Zobacz 99-tonowego robota, który drukuje rakietę. To ma być konkurencja dla SpaceX
Jeśli lubicie maszyny i kosmos, to na widok tego olbrzyma powinniście poczuć gęsią skórkę. Ta potężna drukarka 3D drukuje właśnie rakietę i robi to w niesamowitym tempie.

Rocket Lab pracuje nad nową rakietą, Neutron, która ma być prawdziwą rewolucją w branży. Dzięki gigantycznej drukarce 3D firma będzie mogła produkować elementy rakiety znacznie szybciej i taniej niż dotychczas. To z kolei pozwoli na częstsze i tańsze loty w kosmos oraz otwiera zupełnie nowe możliwości dla nauki, technologii i biznesu.
Rakiety z włókna węglowego
Pamiętacie, jak kiedyś druk 3D służył głównie do tworzenia małych figurek czy niewielkich części? To już przeszłość. Na horyzoncie pojawił się nowy gracz, który całkowicie zmienia zasady gry w kosmicznej inżynierii.
Rocket Lab, amerykańska firma rakietowa, używa właśnie najpotężniejszej maszyny do druku 3D, jaką kiedykolwiek widziano. Ten kolosalny robot, ważący 99 t i mierzący 12 m wysokości, jest w stanie wydrukować największe elementy rakiet, jakie kiedykolwiek powstały.

Zbudowana na zamówienie automatyczna maszyna do układania włókien (AFP) pracuje w kompleksie Space Structures Complex firmy Rocket Lab w Middle River w stanie Maryland.
Układa i sprawdza jakość
Drukarka zautomatyzowała produkcję wszystkich dużych struktur kompozytowych rakiety nośnej Neutron, w tym paneli, które tworzą międzystopniowy odcinek o długości 28 m i osłonę, pierwszy stopień o długości 7 m i zbiornik drugiego stopnia o średnicy 5 m.
Więcej o kosmicznym wyścigu przeczytasz na Spider's Web:
Autonomiczna maszyna może poruszać się na odcinku o długości 30 m i układać kompozyt z włókna węglowego z zawrotną szybkością 100 m na minutę. Maszyna AFP ma również w pełni zautomatyzowany system inspekcji w czasie rzeczywistym, który wyszukuje drobne defekty w całym laminowanym kompozycie węglowym i powiadamia operatora maszyny o wszelkich problemach, zanim maszyna zacznie układać kolejną warstwę.
Ekspresowe tempo i oszczędność czasu
Drukarka AFP tworząc struktury kompozytowe z włókna węglowego robi to w takim tempie, że pozwala zaoszczędzić w procesie produkcyjnym ponad 150 tys. godz. Maszyna jest w stanie wykonać zadanie trwające kilka tygodni w ciągu jednego dnia.
Ponieważ budujemy największą na świecie rakietę z kompozytu węglowego, logiczne jest, że potrzebujemy pierwszej na świecie maszyny do układania włókien kompozytowych z włókna węglowego. Jesteśmy zachwyceni wynikami
- mówi założyciel i dyrektor generalny Rocket Lab, sir Peter Beck.
Rakieta, która przyspieszy rozwój branży kosmicznej
Neutron to nowa rakieta wielokrotnego użytku firmy Rocket Lab. Ma być zdolna do przenoszenia do 13 t ładunku na niską orbitę okołoziemską. Rakieta Neutron została zaprojektowana do jednoczesnego dostarczania konstelacji satelitów w kosmos, ważnych misji dotyczących bezpieczeństwa narodowego i ludzkiej eksploracji poza orbitą Ziemi.

Neutron będzie pierwszą na świecie rakietą nośną z kompozytu węglowego o średnim udźwigu. Neutron jest napędzany nowym, drukowanym w 3D, silnikiem rakietowym Archimedes firmy Rocket Lab.
Starty i lądowania Neutrona odbywać będą się na własnym, dedykowanym poligonie startowo-testowym w Rocket Lab Launch Complex 3 w Mid-Atlantic Regional Spaceport na wyspie Wallops w stanie Wirginia. Start pierwszej rakiety już w 2025 r.
Ta technologia to prawdziwy game-changer. Dzięki niej budowa rakiet stanie się bardziej dostępna, a to z kolei przyspieszy rozwój całej branży kosmicznej. Możemy spodziewać się częstszych misji na Księżyc, a nawet na Marsa.
Gigantyczna drukarka 3D Rocket Lab to dowód na to, że przyszłość eksploracji kosmosu jest tuż za rogiem. Dzięki takim innowacjom nasze marzenia o podboju kosmosu stają się coraz bardziej realne.