAND.  Także pod tym względem Samsung wzniósł się na wyżyny, bo zaledwie dwa lata temu w rdzeniu można było zastosować maksymalnie 24 warstwy.

Dysk twardy o dokładnej pojemności 15,36 TB jest wyposażony w 480-500 rdzeni. Dokładna specyfikacja dysku i wszystkie technologie zastosowane w nim nie są jeszcze znane. Wiadomo tylko, że nowy rodzaj pamięci zastosowany w tym dysku cechuje się 30% niższym zużyciem energii w porównaniu do poprzedników przy nieznacznym wzrostem ceny produkcji. Jako że technologia NAND cały czas jest rozwijana, możemy się spodziewać, że dyski SSD będą trafiać do coraz większej liczby komputerów.

Jednak zanim modele podobne do tego zaprezentowanego przez Samsunga trafią na rynek, minie jeszcze sporo czasu. Najpierw urządzenie to musi trafić na rynek profesjonalny. By udowodnić, że idealnie do niego pasuje, Samsung zaprezentował nie tylko pojedynczy dysk, ale też cały serwer wyposażony w 48 takich modeli. Jego łączna pojemność wynosi aż 768 TB, a wydajność to 2 miliony operacji wejścia/wyjścia na sekundę (IOPS).

Dla porównania, klasyczny dysk SSD znajdujący się w komputerze nie przekracza 100 000 IOPS.

Pewne jest, że w najbliższych latach dyski SSD przebiją dyski talerzowe nie tylko pod względem wydajności, ale też pojemności W ciągu kilku lat dyski półprzewodnikowe okażą się tańsze od swoich starszych braci. Nie oznacza to jednak, że dyski talerzowe odejdą w zapomnienie. Jeszcze przez długi czas będą lepiej nadawać się do magazynowania danych od swoich nowocześniejszych odpowiedników.

Czytaj również:

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst