REKLAMA

Polska armia w elitarnym kosmicznym klubie. Będziemy mieli najszybszy internet z orbity

Polska i Japonia dołączają do elitarnego klubu państw podłączonych do najważniejszego systemu komunikacji satelitarnej armii amerykańskiej. Oba kraje zawarły umowy ze Stanami Zjednoczonymi zapewniające im dostęp do sieci Wideband Global Satcom.

Polska armia w elitarnym kosmicznym klubie. Będziemy mieli najszybszy internet z orbity
REKLAMA

Japonia i Polska mają uzyskać dostęp do amerykańskiej sieci satelitarnej Wideband Global Satcom (WGS), co oznacza strategiczne rozszerzenie systemu, z którego obecnie korzystają tylko Stany Zjednoczone i kilka innych krajów partnerskich - podał serwis Space News

REKLAMA

WGS to skrót od Wideband Global Satcom, czyli globalnej sieci satelitarnej o szerokopasmowej komunikacji, stworzonej specjalnie do celów wojskowych. Satelity WGS zostały zaprojektowane i zbudowane przez Boeing, a ich operatorem jest Siły Kosmiczne Stanów Zjednoczonych (U.S. Space Force - USSF).

System ten składa się z 10 satelitów umieszczonych na orbicie geostacjonarnej, co pozwala im "wisieć" nad konkretnymi obszarami Ziemi i zapewniać stabilne połączenie. Dzięki temu mogą być stale skupione na jednym obszarze, dostarczając wysokiej jakości, ciągłą transmisję danych. Satelity te to kręgosłup komunikacji wojskowej USA.

Więcej o wojskowych satelitach przeczytasz na Spider's Web:

Kosmiczny internet dla żołnierzy

WGS zapewnia ogólnoświatową, elastyczną komunikację o wysokiej przepustowości dla operacji wojskowych dla jednostek operujących na lądzie, wodzie, w powietrzu oraz kosmosie. To sieć potężnych satelitów, które zapewniają niezawodny i szybszy od światłowodu przepływ informacji.

Dzięki temu żołnierze mogą przesyłać ogromne ilości danych, takich jak filmy wideo wysokiej rozdzielczości, czy też koordynować skomplikowane operacje wojskowe na całym świecie. System ten umożliwia bezpieczną komunikację, kluczową w czasie konfliktów i działań operacyjnych na dużą skalę.

Wideband Global Satcom składa się z trzech głównych segmentów: kosmicznego (satelity), kontroli (operatorzy) i terminali (użytkownicy). Segment kosmiczny to konstelacja geostacjonarnych wojskowych satelitów komunikacyjnych w paśmie Ka i X i szerokości pasma 8,088 gigaherców. Satelity krążą na wysokości 35 900 km i ważą 3400 kg. Koszt jednostkowy to ponad 300 mln dol. Satelity budowane są na bazie satelitów Boeing 702HP.

 class="wp-image-5014019"
Satelita systemu Wideband Global SATCOM 

Segment kontroli to 4. Eskadra Operacji Kosmicznych (4 SOPS) USSF Space Delta 8, która zarządza i kontroluje magistrale satelitarne na orbicie. Segment naziemny składa się z tysięcy taktycznych terminali SATCOM o średnicy anteny od 0,4 do 18,4 m. 

Pierwszego satelitę WGS-1 wystrzelono w 2007 r. Najnowsze satelity, WGS-11 i WGS-12, zostaną wystrzelone odpowiednio w 2025 i 2027 r. Będą one stanowić główne punkty dostępowe dla Japonii i Polski.

Japonia i Polska dołączają do koalicji WGS, do której należą Australia, Kanada, Dania, Luksemburg, Holandia, Nowa Zelandia, Norwegia i Czechy, a także inne kraje NATO, które korzystają z systemu WGS w razie potrzeby. 

Co to oznacza dla Polski?

Japonia oraz Polska nie zostały wybrane przypadkowo. Japonia, będąca jednym z kluczowych sojuszników USA w regionie Azji i Pacyfiku, to kraj o strategicznym znaczeniu dla równowagi sił w regionie, gdzie rosną wpływy Chin. Z kolei Polska jest jednym z kluczowych partnerów NATO we wschodniej Europie, sąsiadującym z Rosją, co również czyni ją kluczowym graczem w kontekście obronności Europy Środkowej i Wschodniej.

REKLAMA

Zastanawiacie się, co to oznacza dla Polski? Z dostępem do WGS Polska będzie mogła korzystać z bezpiecznej, szyfrowanej komunikacji, umożliwiającej wymianę danych z sojusznikami NATO oraz Stanami Zjednoczonymi. Jest to istotne z perspektywy bezpieczeństwa państwowego – od tej pory Polska będzie miała do dyspozycji najbardziej zaawansowaną, dostępną technologię satelitarną w zakresie komunikacji wojskowej.

Międzynarodowe programy kosmiczne są niezbędne dla współpracy w zakresie bezpieczeństwa. Sojusze są kluczowe, ponieważ USA i ich sojusznicy stają w obliczu nowych zagrożeń ze strony technologii antysatelitarnych opracowywanych przez Rosję i Chiny

- powiedział podpułkownik Nicholas Yeung z Biura Spraw Międzynarodowych Dowództwa Systemów Kosmicznych na niedawnej konferencji Space Industry Days w Los Angeles.
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA