Polacy dalej zbyt chętnie dzielą się hasłami. Może to najwyższa pora, żeby je pożegnać
Co czwarty internauta dzieli się hasłami z bliskimi, często nie zdając sobie sprawy z ryzyka - mówi Joanna Jakubowska z Allegro. Raport przygotowany przez Allegro CERT pokazuje, że świadomość Polaków rośnie. To dobra wiadomość. Jak zwykle jednak jest też zła.

„Dziś wiedza to nie problem — problemem jest to, że z niej nie korzystamy” – dodaje Jakubowska, zwracając uwagę, że „przyzwyczajenia i brak zaufania do nowych technologii wciąż są silne”.
Co czwarty internauta dzieli się hasłami z bliskimi, często nie zdając sobie sprawy z ryzyka. Mam nadzieję, że z naszego badania wypłynie jeden prosty wniosek: włącz dwustopniowe uwierzytelnianie wszędzie, gdzie to możliwe. To bardzo łatwe rozwiązanie, które nie obciąża codziennego logowania, a znacząco podnosi bezpieczeństwo naszych danych – zachęca Jakubowska, Senior Manager, Group Information Security, Allegro, Stowarzyszenie WomanGoCyber.
Z raportu wynika, że najczęściej swoje konta udostępniają osoby w wieku 18-29
Możemy założyć, że w ten sposób dzielą się dostępem do platform streamingowych, co zresztą same serwisy coraz częściej ukrócają. Problem polega na tym, że często stosowane jest to samo hasło do wielu różnych miejsc. A im więcej osób je zna, tym wzrasta ryzyko, że gdzieś wycieknie.
Według badania Allegro CERT najczęściej hasło przekazywane jest w staromodny sposób, czyli ustnie. W bezpośredniej rozmowie decyduje się na to 39 proc. ankietowanych. 22 proc. wybiera SMS, a jedynie 5 proc. komunikator.
Aż 7 proc. osób przyznało się, że nie ma pojęcia, co zrobić gdy ich hasło do konta wycieknie do sieci
Zdecydowana większość, bo 75 proc. ankietowanych, wie, że należy jak najszybciej je zmienić. 36 proc. pytanych decyduje się na włączenie dwustopniowego uwierzytelniania. Zwykle są to osoby do 44 roku życia – wśród starszych świadomość jest mniejsza.
36 proc. po wycieku hasła sprawdzam inne konta, gdzie feralna kombinacja była używana. Tylko 25 proc. zgłasza wyciek i co ciekawe częściej decydują się na to osoby po 60 roku życia. Czyżby poczucie odpowiedzialności i chęć zadbania o innych przychodziła dopiero z wiekiem?
45 proc. Polaków wciąż ręcznie wpisuje login i hasło, a ich zdaniem to najbezpieczniejsze (53 proc.) i najszybsze (33 proc.) – informuje raport
W badaniu zauważono, że połowa przepytanych nigdy nie zetknęła się z pojęciem logowania bez hasła. Wówczas korzysta się z innych metod – może to być np. kod SMS, aplikacja uwierzytelniająca, ale też biometria. Im młodsza osoba, tym większa jej wiedza na ten temat, bardziej pozytywna opinia i wyższy poziom zaufania do tego rozwiązania, jak wynika z ankiety.
36 proc. ankietowanych uważa jednak, że tradycyjne hasła są lepsze. To pewien paradoks, jak sądzi Michał Kaczorowski z Allegro. Niby jedynie 28 proc. postrzega logowanie bez hasła za wygodniejsze i bezpieczniejsze, ale w końcu wiele osób i tak w codziennym użytkowaniu stawia na odblokowanie telefonu odciskiem palca czy nawet twarzą.
- Biometria, jak odcisk palca czy rozpoznawanie twarzy, jest często demonizowana w filmach akcji, co budzi obawy o prywatność. Jednak w rzeczywistości, te dane są bardzo trudne do podrobienia i bezpiecznie przechowywane w specjalnym chipie urządzenia. Nawet producent nie ma do nich dostępu! To nie science fiction, to nasza codzienność. Logowanie bez hasła jest wygodne, szybkie i przede wszystkim bezpieczne. Cyberbezpieczeństwo nie musi być straszne, może być po prostu łatwe i skuteczne – przekonuje Kaczorowski.
Allegro CERT przypomina, by korzystać z silnych i unikalnych haseł, „przypisanych” wyłącznie do jednego serwisu. Warto wspomóc się menadżerem haseł, który pozwoli stworzyć silną kombinację, i włączyć uwierzytelnianie wieloskładnikowe. Eksperci Allegro zachęcają też, by używać z biometrii w swoim telefonie i komputerze, jeżeli tylko jest taka możliwość.
Czytaj też: