Sprzęt  / Felieton

Oto szansa na tańsze i bardziej pojemne dyski SSD

Jeszcze kilka lat temu ulepszenie komputera kojarzyło się wyłącznie z wymianą procesora lub karty graficznej, ewentualnie z dołożeniem kolejnych gigabajtów pamięci RAM. Wszystko zmieniły dyski SSD, które potrafią ożywić nawet bardzo starą i słabą maszynę.

I choć nawet zastosowanie dysku SSD z niskiej półki cenowej może ożywić komputer, to podzespoły te są cały czas rozwijane, a ich wydajność stale rośnie. Mają jednak one też swoje wady, do których należą wysokie ceny oraz mała pojemność. Jednak już niebawem będziemy mogli uporać się z tymi problemami.

Wszystko za sprawą kości 3D NAND opracowywanych przez Intela.

Mają one być tańsze i pojemniejsze od obecnie wykorzystywanych. Co prawda kości takie już teraz potrafią wyprodukować współpracujące ze sobą Samsung, SanDisk oraz Toshiba, jednak cechują się one niezbyt dużą pojemnością wynoszącą 128 lub nawet 86 Gb. Ostatnią wymienioną pojemnością mogą pochwalić się kości zastosowane w dyskach Samsung SSD 850 Evo, które dziś miały swoją premierę. Jest to niewiele w porównaniu  do pamięci tworzonych przez Intela, które mają mieć pojemność od 256 do 384 Gb.

StorageReview-Crucial-M500-SSD

Wyprodukowanie ich będzie możliwe dzięki zastosowaniu 32 pionowych warstw ścieżek połączonych czterema miliardami węzłów TSV. Technologia ta w niedalekiej przyszłości, dokładnie w przeciągu dwóch lat, może umożliwić tworzenie dysków SSD o pojemności wynoszącej nawet 10 TB.

Obecnie żaden dysk nie ma tak dużej pojemności.

Nawet największy obecnie na świecie dysk półprzewodnikowy, Foremay EC188, ma pojemność 8 TB, a jego cena wynosi niemal 40 tys. zł. Nowa technologia ma sprawić, że ceny dysków SSD zaczną spadać. Co prawda w pierwszej kolejności będzie to dotyczyć najdroższych modeli profesjonalnych, ale z czasem potanieją też dyski z niższej półki cenowej.

Dzięki temu możliwe jest, że niebawem w standardowych komputerach zagoszczą dyski o pojemności wynoszącej nawet 512 GB. Jest to możliwe, zwłaszcza że standardowym rozmiarem dysku SSD w komputerze jest 256 GB, mimo że jeszcze kilka lat temu marzyliśmy o 128-gigabajtowych nośnikach tego typu.

Sprawdź również: Jak działa dysk SSD i czy warto go kupić? Odpowiadamy na wszystkie pytania i wątpliwości

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst