REKLAMA

22 mln UU miesięcznie, 12 wersji językowych i wielkie plany na przyszłość – poznajcie Brainly, prawdziwie eksportowy polski startup

Polskie startupy odnoszą wiele sukcesów. Oktawave zajęło drugie miejsce na prestiżowym konkursie Global Webit Startup Challenge, a firma Intelclinic wygrała LeWeb w Paryżu. Na dodatek Brand24 coraz lepiej radzi sobie w Stanach Zjednoczonych. Jednak pomimo tego Przemek stwierdził ostatnio, że brakuje nam naprawdę wielkiego sukcesu, firmy eksportowej, która byłaby dobrze rozpoznawalna poza granicami Polski. Brainly, o ile jeszcze tego nie osiągnęło, to jest już na dobrej drodze.

22 mln UU miesięcznie, 12 wersji językowych i wielkie plany na przyszłość – poznajcie Brainly, prawdziwie eksportowy polski startup
REKLAMA

Historia Brainly zaczęła się w 2009 roku od serwisu Zadane.pl

REKLAMA

Został on założony przez Michała Borkowskiego, Tomasza Krausa i Łukasza Halucha. Serwis powstał specjalnie z myślą o uczniach szkół, którzy często zadawali na różnych stronach pytania o konkretnie zadania domowe, ale rzadko uzyskiwali sensowne odpowiedzi. Stąd wziął się pomysł, że uczniowie, po koleżeńsku, mogliby pomagać sobie nawzajem.

brainly1

Początkowo największym wyzwaniem było przekonanie użytkowników nie tylko do zadawania pytań, ale przede wszystkim do udzielania odpowiedzi

Bez tego nie istnieje żaden serwis typu Q&A (questions and answers, czyli pytania i odpowiedzi). Udało się to osiągnąć dzięki elementom grywalizacji. Każdy nowy użytkownik otrzymuje na początek pulę punktów, które może wymieniać na pytania. Te szybko mogą się skończyć, chyba, że zacznie też udzielać odpowiedzi, za które można punkty zdobywać. Dodatkową motywacją są specjalne rankingi i tytuły, np. ambitny, ekspert, geniusz, pitagoras (dla rozwiązanie zadań z przedmiotów ścisłych) czy też celny debeściak (za najlepsze odpowiedzi).

brainly3

W pierwszym miesiącu istnienia Zadane.pl, z serwisu skorzystało 130 tys. unikalnych użytkowników, a w kolejnych już odpowiednio 400 i 800 tys

Po roku liczba unikalnych odwiedzających doszła do ponad 2 mln. Dzisiaj Zadane.pl może się pochwalić ponad 5,5 mln unikalnych użytkowników miesięcznie.

Sukces na polskim rynku skłonił twórców do spróbowania sił także poza granicami naszego kraju. Na początku zdecydowano się na rynek rosyjsko-ukraiński, głównie ze względu na bliskość kulturową, ale także odpowiednią skalę.

Później sprawy potoczyły się już dość szybko

W następnych latach pojawiły się kolejne wersje w językach europejskich – we Francji, Turcji, Hiszpanii, a także Brazylii i Portugalii. Tym samym w 2012 roku oficjalnie powstała grupa Brainly, która aktualnie składa się z dwunastu serwisów w różnych wersjach językowych, a do końca roku ma zostać uruchomionych kolejne siedem. Zasięg terytorialny polskiego startupu to już ponad 35 państw, co przekłada się w sumie na 22 mln unikalnych użytkowników miesięcznie oraz ponad milion razy pobraną aplikację na Androida oraz iOS.

brainly2

Firma z zeszłym roku otrzymała tytuł The Next Web’s Polish Startup of the Year 2013. Startupowi udało się także pozyskać inwestorów, wśród których znajdują się między innymi berliński VC, Point Nine Capital oraz Grupa Aniołów Biznesu.

Czy w przypadku Brainly można już mówić o firmie między narodowej? Myślę, że tak

W końcu docierają w każdym miesiącu do ponad 22 mln osób z 35 krajów. To niemałe osiągnięcie, a na tym plany polskiego startupu jeszcze się nie kończą. I pomyśleć, że wszystko zaczęło się niecałe 5 lat temu od trzech mężczyzn, którzy początkowo pracowali zdalnie, w różnych częściach Polski. Dzisiaj, nie licząc specjalistów, którzy dbają o poprawność odpowiedzi, Grupa Brainly zatrudnia 50 osób, a jej siedziba znajduje się w Krakowie.

REKLAMA

Nie pozostaje mi nic innego, jak życzyć dalszych sukcesów.

Zdjęcie Many old books combined by a heap pochodzi z serwisu Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA