Poczta Polska przechowa twoje dokumenty. Zedrze więcej niż Apple
Poczta Polska mówi dość szukaniu papierowych dokumentów. Uruchomiła nową usługę, która będzie przechowywać twoje cenne dokumenty. Ale nie za darmo.

Usługa e-Doręczeń stała się standardem wykorzystywanym przez urzędy i firmy działające na terenie Polski. Od 1 stycznia każdy urząd ma obowiązek korzystania ze skrzynki, a od 1 kwietnia każdy przedsiębiorca zarejestrowany w KRS. Teraz do e-Doręczeń dołącza usługa e-Archiwum. To taka chmura na wszelakie pisma z urzędów i od przedsiębiorców.
Rusza e-Archiwum w e-Doręczeniach. Elektronicznie przechowają twoje cenne dokumenty
Nowa usługa e-Archiwum ma być "bezpieczną przestrzenią do przechowywania plików elektronicznych". Rozwiązanie zostało opracowane w taki sposób, aby zapewniać dowody archiwizacji dokumentów z dedykowanym znacznikiem czasu. Co ważne, rozwiązanie zostało stworzone zarówno dla podmiotów publicznych, jak i niepublicznych.
Innymi słowy, użyją go nie tylko urzędy, ale też i my, zwykli obywatele chcący przechować cenne dokumenty na później. Aby skorzystać z usługi, wymagany jest tylko adres do e-Doręczeń i aktywna skrzynka doręczeń w Poczcie Polskiej.
Rozwiązanie ma bezpiecznie przechowywać dokumenty elektroniczne z dowolnego miejsca i urządzenia - wystarczy tylko zalogować się do e-Doręczeń na rządowej stronie. Wszystkie dokumenty mają być chronione hasłem i zaszyfrowane. Poza tym nowa usługa pozwala też udostępniać pliki osobom, które nawet nie mają uprawnień do naszego e-Archwium.
Aktywowanie e-Archiwum ma być bardzo proste, ale jest płatne
Proces aktywowania nowej usługi zajmuje dosłownie chwilę. W pierwszej kolejności oczywiście trzeba skonfigurować skrzynkę e-Doręczeń. Jeśli mamy skrzynkę, musimy:
- znaleźć zakładkę Usługi dodatkowe i ją kliknąć;
- przejść do serwisu Poczty Polskiej (automatycznie);
- znaleźć kafelek e-Archiwum i kliknąć "Aktywuj".
Następnym i chyba najbardziej problematycznym krokiem będzie wybranie pakietu e-Archiwum. Dla zwykłych użytkowników są dwa: S za 43,05 zł/mies. z 10 GB lub M za 73,80 zł/mies. z pakietem 50 GB.

Przesyłanie plików do e-Archiwum ma być proste. Po zalogowaniu się do e-Doręczeń wybieramy moduł usługi dodatkowe, ponownie klikamy na archiwum, wybieramy folder i wybieramy "prześlij plik". Funkcja wygląda na przydatną, ale niestety duża część Polaków nie skorzysta z niej ze względu na wymagane opłaty. Szczególnie że dokumenty można przechowywać na innych darmowych dyskach pokroju Google Drive.
Więcej podobnych artykułów znajdziesz na Spider's Web:
Obrazek główny: JHVEPhoto / Shutterstock