REKLAMA

Chińczycy hodują rybki w kosmosie. To bardzo ważna wiadomość dla nas wszystkich

Kosmos to nie tylko miejsce dla astronautów. Coraz częściej staje się on gigantycznym laboratorium dla żywych organizmów, gdzie naukowcy prowadzą niezwykłe eksperymenty. Jednym z najnowszych i najbardziej fascynujących jest hodowla danio pręgowanego na chińskiej stacji kosmicznej Tiangong.

Chińczycy hodują rybki w kosmosie. To bardzo ważna wiadomość dla nas wszystkich
REKLAMA

W kwietniu tego roku, wraz z załogą misji Shenzhou-18, na pokładzie stacji Tiangong znaleźli się niecodzienni pasażerowie: cztery danio pręgowane. Te małe, pręgowane rybki żyją w specjalnie zaprojektowanym zbiorniku, który tworzy miniaturowy, samowystarczalny ekosystem.

REKLAMA

Rybkami opiekują się astronauci misji Ye Guangfu, Li Congiem i Li Guangsu. Wraz z danio, w akwarium hodowana jest także roślina - rogatek. Oba organizmy tworzą zamknięty ekosystem - roślina przeprowadza fotosyntezę, aby dostarczać rybkom pożywienia i tlen. Chińczycy podkreślają, że ich eksperyment to przełom w hodowli kręgowców w przestrzeni kosmicznej. 

Więcej o badaniach w kosmosie przeczytasz na Spider's Web:

Eksperymenty na orbicie

Podczas ostatniej transmisji na żywo załoga Shenzhou-18 podzieliła się nowościami na temat kluczowego projektu badawczego i zarazem najpopularniejszego, który przyciągnął powszechną uwagę w Chinach – eksperymentu hodowli ryb w kosmosie. Jest to pierwszy chiński projekt badawczy dotyczący ekosystemu wodnego na orbicie. 

Transmisja przeprowadzona została z okazji 75. rocznicę powstania Chińskiej Republiki Ludowej, a w jej trakcie załoga Shenzhou-18 przesłała specjalne życzenia z kosmosu i przedstawiła bliżej swoją pracę. Fragment wideo z tego wydarzenia zobaczycie niżej w tekście. 

Zgodnie z planem misji przeprowadzimy ponad 90 eksperymentów naukowych związanych z hodowlą danio pręgowanego. Jak dotąd wszystkie zadania przebiegają bezproblemowo, a rybki dorastają prawidłowo

– powiedział Li Guangsu widzom. 

Naukowcy zaprojektowali eksperyment, aby zbadać, jak środowisko kosmiczne wpływa na wzrost rybek i ogólną równowagę systemu. Naukowcy wyrazili nadzieję, że ryby będą mogły składać w kosmosie jaja.

Idealny obiekt do badań

Jako obiekt testowy, danio pręgowany ma kilka zalet. Ich krótki cykl rozrodczy i rozwojowy oraz przezroczyste jaja pozwalają naukowcom na szybkie i skuteczne badanie ich wzrostu.

Genom danio pręgowanego został w pełni zsekwencjonowany, a z tych powodów danio pręgowany jest powszechnie używany w eksperymentach naukowych na Ziemi. 

Badania prowadzone na danio pręgowanym w kosmosie mają ogromne znaczenie dla przyszłości rodzaju ludzkości. Te małe rybki dzielą aż 80 proc. genomu z genomem ludzi.

Dzięki nim będziemy lepiej rozumieć, jak możemy przystosować się do życia w kosmosie i jakie wyzwania czekają nas podczas długich podróży międzygwiezdnych. Co więcej, wiedza zdobyta podczas tych badań może znaleźć zastosowanie również na Ziemi, np. w medycynie czy rolnictwie.

Pierwsza ryba w kosmosie

Na koniec przypomnijmy, że pierwszą rybą w kosmosie był mummichog, mała rybka, która trafiła na pokład amerykańskiej stacji kosmicznej Skylab w 1973 r. Kilka z nich zostało przetransportowanych w plastikowym akwarium podczas misji Skylab 3. 

Bez grawitacji ryby początkowo wykazywały niezwykłe zachowanie pływackie: stale przechylały się do przodu i zataczały ciasne kręgi. Jednak 22. dnia misji pływały normalnie. Identyczne zachowanie obserwowano także w przypadku chińskich danio pręgowanych.

REKLAMA

Na pokład Skylab zabrano również pięćdziesiąt jaj w zaawansowanym stadium rozwoju, a 48 z nich wykluło się na orbicie. Młode pływały normalnie.

Na zdjęciu: Danio pręgowany. Fot. Azul, Copyrighted free use

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA