Każdy będzie mógł mieć własną fabrykę wody. I nosić ją na plecach
Wkrótce każdy z nas będzie mógł nosić w plecaku własne, niewyczerpalne źródło wody. Naukowcy z Korei Południowej stworzyli urządzenie, które potrafi wydobywać wodę prosto z powietrza.
Skojarzenia z filmem "Diuna" przychodzą na myśl niemal natychmiast, ale wynalazek z Korei nie chce naśladować filtraków, które zbierały także wilgoć z ciała. Póki co woda ma być odfiltrowywana z powietrza.
Plecak do zbierania wody z powietrza waży 3 kg, ale twórcy planują urządzenia i wprowadzenie na rynek zarówno mniejszych, osobistych systemów, jak i dużych, przemysłowych zbieraczy wody.
Przenośny system zbierania wilgoci opracowany przez zespół badawczy KIMM wykorzystuje cykl zbierania wilgoci "adsorpcja - desorpcja - kondensacja - sterylizacja" jako swoją główną technologię. Efektywność energetyczna urządzenia została poprawiona ponad dwukrotnie w porównaniu do konwencjonalnych urządzeń osuszających.
Ten nowo opracowany system zbierania wilgoci jest również wysoce stabilny, ponieważ bakterie, które występują na powierzchni żeber chłodzących, gdzie wilgoć zwykle się skrapla, można wysterylizować w ciągu minuty przez natychmiastowe podgrzanie tych żeber do 80 stopni Celsjusza. Po zebraniu woda przechodzi przez proces oczyszczania za pomocą przyjaznego dla środowiska i rozkładającego się filtra na bazie okrzemek.
Lekko i ekologicznie
Innowacja ta rozwiązuje problemy tradycyjnych systemów gromadzenia wilgoci, takich jak osuszacze powietrza i klimatyzatory. Konwencjonalne systemy często wykorzystują sprężarki i czynniki chłodnicze, co powoduje hałas, problemy z wagą i zanieczyszczeniem środowiska. Koreańska technologia jest cicha, lekka i nie wymaga do działania niebezpiecznych gazów.
Więcej o technologii i wodzie przeczytasz na Spider`s Web:
Ta technologia to znaczący postęp, ponieważ umożliwia produkcję wody pitnej w sytuacjach, gdy wody jest mało. Nowo opracowany system zbierania wilgoci to hybrydowa technologia, która integruje zasady konwencjonalnych systemów kondensacji i absorpcji wilgoci. Charakteryzuje się zrównoważonym podejściem, które minimalizuje zużycie energii i wykorzystuje przyjazne dla środowiska materiały
- mówi dr Hyuneui Lim z KIMM.
Czy to się może przydać?
Oczywiście, zastosowań wynalazku jest mnóstwo. Przede wszystkim, takie urządzenie może uratować życie w sytuacjach kryzysowych, np. podczas katastrof naturalnych czy podczas długich wypraw w trudnym terenie. Wojsko, ratownicy górscy, a nawet zwykli turyści – wszyscy mogą skorzystać z tego wynalazku.
Ale to nie wszystko. Urządzenia do pozyskiwania wody z powietrza mogą znaleźć zastosowanie także w miejscach, gdzie dostęp do czystej wody jest ograniczony, np. w krajach rozwijających się. To prawdziwa rewolucja w dostępie do tego życiodajnego płynu.