REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Duży krok w podboju kosmosu. Chińscy astronauci wyhodowali ryż na orbicie

Podbój kosmosu nie może się odbyć bez obecności człowieka na orbicie, a do zapewnienia ciągłości tej obecności niezbędna jest żywność. Wiedzą to także chińscy naukowcy, którym po ponad 30 latach starań udało się wyhodować z nasionka w pełni dojrzały ryż. Jednocześnie ryż nie jest jedyną rośliną, której hodowlę nadzorują chińscy astronauci.

01.09.2022
5:57
Chińscy astronauci wyhodowali ryż w kosmosie
REKLAMA

30 sierpnia badacze z Chińskiej Akademii Nauk poinformowali o pierwszej w historii udanej próbie wyhodowania ryżu w przestrzeni kosmicznej. Ryż wyhodowany został w laboratorium kosmicznym Wentian podłączonym do stacji kosmicznej Tiangong.

REKLAMA

Chińscy inżynierowie i naukowcy już od 1987 roku eksperymentują z wysyłaniem owoców, warzyw i innych jadalnych roślin w kosmos. W 1990 roku chińscy naukowcy wyhodowali pierwszą w przestrzeni kosmicznej roślinę: rodzaj słodkiej papryki o nazwie Yujiao 1. W porównaniu do znanych nam odmian słodkiej papryki, Yujiao 1 ma większe owoce i jest bardziej odporna na choroby.

W listopadzie 2020 roku Chińczycy wystrzelili w kosmos 40 g nasion ryżu, które na pokładzie sondy księżycowej Chang'e-5 spędziły w sumie 23 dni. Następnie, po sprowadzeniu sondy na Ziemię zasadzono je i w lipcu 2021 roku poddano badaniom wyhodowany z nasion ryż.

Pierwszy wyhodowany w kosmosie ryż dziełem chińskich naukowców

Tym razem uczeni chcieli przeprowadzić cały cykl życia rośliny - od nasiona aż do w pełni dojrzałej rośliny. W tym celu wykorzystali oni laboratorium kosmiczne Wentian, wystrzelone na orbitę 24 lipca bieżącego roku, które podłączone jest do modułu głównego Tianhe chińskiej stacji kosmicznej. Na pokładzie 23 tonowego laboratorium znajduje się osiem urządzeń eksperymentalnych, w tym jeden służący do uprawy ryżu.

Jak podaje China Daily, od czasu rozpoczęcia eksperymentu z ryżem 29 lipca, sadzonki odmiany ryżu o wysokich pędach osiągnęły wysokość około 30 centymetrów, a sadzonki odmiany ryżu karłowatego, zwanego Xiao Wei, urosły do wysokości około 5 cm. Wszystkie osiem eksperymentalnych urządzeń nadzorowanych jest przez trzech astronautów i prowadzą eksperymenty "zgodnie z planem".

REKLAMA

Oprócz nasion ryżu, w laboratorium Wentian uczeni prowadzą badania nad sadzonkami rzodkiewnika pospolitego (Arabidopsis thaliana) ałej kwitnącej rośliny z rodziny kapustowatych, ze względu na swe właściwości często wykorzystywanej w laboratoriach przez naukowców do badania mutacji. Astronauci będą stale monitorować rośliny, a jeśli eksperyment się powiedzie, zbiorą nowo wyprodukowane nasiona i przywiozą je z powrotem na Ziemię do dalszych badań.

"Chcemy zbadać, jak mikrograwitacja może wpływać na czas kwitnienia roślin na poziomie molekularnym i czy możliwe jest wykorzystanie środowiska mikrograwitacji do kontroli związanego z tym procesu"

- powiedział Zhao Liping, badacz z Centrum Technologii i Inżynierii Wykorzystania Przestrzeni Kosmicznej Chińskiej Akademii Nauk
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA