REKLAMA

Zabierz babcię do Szwajcarii. Będzie mogła się wyspowiadać przed Jezusem-AI

Teologowie ze szwajcarskiego Uniwersytetu w Lucernie postanowili sprawdzić, czy AI może działać także w służbie wiary. Użyli do tego najcięższego możliwego działa - komputera do gier, który postawili w konfesjonale, by AI jako Jezus Chrystus mogła odpowiadać na pytania i problemy wiernych.

Zabierz babcię do Szwajcarii. Będzie mogła się wyspowiadać przed Jezusem-AI
REKLAMA

Zależnie od punktu widzenia możliwości imitowania różnych osób z użyciem AI to magia lub przekleństwo. Na pewno do tych pozytywnych przykładów można zaliczyć czatbota, z którym trenuje się pewność siebie przy rozmowie o pracę czy AI zamieniającą się w parę podcasterów debatujących nad twoimi notatkami. Jednak atmosfera zagęszcza się, gdy mówimy o ChatGPT jako zastępcy dermatologa lub AI, która zastąpiła w pracy radiowców.

A jakbyś nazwał AI, która w kościele rozmawia z wiernymi jako Jezus Chrystus?

REKLAMA

W Szwajcarskim kościele możesz porozmawiać z Jezusem. To znaczy z AI, ale Jezusem

Na taki kontrowersyjny pomysł wpadli przedstawiciele kościoła katolickiego w szwajcarskim okręgu Luzern-Stadt. W kaplicy św. Piotra stanęła instalacja "Deus in machina" - lub jak kto woli "Bóg w maszynie" - za pośrednictwem której wierni i odwiedzający świątynię turyści mogą porozmawiać z hologramem imitującym Chrystusa o trapiących ich problemach lub podzielić się z nim przemyśleniami.

Odwiedzający mogą podzielić swoimi przemyśleniami i pytaniami w konfesjonale z niebiańskim hologramem, gdzie słowa są tylko dla czterech uszu - bez konieczności spowiedzi. Sztuczna inteligencja, która reaguje estetycznie jak Jezus, może stworzyć świętą chwilę. [...] Deus in machina zachęca nas do krytycznego myślenia o ograniczeniach technologii w kontekście religii

- czytamy na stronie projektu.

Jak mówi Marco Schmid teologista z Uniwersytetu w Lucernie i pomysłodawca projektu, celem eksperymentu z Jezusem AI było pobudzenie dyskusji i stworzenie podwalin na dalsze eksperyment z użyciem sztucznej inteligencji w kościele.

Jak informuje niemieckie "DW" porozmawiać z Jezusem AI może każdy w godzinach pracy kaplicy św. Piotra w Lucernie, w znajdującym się w niej konfesjonale. Po jednej stronie konfesjonału znajduje się komputer, na którym działa "Jezus". Po drugiej stronie znajduje się normalne miejsce dla wiernego (lub ciekawskiego turysty), który słyszy i przez niewielkie otwory może zobaczyć animacje mówiącego do niego Chrystusa.

Komunikacja z AI przebiega zarówno za pomocą głosu, jak i specjalnego przycisku w konfesjonale. Przycisk ten służy do wyrażania zamiaru wypowiedzi i zatwierdzania zakończenia wypowiedzi, jak i potwierdzania zapoznania z ostrzeżeniem. Bowiem przed każdą spowiedzią Jezus ostrzega, aby nie podawać swoich danych osobowych i innych informacji osobistych, a on sam nie jest prawdziwą osobą, lecz systemem komputerowym.

Jezus AI jest w stanie komunikować się w ponad stu językach świata.

REKLAMA

Może zainteresować cię także:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA