REKLAMA

Gadżet w strefie kibica Euro 2024 pokazał, czego brakuje na polskich ulicach

Są nieduże, mogą być ładne, ale nie to w nich jest najważniejsze.

19.06.2024 14.38
woda
REKLAMA

Za nami pierwsza noc tropikalna w 2024 roku – informowało IMGW. Zanim dotarły lub dotrą burze w wielu miejscach temperatura przekroczyła 30 st. C. Upał doskwiera, ludzie szukają sposobów na ochłodzenie. Jeden z nich jest banalnie prosty, ale jeszcze nie wszędzie praktykowany.

REKLAMA

W Monachium w strefie kibica Euro 2024 ustawiono specjalne automaty, z których pobrać można krem z filtrem przeciwsłonecznym oraz nalać wodę do własnej butelki.

Ta druga maszyna jest prosta, nie zabiera dużo miejsca, ma nawet ciekawy kształt, a przede wszystkim zapewnia każdemu dostęp do wody. Nawodnienie jest przecież niezwykle ważne w ciepłe dni.

fot. Polizei München

U nas podobne rozwiązanie pojawiło się w niektórych miastach

W 2022 r. w Gliwicach uruchomiono cztery „miejskie zdroje”, a rok później dołączyły punkty w kolejnych lokalizacjach. Są trochę większe, ale nadal wyglądają intrygująco. Obsługa jest prosta: wystarczy wcisnąć przycisk i leci woda.

fot. K.Krzemiński/PWiK Gliwice

W tym roku start odbył się w maju i maszyny dostępne mają być przez cały letni sezon. „Gliwicka z głębin” jest pobierana przez PWiK z zasobów podziemnego triasu, z głębokości ok. 130 m. Jest zdatna do bezpośredniego spożycia i zawiera podobny zestaw składników mineralnych co woda butelkowana.

Więcej poidełek wciąż jest jednak w budynkach, a nie na zewnątrz. To też dobra zmiana, bo pojawiają się na uczelniach, w szkołach czy lotniskach – choć ciągle nie na wszystkich, więc spragnieni pasażerowie zmuszeni są do płacenia sporych kwot nawet za wodę.

Chciałbym, żeby podobne maszyny zalały polskie ulice

Nie są duże, mogą prezentować się ciekawie lub po prostu nie rzucać się w oczy – jak te w Monachium. A że są niezbędne nie trzeba nikogo przekonywać. Tym bardziej że nieznośnie upalnych dni będzie zapewne coraz więcej.

Znamienne, że prędzej znajdziemy maszynę sprzedającą kebab, kwiaty czy nawet wyroby konopne niż automat pozwalający napić się wody za darmo.

REKLAMA

Więcej o technologii w trakcie Euro 2024 przeczytasz na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA