REKLAMA

Zwolnili dziennikarzy i zatrudnili boty. Krakowskie radio mówi, że to eksperyment

20-letnia Emilia, 22-letni Jakub i 23-letni Alex to nowi prowadzący na antenie OFF Radia Kraków - problem w tym, że nie są ludźmi.

Zwolnili dziennikarzy i zatrudnili boty. Krakowskie radio mówi, że to eksperyment
REKLAMA

OFF Radio Kraków to stacja krakowskiej rozgłośni publicznego Radia Kraków z muzyką i kulturą offową, która działa od stycznia 2015 roku. Radiostacja ma głównie charakter muzyczny, z audycjami i informacjami z Krakowa, a także wiadomościami kulturalnymi i publicystycznymi, dotykającymi tematów i problemów istotnych dla osób młodych.

Wczoraj, 21 października Radio Kraków poinformowało o kompletnym zmianie formuły OFF Radia. Radiostacja będzie teraz niemal w całości tworzona przez "narzędzia sztucznej inteligencji AI". W informacji dla mediów Radio Kraków zapomniało przekazać, że dzieje się to kosztem dziennikarzy i pracowników, których w przeddzień zmian w ramówce zostali pozbawieni swoich stanowisk.

REKLAMA

OFF Radio Kraków chwali się wyrzuceniem dziennikarzy, by zrobić miejsce dla AI

"Nowe" OFF Radio Kraków od 22 października będzie tworzone przez "20-letnią Emilię „Emi” Nową, studentkę dziennikarstwa, "ekspertkę" od popkultury; 22-letniego Jakuba „Kubę” Zielińskiego, "specjalistę" od technologii i muzyki oraz 23-letniego, zaangażowanego społecznie Alexa - poruszającego tematy związane z tożsamością i kulturą queer".

Wszyscy troje prowadzący to twory generatywnej sztucznej inteligencji - innymi słowy po prostu nie istnieją, są botami AI stworzonymi na polecenie szefostwa OFF Radia. Choć na antenie usłyszymy tylko Emi, Kubę, i Alexa, to za oprawę muzyczną stacji wciąż będzie odpowiadał dotychczasowy szef muzyczny Wojciech Barczyński.

Za "stronę techniczną dotyczącą wykorzystania narzędzi AI" (w domniemaniu: za generowanie głosu prowadzących i ich ciągłość na antenie) odpowiada Wojciech Wasiak, a za "generowanie treści przy użyciu AI" (w domniemaniu: tekstów, które będą "czytane" przez prowadzących) współpracowniczka Radia Kraków Patrycja Psuj.

Kreowany przez AI program ma być adresowany do osób z tzw. pokolenia Z, odpowiadać na ich potrzeby i zainteresowania, poruszać kluczowe dla nich tematy, analizować jak AI może wpływać na to, co myślą, jak konsumują informacje. [...] Nowa odsłona kanału OFF Radio Kraków to eksperyment badawczo-medialny, próbujący zdiagnozować i odpowiedzieć na pytanie, jakie skutki może nieść ze sobą rozwój sztucznej inteligencji dla kultury, mediów, dziennikarstwa, społeczeństwa.

Czytamy na stronie Radia Kraków

Ruch Radia Kraków nie jest nowy, bo Radio Piekary w zeszłym roku wprowadziło na antenę wygenerowaną przez AI "Basię". Jednak zmiany kadrowe w OFF Radiu Kraków są precedensowe. Jak poinformował Mateusz Demski, dziennikarz prowadzący audycje w krakowskiej radiostacji od prawie trzech lat, on i reszta dziennikarzy zostali zwolnieni, by zrobić miejsce dla AI.

Trzy twory sztucznej inteligencji mają być bardziej opłacalne niż ludzcy dziennikarze i radiowcy

Demski w rozmowie telefonicznej ze Spider's Web przekazał, że powodem jego zwolnienia były "oszczędności". Z pracą na krótko przed prezentacją nowej formuły pożegnała się także reszta ekipy OFF Radio Kraków. Podczas zwolnienia Demskiemu przekazano jedynie informacje o "nowej formule radia", bez wspomnienia o użyciu AI - o niej zwolnieni dziennikarze dowiedzieli się dopiero po publikacji informacji na stronie Radia Kraków.

Mateusz Demski na pytanie o pomysł na użycie lub potencjalne użycie generatywnej sztucznej inteligencji w OFF Radiu Kraków stanowczo zaprzeczył, mówiąc, że "nikt w redakcji, kogo znał, nie miał takiego pomysłu".

Byłego dziennikarza radiostacji bulwersuje także fakt, że - z jego perspektywy - zastąpienie dziennikarzy radiowych tworami generatywnej AI "to pomysł jednej osoby finansowany z publicznych pieniędzy".

To był pomysł, który wyszedł od pana Marcina Pulita, likwidatora Radia Kraków, który zresztą sam podpisał się pod tym w newsie. [...] Pan Marcin Pulit założył sobie, że pokolenie Z jest jakoś oczarowane i zafascynowane sztuczną inteligencją i on teraz będzie robił eksperyment na królikach doświadczalnych: jak oni będą na to reagować.

Powiedział Mateusz Demski w rozmowie ze Spider's Web

Co więcej, Marcin Pulit na łamach witryny internetowej Radia Kraków nazywa decyzję podjętą wobec OFF Radio Kraków "eksperymentem badawczo-medialnym", jednocześnie nie wspominając o powiązaniach z żadną instytucją o charakterze badawczym.

To nie eksperyment dla ludzi, a kosztem ludzi. Kosztem ludzi, którzy już w radiu nie pracują i na młodych ludziach. Nie wiem, czy w mediach publicznych coś takiego powinno mieć miejsce.

Podsumował Demski

Mateusz Demski stworzył petycję, w której apeluje o powrót do OFF Radia Kraków "w kształcie, w którym przez lata znali go słuchacze i słuchaczki". Pod petycją w chwili publikacji artykułu podpisało się ponad 3 tys. osób.

Marcin Pulit przed rządami PiS był prezesem Radia Kraków. W styczniu 2024 roku wrócił do stacji, tym razem powołany na stanowisko likwidatora. W lutym 2024 roku TVN24 informowało o zapaści finansowej, w jakiej znajduje się Radio Kraków. Według relacji serwisu już wtedy Pulit szukał oszczędności w zwolnieniach dziennikarzy.

Aktualizacja: oświadczenie redaktora naczelnego OFF Radia Kraków

Na stronie Radia Kraków pojawiło się oświadczenie Marcin Pulita, redaktora naczelnego OFF Radia Kraków, a zarazem likwidatora Radia Kraków. Marcin Pulit poinformował w komunikacie, że "żaden pracownik OFF Radia Kraków nie został zwolniony", bo programy prowadzili na antenie "głównie zewnętrzni współpracownicy i to z nimi (z końcem sierpnia 2024) rozwiązane zostały umowy o współpracę".

Przyczyną nie było wprowadzenie narzędzi sztucznej inteligencji. Po 9 latach istnienia, na początku tego roku, została dokonana analiza słuchalności i zawartości merytorycznej programu. Większość programu anteny OFF Radia Kraków pokrywała się z drugim kanałem tematycznym Radiem Kraków Kultura oraz główną anteną Radia Kraków, a zasięgi słuchalności OFF Radia Kraków były bliskie zeru. To było podstawą do decyzji o dokonaniu zmiany

Czytamy w oświadczeniu

Pulit poinformował, że "eksperyment" z obecnością na antenie AI zamiast spikerów "to element naszego udziału w debacie na temat szans i zagrożeń, jakie niesie ze sobą rozwój AI".

Założyliśmy, że po 3 miesiącach zostanie przeprowadzona ewaluacja eksperymentu. Eksperyment nie będzie prowadzony na antenach Radia Kraków i Radia Kraków Kultura.

Aktualizacja 2: reakcja ministra cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego

We wtorek wieczorem szef resortu cyfryzacji, Krzysztof Gawkowski, na swoim profilu w serwisie X (dawny Twitter) zamieścił wpis dotyczący sytuacji wokół OFF Radia Kraków. Jak powiedział, "choć jest fanem rozwoju AI" to uważa, że "pewne granice są coraz bardziej przekraczane".

Sztuczna inteligencja nie może powodować różnic społecznych czy wykluczenia. Symbiozę AI i człowieka trzeba dobrze uregulować. Przyjęcie AI Act ma w tym pomóc, a powołanie Komisji Rozwoju i Bezpieczeństwa AI ma takim i podobnym sytuacjom przeciwdziałać.

I najważniejsza sprawa! Powszechne wykorzystanie AI musi być robione dla ludzi, nie przeciwko nim!

Skomentował minister na X
REKLAMA

Może zainteresować cię także:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA