Polecony przyjdzie ci na maila. Wiemy od kiedy
Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło termin uruchomienia ważnej usługi - e-Doręczeń. Pisma rządowe teraz nie będą wysyłane poprzez pocztę, a elektronicznie. Cyfryzacja Polski zaliczy kolejny ważny kamień milowy.
Z komunikatu Ministerstwa Cyfryzacji wynika, że system umożliwiający realizowanie e-Doręczeń zostanie uruchomiony już niebawem, bo 1 stycznia 2025 roku. Dzięki temu większość urzędów, firm i zawodów zaufania publicznego będzie miało obowiązek udostępnienia obywatelom możliwości odbierania, jak i wysyłania elektronicznych doręczeń. Co ciekawe, już dziś można założyć skrzynkę potrzebną do e-Doręczeń. Pokażemy jak to zrobić.
Dokumenty z urzędu będą wysyłane online. Odbiór w dowolnym momencie
Jak twierdzi Ministerstwo Cyfryzacji, e-Doręczenia mają być bezpiecznym i szybkim sposobem komunikacji między obywatelami i przedsiębiorcami a instytucjami publicznymi. Rozwiązanie sprawia, że tak naprawdę będzie można zrezygnować z odbierania i nadawania urzędowych pism i decyzji w formie papierowej (choć wcale nie trzeba). W życiu różnie bywa i nierzadko zdarzają się sytuacje wymagające odbioru awizo na poczcie, bo Poczta Polska nie dowiozła nam dokumentu (albo po prostu nie było nas w domu). Elektroniczne podejście do sprawy ma zaoszczędzić czas, a także koszty tradycyjnego przesyłania dokumentów.
Do odbioru tak naprawdę wystarczy dostęp do internetu i dowolne urządzenie – smartfon, laptop, komputer. Co ważne, już na wczesnym pierwszym etapie wdrażania usługi większość urzędów ma oferować taką opcję. Plany są jednak bardzo ambitne – zakładają, że wszystkie podmioty publiczne oraz duża grupa podmiotów niepublicznych będzie miała własny adres doręczeń elektronicznych wraz z obowiązkiem prowadzenia korespondencji w ten sposób.
Już teraz możesz aktywować skrzynkę do e-Doręczeń
Zakładanie adresu i skrzynek do e-Doręczeń jest bardzo proste. Przede wszystkim, pierwsze trzeba się zalogować do serwisu mObywatel.gov.pl (dowolnym sposobem), wejść w "Twoje skrzynki" (ikonka na niebieskim pasku po lewej stronie), a następnie kliknąć "Złóż wniosek". Później będziemy musieli wybrać, dla kogo zgłaszamy wniosek (można zrobić to dla siebie lub innej osoby, lub podmiotu), a także wybrać dla kogo zakładamy adres e-Doręczeń – są trzy opcje – obywatel, osoby wykonujące zawód zaufania publicznego lub komornik.
Następnie należy wpisać adres e-mail, na który przyjdzie informacja o utworzeniu adresu do e-Doręczeń z instrukcją aktywowania skrzynki. Adres można wykorzystać do uzyskiwania powiadomień dotyczących e-Doręczeń. Do tego należy zaznaczyć oświadczenie informujące o tym, że korespondencja może być prowadzona tylko z urzędami oferującymi usługę oraz wypełnić adres do korespondencji. W następnym kroku można dodać inną osobę, która będzie zarządzała skrzynką, a na końcu trzeba sprawdzić wpisane dane i wysłać wniosek, podpisując go - m.in. korzystając z profilu zaufanego.
Jeśli już to zrobiliśmy, przyjdzie nam poczekać na utworzenie adresu. Gdy tylko taki będzie gotowy, przejdziemy do aktywacji skrzynki w serwisie mObywatel.gov.pl. W wiadomości e-mail otrzymamy szczegółową instrukcję jak to zrobić. Trochę trzeba nad tym posiedzieć, ale zdecydowanie warto. To z pewnością ułatwi załatwianie spraw związanych z urzędami.
Administracja cyfrowa jest coraz bliżej. Cyfryzacja Polski zachodzi naprawdę w bardzo szybkim tempie. Rządowe usługi cyfrowe potrafią ułatwić życie, co udowodnił m.in. mObywatel. Jeśli chcecie pozostać przy zwykłej papierowej korespondencji, to bez obaw – wcale nie musicie zakładać własnej skrzynki do e-Doręczeń.
Więcej podobnych artykułów znajdziesz na Spider's Web: