RCB z ostrzeżeniem: "Zrezygnuj z aktywności na zewnątrz". Potężny smog nad Polską
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało ostrzeżenie dotyczące drastycznie pogarszającej się jakości powietrza. Prognozy na 28 grudnia wskazują, że poziom pyłu zawieszonego PM10 będzie szczególnie wysoki w niektórych regionach Polski. W związku z tym do mieszkańców czterech województw trafił alert RCB wraz z apelem o ograniczenie aktywności na świeżym powietrzu.
Dramatycznie zła jakość powietrza i stężenie pyłu zawieszonego PM10 osiągające niebezpieczne poziomy - to rzeczywistość w niektórych regionach Polski. Dlatego też uruchomiony został Alert RCB. SMS-a z ostrzeżeniem otrzymali odbiorcy w części województwa śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego. To już drugi dzień z rzędu, kiedy smog zalega napd Polską.
UWAGA! Dnia 28.12 prognozowana jest zła jakość powietrza w zakresie pyłu zawieszonego PM10 (SMOG). Zrezygnuj z aktywności na zewnątrz
- oto treść SMS z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.
Wiadomość otrzymali mieszkańcy województw:
- dolnośląskiego - powiat kłodzki, Wrocław;
- wielkopolskiego - Kalisz, powiat pleszewski;
- opolskiego - powiat kędzierzyńsko-kozielski, powiat krapkowicki, Opole, powiat opolski;
- śląskiego - Częstochowa, powiat częstochowski, Gliwice, powiat gliwicki, powiat tarnogórski, Zabrze, Bytom, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Świętochłowice, Sosnowiec, Jaworzno, Dąbrowa Górnicza, powiat będziński, powiat raciborski, Rybnik, Żory, Jastrzębie-Zdrój, powiat rybnicki, powiat mikołowski, powiat wodzisławski, powiat pszczyński, powiat bielski, powiat cieszyński.
Jak złe jest powietrze niech świadczą pomiary z Wrocławia gdzie PM2,5 osiągnął wynik 136,80 µg/m3 (norma to 10), a PM10 poziom 148,10 µg/m3 (norma to 20). Równie złe są inne wskaźniki.
Jaki jest stan powietrza w waszej miejscowości sprawdzić możecie na stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.
Niebezpieczne powietrze
PM10 to nic innego jak pył zawieszony – mikroskopijne cząsteczki, których średnica nie przekracza 10 mikrometrów. Żeby to sobie uzmysłowić, wyobraź sobie, że ludzki włos ma średnicę około 50-70 mikrometrów. To oznacza, że cząsteczki PM10 są od niego kilkukrotnie mniejsze. Z tego powodu z łatwością przenikają do naszych dróg oddechowych, a stamtąd – do krwiobiegu.
Pył zawieszony jest mieszaniną cząstek stałych i kropelek cieczy, które utrzymują się w powietrzu. A co w takim pyle znajdziemy? Niestety, całą tablicę Mendelejewa: związki siarki, azotu, metale ciężkie, a nawet rakotwórcze dioksyny oraz alergeny (takie jak pyłki roślin i zarodniki grzybów).
Wdychanie takiego koktajlu to prosta droga do problemów zdrowotnych, od podrażnień i alergii, po poważne choroby układu oddechowego i krążenia. Szczególnie narażone są osoby starsze, dzieci i osoby zmagające się z astmą czy chorobami serca.
Więcej o problemie zanieczyszczeń powietrza przeczytasz na Spider's Web:
Lepiej nie wychodzić z domu
RCB podaje, że w takim przypadku, gdy powietrze jest zanieczyszczone powinniśmy zrezygnować ze spacerów na świeżym powietrzu, zrezygnować z uprawiania sportu na zewnątrz i ograniczyć wietrzenie pomieszczeń.
To nie jest przesada. Podczas wysiłku fizycznego, a nawet spaceru, oddychamy głębiej i szybciej, wdychając tym samym znacznie więcej zanieczyszczeń. W efekcie, zamiast dotlenić organizm, fundujemy mu dodatkową dawkę szkodliwych substancji. Zamiast więc biegać po parku czy jeździć na rowerze, lepiej zostać w domu i poczekać na poprawę jakości powietrza.
Smog to poważny problem
Sezon grzewczy to czas, kiedy jakość powietrza w Polsce znacznie się pogarsza. Za smog odpowiada przede wszystkim niska emisja, czyli dym z domowych pieców i kotłów, w których często spalane są paliwa słabej jakości, a nawet śmieci. Dodatkowym problemem są warunki atmosferyczne, takie jak brak wiatru i niska temperatura, które powodują, że zanieczyszczenia "zalegają" w powietrzu.
Smog to poważny problem, którego nie wolno bagatelizować. Alerty RCB to sygnał, że sytuacja jest naprawdę zła. Dbajmy o swoje zdrowie i stosujmy się do zaleceń ekspertów. Warto też zastanowić się nad długoterminowymi rozwiązaniami, takimi jak ograniczenie emisji zanieczyszczeń. Bo czyste powietrze to podstawa zdrowego życia.