REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Stanie w korku podnosi ciśnienie krwi. Ale nie przez zdenerwowanie

Badania stanie w korku naprawdę podnosi ciśnienie krwi. Chodzi jednak nie o irytację spowodowaną powolną jazdą samochodem a o skład powietrza, jakie wtedy wdychamy. Negatywne skutki, jakie niesie dla organizmu wdychanie powietrza podczas stania w korku, mogą się utrzymywać nawet do 24 godzin.

10.12.2023
11:11
Stanie w korku podnosi ciśnienie krwi. Ale nie przez zdenerwowanie
REKLAMA

Badanie zostało przeprowadzone przez doświadczonego w tej dziedzinie lekarza i profesora nauk o środowisku i zdrowiu zawodowym na Uniwersytecie Stanowym Waszyngton Joela Kaufmana. To już kolejna jego praca dotyczącą spalin i ich wpływu na ludzki organizm.

REKLAMA

Przejażdżka po Seattle

Jego wcześniejsze badania wykazały, że narażenie na spaliny z silników Diesla zwiększa ciśnienie krwi. Teraz naukowiec poszedł o krok dalej obserwując, jak wnioski z jego wcześniejszych prac mają się do warunków rzeczywistych. Kaufman skupił się tym razem na skutkach zanieczyszczeń powietrza, jakie powoduje ruch drogowy na ludzki organizm.

W ramach badania Kaufman i jego zespół naukowy zabrał grupę badawczą na przejażdżkę po Seattle w godzinach szczytu. Uczestnicy badania musieli mieć zdrowy układ krążenia i być w wieku od 22 do 45 lat. Jednocześnie cały czas wszyscy uczestnicy testu mieli monitorowane ciśnienie krwi. Podczas dwóch pierwszych przejażdżek do samochodu wpuszczano po prostu przez okno nieprzefiltrowane powietrze.

W trakcie trzeciej próby samochód był wyposażony w wysokiej jakości filtry powietrza HEPA, które blokowały dostęp do jego wnętrza 86 proc. zanieczyszczeń cząsteczkowych. Uczestnicy badania nie wiedzieli, czy jadą samochodem z zainstalowanym filtrem, czy nie.

U uczestników badania oddychających nieprzefiltrowanym powietrzem następował wzrost ciśnienia krwi netto o ponad 4,50 milimetrów słupa rtęci w porównaniu z tymi, którzy mogli cieszyć się warunkami bez spalin. Wzrost nastąpił szybko osiągając najwyższy poziom po około godzinie jazdy. U niektórych z badanych wyższe ciśnienie krwi utrzymywało się na przez co najmniej 24 godziny.

Zanieczyszczenie powietrza związane z ruchem drogowym zawiera wysokie stężenia niezwykle drobnych cząstek. W badaniu okazało się, że nieprzefiltrowane powietrze zawierało wysoki poziom mikro drobin, chociaż ogólny poziom zanieczyszczenia mierzony stężeniem drobnych cząstek (PM2,5) był stosunkowo niski.

Więcej o wynikach najnowszych badan naukowych przeczytasz tutaj:

Największym zagrożeniem są mikro drobiny

Chodzi tu o mieszankę, do której należą gazy i spaliny z rur wydechowych, mikro drobiny pochodzące z zużywających się klocków hamulcowych i opon oraz pył drogowego. Cząstki takie mają średnicę mniejszą niż 100 nanometrów, czyli są zbyt małe, aby można je było zobaczyć. Jak tłumaczy główny autor badania, profesor Kaufman:

Takie mikroskopijne cząstki ultradrobne to zanieczyszczenia, które były najskuteczniej filtrowane w naszym eksperymencie. Wynika z tego, że mikro drobiny mogą być szczególnie istotne w podnoszeniu ciśnienia krwi. Udowodnienie tego wymaga dalszych badań, ale ta próba dostarcza bardzo mocnych wskazówek na temat tego, z czym mamy do czynienia.

Długotrwały kontakt z tego typu zanieczyszczeniami jest związany z częstszym występowaniem astmy, a także prowadzących w wielu przypadkach do śmierci chorób układu krążenia i raka płuc. Naukowcy wciąż jednak dopiero zaczynają rozumieć pełną skalę zagrożeń, jakie stwarzają wszystkie zanieczyszczenia związane z ruchem drogowym. Jak mówi wspomniany profesor Kaufman:

Ciało ma złożony zestaw systemów, które starają się utrzymać ciśnienie krwi w mózgu na tym samym poziomie przez cały czas. Jest to bardzo złożony, ściśle regulowany system i wydaje się, że gdzieś, w jednym z tych mechanizmów, zanieczyszczenie powietrza związane z ruchem drogowym wpływa na ciśnienie krwi.

REKLAMA

Zaskoczeniem dla naukowców jest jednak stopień, w jakim zanieczyszczenia pochodzące z ruchu drogowego wpływają na ludzki organizm. Zanieczyszczenie powietrza na drogach nawet na stosunkowo niskim poziomie może mieć naprawdę duży wpływ na ciśnienie krwi. W przypadku ciśnienia krwi nawet jego niewielkie, ale częste wzrosty spowodowane toksycznym powietrzem, są niebezpieczne.

Wiążą się one bowiem z dużo większym ryzykiem zachorowania na choroby sercowo-naczyniowe.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA