REKLAMA

Odtajnione zdjęcia szpiegowskie pomogły odnaleźć starożytne miejsce bitwy

Niecodzienna historia i przełom w archeologii. Międzynarodowy zespół badaczy z Uniwersytetu w Durham oraz Uniwersytetu Al-Qadisiyah w Iraku właśnie odkrył lokalizację legendarnej bitwy, która odegrała kluczową rolę w ekspansji islamu poza Półwysep Arabski. Wszystko dzięki odtajnionym zdjęciom satelitarnym z czasów zimnej wojny.

Odtajnione zdjęcia szpiegowskie pomogły odnaleźć starożytne miejsce bitwy
REKLAMA

Bitwa pod Al-Kadisijją to jedno z najważniejszych starć w historii wczesnego islamu. W 637 lub 638 roku n.e. wojska arabskie zmierzyły się z potężnym imperium Sasanidów – jednym z największych rywali młodego kalifatu.

REKLAMA

Zwycięstwo Arabów nad Persami nie tylko zakończyło panowanie Sasanidów w regionie, ale także umożliwiło zwycięzcom zajęcie Mezopotamii oraz otworzyło drzwi do dalszej ekspansji islamu na Bliskim Wschodzie i w Azji Środkowej.

Mimo tak ogromnego znaczenia tej bitwy, przez wieki nie było pewności, gdzie dokładnie się odbyła. Historycy mieli różne teorie, ale żadna z nich nie była w pełni potwierdzona. Aż do teraz.

Bitwa widziana z kosmosu

Kluczowym narzędziem w rękach archeologów okazały się zdjęcia szpiegowskie z czasów zimnej wojny. Odtajnione materiały pochodzące z amerykańskich satelitów, które działały w latach 60. i 70. XX wieku.

Dr William Deadman, z Uniwersytetu w Durham, wraz z zespołem, postanowił wykorzystać miejsca i struktury szczegółowo opisane w tekstach historycznych i widoczne na zdjęciach satelitarnych, aby dokładnie ustalić miejsce bitwy pod Al-Kadisijja. Według ich analiz miejsce bitwy znajdowało się 30 km na południe od Kufy, w prowincji Nadżaf. 

Więcej o technologii i archeologii przeczytasz na Spider's Web:

Badacze zidentyfikowali szereg kluczowych punktów, takich jak dawne fortyfikacje, które prawdopodobnie pełniły funkcję obozu wojskowego dla jednej z armii. Stare zdjęcia szpiegowskie pomogły naukowcom przeanalizować ukształtowanie terenu oraz pozostałości dawnych osad i infrastruktury w rejonie Al-Kadisijji. W badaniu wykorzystano także zdjęcia satelitarne z otwartych źródeł - z Google Earth i Bing Maps.

Podczas prac badawczych zespół zidentyfikował 10 km podwójny mur - prawdopodobnie kanał. Łączył kompleks wojskowy, kwadratową fortecę na skraju pustyni i dużą osadę powiązaną z liniowym systemem fortyfikacji na skraju równiny zalewowej Mezopotamii.

Odkrycie to w zadziwiający sposób pokrywało się ze szczegółami zawartymi w bogatym zbiorze źródeł historycznych dotyczących bitwy pod Al-Kadisijja.

Zdjęcia wykonane przez amerykańskiego satelitę szpiegowskiego KH9 z 1973 r. ukazują odkryte obiekty. Na trzech fotografiach w dolnym rzędzie widać od lewej: okopy, mur i okopy. Zdjęcia: United States Geological Survey

Naukowcy z Uniwersytetu Al-Qadisiyah w Iraku byli w stanie dostarczyć dodatkowe dowody z badań terenowych, które potwierdzały pierwotne ustalenia.

Tajemnice starych zdjęć

Odnalezienie dokładnego miejsca bitwy to coś więcej niż sukces archeologiczny. To przełom, który rzuca nowe światło na jeden z najważniejszych okresów w historii świata. Odkrycie pozwala lepiej zrozumieć, jak przebiegała bitwa i jakie czynniki zadecydowały o zwycięstwie Arabów nad Sasanidami.

REKLAMA

Wykorzystanie technologii z zimnej wojny w badaniach archeologicznych pokazuje też, jak ogromny potencjał kryje się w dawnych danych. Zdjęcia szpiegowskie już wcześniej pomogły w odkrywaniu starożytnych miast czy analizie zmian środowiskowych. Teraz po raz kolejny udowodniły swoją wartość.

Główna ilustracja: Zbliżenie odtajnionego zdjęcia satelitarnego Al- Qadisiyyah zrobionego w 1974 r. Widoczne jest zniszczone osiedle zbudowane z cegły mułowej i otaczające je mury. Źródło zdjęcia: US Geological Survey.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA