REKLAMA

Pierwszy lot polskiego pilota na F-35A Husarz. Oto nowy rozdział w polskiej armii

W Fort Smith w Stanach Zjednoczonych - w bazie lotniczej, gdzie polscy piloci przechodzą szkolenie, rozległ się ryk silnika F-35. To nie był zwykły start. Tego dnia, polski pilot po raz pierwszy samodzielnie wzbił się w powietrze na pokładzie F-35A Husarz należącego do polskiej armii. To historyczny moment, który symbolizuje nowy rozdział w modernizacji Sił Powietrznych RP.

Pierwszy lot polskiego pilota na F-35A Husarz. Oto nowy rozdział w polskiej armii
REKLAMA

F-35A Husarz to skok technologiczny dla polskiego lotnictwa. Samolot ten dysponuje zdolnościami, o których piloci dotychczas mogli tylko marzyć. To maszyna, która pozwoli im działać skuteczniej i bezpieczniej. F-35 to również prestiż i dowód silnej pozycji Polski na arenie międzynarodowej.

REKLAMA

F-35 to obecnie najnowocześniejszy samolot wielozadaniowy na świecie. Jego możliwości bojowe, technologia stealth, zaawansowane systemy łączności i rozpoznania, czynią go niezwykle groźnym przeciwnikiem. Polska, dołączając do grona państw użytkujących te maszyny, zyskuje realną siłę odstraszania i wzmacnia swoje bezpieczeństwo.

Szkolenie polskich pilotów za oceanem

Pierwszy lot polskiego pilota za sterami polskiego F-35A Husarz miał miejsce w bazie Ebbing Air National Guard w Fort Smith w stanie Arkansas, gdzie nasi piloci przechodzą intensywne szkolenia.

Polski pilot po raz pierwszy za sterami naszego F-35. To historyczny moment dla Polski i niezwykle ważny moment rozwoju naszych Sił Powietrznych. Gratulacje dla całego zespołu wdrażającego te nowoczesne samoloty V generacji. Jesteśmy z was dumni! - napisał w serwisie X Władysław Kosiniak-Kamysz, minister obrony narodowej.

F-35A Husarz w bazie Ebbing Air National Guard w Fort Smith w stanie Arkansas. Fot. MON

Pierwszy lot to efekt intensywnego szkolenia, jakie przechodzą polscy piloci w Stanach Zjednoczonych. To dowód ich profesjonalizmu i gotowości do sprostania wyzwaniom, jakie stawia przed nimi pilotowanie tak zaawansowanej maszyny.

Zgodnie z procedurą lot szkoleniowy odbył się z wykorzystaniem dwóch maszyn w formacji chase (pościgu), dzięki czemu lecący za Polakiem amerykański instruktor mógł sprawdzać poprawność wykonywanych manewrów. Polski pilot zasiadł za sterami F-35A „Husarz" niespełna dwa miesiące po pierwszym starcie „polskiej” maszyny z lotniska fabryki Lockheed Martin w bazie NAS Joint Reserve Base Fort Worth w Teksasie - podało Ministerstwo Obrony Narodowej.

Pierwszy lot polskiego pilota na F-35 to efekt intensywnego szkolenia, które rozpoczęło się we wrześniu 2024 roku. Początkowo nasi lotnicy zdobywali wiedzę teoretyczną i praktyczną na symulatorach w bazie Eglin na Florydzie. Następnie przenieśli się do Fort Smith w Arkansas, gdzie kontynuują naukę już na rzeczywistych maszynach.

Więcej o technologii i samolotach F-35 przeczytasz na Spider's Web:

Nowoczesność i siła

F-35A Lightning II, znany w Polsce jako "Husarz", to myśliwiec piątej generacji produkowany przez amerykański koncern Lockheed Martin. Polska zamówiła 32 takie maszyny w ramach programu "Harpia", inwestując w nie około 4,6 mld dol. Pierwsze maszyny pojawią się w Polsce 2026 r.

Czym wyróżnia się F-35? Przede wszystkim zaawansowaną technologią stealth, która czyni go trudnym do wykrycia dla radarów przeciwnika. Dodatkowo, wyposażony jest w nowoczesne systemy awioniki i uzbrojenia, co pozwala na skuteczne prowadzenie misji zarówno powietrze-powietrze, jak i powietrze-ziemia. To prawdziwy game-changer na współczesnym polu walki.

F-35A Husarz w bazie Ebbing Air National Guard w Fort Smith w stanie Arkansas. Fot. MON

Symboliczny moment

REKLAMA

Wprowadzenie F-35A Husarz do polskich Sił Powietrznych znacząco podniesie ich potencjał bojowy. Dzięki zaawansowanej technologii i zdolnościom wielozadaniowym myśliwce te pozwolą na skuteczniejsze reagowanie na współczesne zagrożenia. To także wzmocnienie pozycji Polski w strukturach NATO i zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju.

Pierwszy lot polskiego pilota na F-35 to nie tylko dowód na postęp technologiczny, ale także na determinację i zaangażowanie w budowanie nowoczesnych Sił Zbrojnych. Przed nami jeszcze wiele wyzwań, ale ten sukces pokazuje, że jesteśmy na właściwej drodze ku nowoczesności i bezpieczeństwu.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA