W Warszawie przetestują systemy alarmowe. Po raz pierwszy w historii na taką skalę
„Uspokajamy - to ćwiczenia” – już teraz zaznacza Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. Choć do samych testów jeszcze trochę dni pozostało, to w stolicy robią wszystko, by każdy z wyprzedzeniem dowiedział się o próbach. Dotychczas był w tym kraju problem.
Syreny alarmowe odpalane z okazji ważnych dla kraju czy konkretnego miasta wydarzeń są przy okazji testem całego systemu ostrzegawczego. Niektórych dźwięk niepokoi i stresuje. Żyjemy w końcu w czasie, kiedy za naszą wschodnią granicą trwa wojna, a wydarzenia z innych rejonów świata również nie nastrajają optymistycznie.
System testować jednak trzeba. Właśnie do takiego sprawdzianu szykuje się Warszawa. Już teraz zarówno strony oraz profile miasta, prezydenta, jak i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji informują o planach. I słusznie, wszak 9 października w stolicy mogą przebywać nie tylko sami mieszkańcy.
Właśnie 9 października odbędzie się test sygnałów alarmowych
Ćwiczenia z powiadamiania mieszkańców na wypadek sytuacji zagrożenia polegać będą na tym, że o godz. 11:00 zawyją syreny alarmowe. Będzie to „modulowany dźwięk syren w okresie trzech minut”.
Oprócz tego wysyłane będą komunikaty Warszawskiego Systemu Powiadomień oraz Regionalnego Systemu Ostrzegania, alert RCB oraz pojawią się komunikaty w mediach.
O godz. 12:00 syreny zawyją ponownie. Tym razem będzie to ciągły dźwięk syren w okresie trzech minut.
Chcemy przetestować sprawność systemu, sprawdzić czy słychać alarmy we wszystkich miejscach w Warszawie i wyciągnąć wnioski, co trzeba poprawić
– stwierdził prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.
Trzaskowski podkreślił również, że po raz pierwszy w historii wykorzystane zostaną wszystkie dostępne kanały komunikacji alarmowej jednocześnie
Bardzo dobrze, że informacje pojawiają się przed czasem i informacja o planowanych testach może dotrzeć do jak największej liczby osób. Dotychczas wielu mieszkańców narzekało, że nie wiedziało nic o próbach, więc syreny ich zwyczajnie przestraszyły.
Bierze się to też z niewiedzy nt. samych komunikatów. Wojsko niedawno przygotowało specjalny materiał uświadamiający, jak zachować się słysząc alarm i co należy w takiej sytuacji zrobić.
Zdjęcie główne: Cinematographer / Shutterstock