REKLAMA

Zrobili komputer złożony z ludzkich komórek nerwowych. Właśnie rusza przedsprzedaż

Australijski startup Cortical Labs uruchomił przedsprzedaż "pierwszego na świecie komputera biologicznego z możliwością programowania". Przymiotnik "biologiczny" nie jest rzucony na wiatr, bo sercem urządzenia jest czip złożony z ludzkich komórek.

Zrobili komputer złożony z ludzkich komórek nerwowych. Właśnie rusza przedsprzedaż
REKLAMA

Energooszczędny komputer, który mocą obliczeniową przerasta obecnie istniejące jednostki - każdy entuzjasta informatyki zapewne złapał się właśnie za głowę, bo nie da się osiągnąć jednego bez straty drugiego. Tę teorię chce podważyć jednak australijska firma Cortical Labs z pomocą swojego komputera CL1, którego sercem jest czip z komórkami ludzkiego mózgu.

Komputer CL1 to połączenie krzemu i ludzkich neuronów

REKLAMA

System CL1 firmy Cortical Labs - nazywany także Syntetyczną Inteligencją Biologiczną (Synthetic Biological Intelligence, SBI) - został zaprezentowany po raz pierwszy w ubiegłym tygodniu w Barcelonie i do działania wykorzystuje połączenie "neuronów wyhodowanych w laboratorium z ludzkich komórek macierzystych” z krzemem, tworząc "bardziej zaawansowaną i zrównoważoną formą sztucznej inteligencji".

Komputer CL1 firmy Cortical Labs

Według australijskiej firmy neurony są "hodowane w roztworze bogatym w składniki odżywcze", który dostarcza im wszystkiego, co niezbędne do prawidłowego rozwoju. Następnie są przenoszone na krzemowy mikrochip, który wysyła i odbiera impulsy elektryczne do struktury neuronowej. W sprzyjających warunkach komórki komputera mogą przetrwać do sześciu miesięcy.

Świat, w którym funkcjonują neurony, jest tworzony przez nasz system operacyjny Biological Intelligence Operating System [biOS]. Uruchamia on symulowany świat i wysyła informacje o jego środowisku bezpośrednio do neuronów. Gdy neurony reagują, ich impulsy wpływają na symulowany świat.

Ożywiamy te neurony i integrujemy je z biOS za pomocą mieszanki twardego krzemu i miękkiej tkanki. Użytkownik może połączyć się bezpośrednio z tymi neuronami.

Docelowo Cortical Labs chce także zbudować "biologiczny stos serwerów sieci neuronowych", składający się 30 pojedynczych jednostek SBI. Firma chce ukończyć projekt i udostępnić komputery do użytku komercyjnego za pośrednictwem systemu chmurowego jeszcze w tym roku.

Tego typu stos 30 jednostek CL1 zużywa tylko około 850-1000 W energii, jest w pełni programowalny i oferuje „dwukierunkową stymulację i interfejs odczytu, dostosowany do umożliwienia komunikacji neuronowej i uczenia się sieci”. Ponadto CL1 do działania nie wymaga również zewnętrznego komputera.

Cortical Labs obecnie przyjmuje zamówienia przedpremierowe na komputer CL1. Pojedynczy komputer CL1 koszutje 35 tys. dolarów - ok 136 tys. złotych, a pierwsze jednostki zostaną rozesłane do klientów już w czerwcu.

Może zainteresować cię także:

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: 2025-04-09T05:53:00+02:00
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA