REKLAMA

Telewizor dla fana piłki nożnej - jaki wybrać? Zestaw kluczowych porad

Lokowanie produktu: Media Expert

To już niebawem - Euro 2024 porwie nie tylko najbardziej zagorzałych kibiców piłki nożnej, ale też i w wielu przypadkach całe rodziny i grupy znajomych. Dla wielu to dobry pretekst, by wymienić stary i już nie spełniający oczekiwań telewizor na nowy model. Tylko czym się kierować podczas zakupu? Poniższy zestaw porad powinien znacząco ułatwić wybór idealnego modelu.

08.06.2024 06.10
telewizor dla fana piłki nożnej jaki wybrać
REKLAMA

Jaki jest idealny telewizor do sportu? Najłatwiej byłoby wskazać jeden model, uzasadnić wybór i odesłać szanownych czytelników do sklepu z atrakcyjnymi promocjami. Niestety to tak nie działa - i to nie tylko z uwagi na fakt, że ten najlepszy model prawdopodobnie kosztowałby też duże pieniądze. Sami kibice mają też różne potrzeby.

Jedni chcą kupić nowy telewizor do ogromnego pokoju dziennego, by w nim przyjmować gości. Inni z kolei wolą kibicować w malutkim gronie i w zupełnie innego rozmiaru pomieszczeniu. Jedni planują też oglądać na tym telewizorze filmy, podczas gdy inni mogą mieć zupełnie odmienne potrzeby. Nie istnieje telewizor, który spełni oczekiwania każdego.

Jest natomiast pewien zbiór wspólnych cech, które telewizor dla kibica sportowego mieć powinien. Lub takich, które dobrze mieć, jeśli tylko budżet na to pozwoli. Z naszym zestawem porad bardzo łatwo będzie wyeliminować te telewizory, które oczekiwań kibica zdecydowanie nie spełnią - i zastosować odpowiednie filtry w sklepie internetowym. I odwrotnie: wskażemy funkcje, które dla kibica mają znikome znaczenie.

Zacznijmy od rozmiaru, bo ten zawsze ma znaczenie. Jaka przekątna dla telewizora dla kibica?

Pierwsze pytanie, a tu już rozczarowująco nieprecyzyjna odpowiedź: to zależy. Wielkość ekranu ma kluczowe znaczenie dla jakości oglądania - im większy ekran, tym lepsze wrażenia. Telewizor o przekątnej 55 cali jest zalecany do mniejszych pomieszczeń, gdzie odległość od ekranu do miejsca siedzącego wynosi około dwóch metrów. To pozwala na komfortowe obejmowanie wzrokiem całego pola gry bez konieczności ciągłego przemieszczania głowy.

Dla tych, którzy dysponują większą przestrzenią, telewizor 65 cali będzie idealnym wyborem. Zapewnia on jeszcze lepsze doświadczenie, pozwalając na zanurzenie się w akcji sportowej bez utraty żadnego detalu. Jest to szczególnie ważne przy dynamicznych sportach takich jak piłka nożna czy koszykówka, gdzie każdy ruch na boisku jest istotny.

 class="wp-image-4661870"
75-calowy, 144-hercowy Hisense U7KQ Mini LED TV z obsługą Dolby Vision HDR i dźwięku Dolby Atmos

Natomiast telewizor 75 cali - taki jak imponujący Hisense 75U7KQ,  to opcja dla najbardziej wymagających fanów sportu i osób, które mają wystarczająco dużo miejsca w swoim salonie. Taki telewizor przekształci każdy mecz w prawdziwe wydarzenie, oferując niezrównane wrażenia, które są najbliższe temu, co można doświadczyć na stadionie. Zasada im większy tym lepszy z grubsza się tu sprawdza. Należy tylko pamiętać że większy ekran to również zazwyczaj wyższe zużycie energii elektrycznej.

IDŹ DO SKLEPU
Media Expert
Hisense U7KQ
Media Expert

Sport to ruch, a ruch to zdrowie. A także: wyzwanie dla telewizorów. Jakie odświeżanie i jaka matryca na Euro 2024?

Telewizory o odświeżaniu 60 Hz są standardem, ale mogą nie nadążać za szybkimi ruchami podczas transmisji sportowych, co może skutkować rozmyciem obrazu. Z kolei telewizory 100 Hz i 120 Hz oferują znacznie lepsze odzwierciedlenie ruchu, co jest istotne przy oglądaniu dynamicznych dyscyplin sportowych.

Dla najbardziej wymagających fanów sportu, telewizory o odświeżaniu 144 Hz są najlepszym wyborem. Zapewniają one płynność obrazu nawet w najbardziej intensywnych momentach meczu, co pozwala na pełne zanurzenie się w akcji bez utraty żadnego szczegółu. Jest to szczególnie ważne w sportach takich jak piłka nożna, tenis czy wyścigi samochodowe, gdzie każdy detal ma znaczenie.

Jeśli chodzi o typ matrycy w kontekście odwzorowania ruchu, telewizory OLED są zdecydowanie lepszym wyborem dla kibiców sportowych niż LCD. Technologia OLED zapewnia nie tylko głębszą czerń i lepszy kontrast, ale także znakomite odzwierciedlenie ruchu dzięki niemal natychmiastowej reakcji pikseli. To przekłada się na wyjątkowo ostry obraz bez smużenia, co jest kluczowe podczas szybkich akcji sportowych.

 class="wp-image-4661873"
144-hercowy Hisense E7KQ jest rekomendowany do sportu przez UEFA

Należy jednak przy tym pamiętać, że telewizory OLED są zazwyczaj drogie, a te oferujące wysoką jasność i wysoką przekątną ekranu to bardzo duży wydatek. Porządny 120-hercowy LCD TV w kwestii odwzorowania ruchu zaspokoi potrzeby większości kibiców. Zresztą trudno o bardziej responsywny w kwestii obrazu - i nie tylko - co 144-hercowy Hisense E7KQ. To telewizor LCD Mini LED (LCD TV o bardzo małych LED-ach, co wpływa korzystnie na kontrast), który jest tak szybki, że aż doczekał się oficjalnej rekomendacji organizatorów turnieju Euro 2024.

IDŹ DO SKLEPU
Media Expert
Hisense E7KQ
Media Expert

Pytacie nas o HDR w telewizorze dla kibica. Warto, ale na razie niezupełnie do sportu

Euro 2024 będzie transmitowane w formacie HDR, tym niemniej trzeba też przyznać, że na dziś większość wydarzeń sportowych nadal jest realizowana w klasycznym SDR. Szkoda, bo różnica w jakości obrazu jest znacząca - a tymczasem poza Euro 2024 ów tryb głównie doceni się w filmach i serialach w usługach VOD, gdzie z kolei jest już dość powszechny. Telewizor jednak kupuje się na kilka lat, więc warto zadbać o obsługę tegoż HDR, bo ta prędzej czy później będzie już w większości transmisji. Na szczęście trudno dziś o telewizor, który tego nie obsługuje.

HDR znacząco poprawia jakość obrazu, oferując szerszy zakres kolorów i kontrastów, co przekłada się na bardziej realistyczne i żywe kolory oraz głębszą czerń. W kontekście transmisji sportowych dostępnych w Europie, szczególnie ważne są standardy HDR10+ oraz Dolby Vision. Dlaczego, skoro transmisje realizowane są w uniwersalnych HDR10 i HLG, obsługiwanych przez praktycznie każdy telewizor z HDR? Obecność nowszych standardów to mocna sugestia, że HDR w telewizorze jest zaimplementowany w miarę rozsądny, dopasowany do matrycy i jej parametrów sposób.

HDR10+ to otwarty standard HDR, który jest kompatybilny z szeroką gamą urządzeń i treści. Oferuje on dynamiczne mapowanie tonalne, co oznacza, że telewizor może dostosować jasność i kontrast dla każdej sceny lub nawet pojedynczej klatki, zapewniając optymalną głębię i szczegóły obrazu. Jest to szczególnie przydatne podczas oglądania sportów, gdzie warunki oświetleniowe na stadionie mogą się dynamicznie zmieniać.

Z kolei Dolby Vision jest uznawany za jeden z najlepszych formatów HDR, zapewniając jeszcze szerszy zakres dynamiki i głębię obrazu. Technologia ta wykorzystuje zaawansowane algorytmy do analizy i optymalizacji każdej sceny, co pozwala na jeszcze lepsze odwzorowanie detali w ciemnych i jasnych obszarach ekranu. Dolby Vision jest idealnym wyborem dla kibiców, którzy oczekują najwyższej jakości obrazu podczas oglądania transmisji sportowych. Pod warunkiem, że transmisja jest zgodna z Dolby Vision, a to ekstremalna rzadkość. Format ten jest powszechny w serialach i w filmach, ale nie w sporcie.

 class="wp-image-4661882"
LZ1000E to OLED TV o wręcz 'kinowej' jakości obrazu

Przykład fantastycznej implementacji HDR w telewizorze to chociażby Panasonic LZ1000E. Co prawda to telewizor OLED (typowo o niskiej jasności), ale i tak jasny, a za sprawą rewelacyjnego kontrastu efekt HDR jest w nim bardzo przekonujący. W tym oczywiście w Dolby Vision.

IDŹ DO SKLEPU
Media Expert
Panasonic LZ1000E
Media Expert

Kibicujesz czy kibicujecie? Gościnność kontra najlepszy telewizor na Euro 2024. O kątach widzenia słów kilka

Wybór telewizora dla kibica sportowego to nie tylko kwestia rozmiaru czy częstotliwości odświeżania, ale także kątów widzenia i typu matrycy, które mają ogromny wpływ na jakość oglądanego obrazu. Kąty te są szczególnie ważne w sytuacji, gdy telewizor jest oglądany przez większą grupę osób lub z różnych miejsc w pokoju. Telewizory OLED są znane z doskonałych kątów widzenia, dzięki czemu obraz zachowuje swoje kolory, kontrast i jasność nawet pod ostrym kątem. Istnieją dwa rodzaje matryc OLED: WOLED i QD-OLED, przy czym ten drugi oferuje jeszcze lepsze kąty.

Oprócz wspomnianych OLED, na rynku dostępne są również telewizory LCD. Te można podzielić na trzy główne typy: TN, VA i IPS. Matryce TN są najtańsze, ale oferują słabe kąty widzenia i gorsze odwzorowanie kolorów. VA zapewniają lepszą czerń i są odpowiednie dla osób, które nie chcą wydawać dużo pieniędzy, ale oczekują dobrej jakości obrazu. Natomiast IPS oferują bardzo dobre kąty widzenia i odwzorowanie kolorów, ale mają tendencję do słabszych czerni.

 class="wp-image-4661894"
Najlepsze matryce dla kibiców (i nie tylko) to niestety dość drogie QD-OLED. Widoczny tu 144-hercowy Samsung OLED S90C jest jednak dostępny w bardzo dobrej cenie

Podsumowując, dla kibica sportowego, który ceni sobie możliwość oglądania meczów z różnych miejsc w pokoju i z grupą przyjaciół, najlepszym wyborem będą telewizory z matrycami OLED, szczególnie QD-OLED jak w Samsungu OLED S90C, które zapewniają najlepsze kąty widzenia i jakość obrazu. Dla tych, którzy szukają kompromisu między ceną a jakością, matryce VA mogą być dobrym wyborem, oferując zadowalającą czerń i kolory. Natomiast dla osób, które nie mogą zrezygnować z doskonałych kątów widzenia i jakości kolorów, matryce IPS będą odpowiednie, mimo ich słabszych czerni.

IDŹ DO SKLEPU
Media Expert
Samsung OLED S90C
Media Expert

Procesor obrazu idealnie dopasowany do matrycy. Ważne, by telewizor na Euro 2024 miał tryb sportowy

Wybór telewizora dla kibica sportowego to nie tylko kwestia parametrów technicznych, ale także dostępności dedykowanych trybów sportowych oraz aplikacji, które umożliwiają pełne zanurzenie się w emocje sportowych zmagań. Takie tryby są zaprojektowane tak, aby optymalizować obraz i dźwięk pod kątem transmisji tego typu wydarzeń, co pozwala na łatwiejsze dostrzeżenie każdego detalu i lepsze odczucie dynamiki wydarzeń.

 class="wp-image-4661900"
100-hercowy LG OLED C31LA jest przyjemny i wygodny w obsłudze za sprawą platformy webOS

Kolejnym ważnym aspektem jest dostępność aplikacji i funkcji dla kibiców. Nowoczesne telewizory oferują szeroki wybór aplikacji streamingowych, które umożliwiają dostęp do transmisji na żywo, powtórek czy ekskluzywnych materiałów zza kulis. Systemy operacyjne takie jak Google TV, Tizen czy obecny w świetnym i całkiem niedrogim LG OLED C31LA webOS są zgodne z popularnymi usługami VOD, co pozwala na łatwe śledzenie ulubionych dyscyplin sportowych. Dzięki temu kibice mogą nie tylko oglądać mecze, ale również korzystać z dodatkowych funkcji, takich jak statystyki na żywo czy interaktywne elementy, które wzbogacają doświadczenie oglądania.

IDŹ DO SKLEPU
Media Expert
LG OLED C31LA
Media Expert

Pooolskaaaa, biaaaało czeeerwoniiii!!! Telewizor dla kibica musi mieć również świetny dźwięk. Chyba że planujesz soundbar lub kino domowe

Dla kibica sportowego, który pragnie uzyskać maksymalne wrażenia podczas oglądania meczów, dźwięk przestrzenny w telewizorze jest równie ważny jak jakość obrazu. Pozwala na odczuwanie akcji nie tylko przed oczami, ale i wokół siebie, co znacząco zwiększa realizm transmisji. Wiele nowoczesnych telewizorów wyposażonych jest w wielokanałowe wbudowane głośniki, które zapewniają wyrazisty i przestrzenny dźwięk. Dla jeszcze lepszego efektu, warto rozważyć dokupienie soundbaru do telewizora. Nawet najlepsze kosztujące niemałą fortunę odbiorniki nie zapewnią takich wrażeń, co przeciętna grajbelka z subooferem. Czym się kierować?

Technologia Dolby Atmos szybko staje się branżowym standardem emisji dźwięku. Jest to szczególnie ważne w przypadku sportów, gdzie dźwięk tłumu, odgłosy piłki czy sygnały sędziowskie tworzą niezapomnianą atmosferę. Dźwięk przestrzenny dookólny, który oferuje Dolby Atmos, umożliwia bycie w samym centrum akcji, co jest kluczowe dla pełnego doświadczenia podczas ważnych wydarzeń sportowych. I, co ciekawe, Dolby akurat z powodzeniem wdraża swój standard w coraz większej liczbie transmisji.

 class="wp-image-4661903"
Philips The Xtra PML9008 to nie tylko świetny obraz i Ambilight, ale również porządny dźwięk

Podczas wyboru telewizora z dobrym dźwiękiem przestrzennym, warto również zwrócić uwagę na modele, które współpracują z zewnętrznymi systemami nagłośnienia renomowanych producentów, takich jak Harman Kardon, JBL czy Bowers & Wilkins. Takie rozwiązania często oferują jeszcze lepszą jakość dźwięku, co może być decydujące dla kibiców, którzy chcą czuć się jak na stadionie. Wybierając telewizor dla kibica sportowego, należy więc pamiętać, że dźwięk przestrzenny jest nieodłącznym elementem emocjonującego oglądania sportu. Bogate doświadczenie ma w tym właściciel marki Philips, który wprowadził do sprzedaży świetny telewizor Mini LED z 40-watowym systemem dźwięku Dolby Atmos z głośnikiem niskotonowym.

IDŹ DO SKLEPU
Media Expert
PHILIPS 55PML9008
Media Expert

Zakupy TV przed Euro 2024. Idealny telewizor dla kibica - podsumowanie

Telewizor dla kibica sportowego powinien mieć odpowiedni rozmiar, częstotliwość odświeżania, typ matrycy, obsługę HDR i dobry dźwięk. Rozmiar ekranu zależy od odległości oglądania i wielkości pokoju. Zalecane są telewizory o przekątnej 55, 65 lub 75 cali, w zależności od preferencji i budżetu.

Częstotliwość odświeżania powinna być co najmniej 100 Hz, a najlepiej 120 Hz lub 144 Hz, aby zapobiec rozmyciu obrazu podczas szybkich ruchów. Typ matrycy ma wpływ na kontrast, kolory i kąty widzenia. Telewizory OLED są lepsze niż LCD pod tym względem, ale również droższe. HDR poprawia jakość obrazu, oferując szerszy zakres kolorów i kontrastów. Euro 2024 będzie transmitowane w formacie HDR, ale większość innych wydarzeń sportowych nadal jest w SDR. Warto jednak zadbać o obsługę HDR, zwłaszcza standardów HDR10+ i Dolby Vision.

REKLAMA

Dźwięk przestrzenny dookólny, taki jak Dolby Atmos, umożliwia odczuwanie akcji wokół siebie, co zwiększa realizm transmisji. Wiele nowoczesnych telewizorów ma wbudowane głośniki wielokanałowe, które zapewniają dobry dźwięk, ale dla lepszego efektu warto rozważyć dokupienie soundbaru.

Zwracać należy też uwagę na oprogramowanie. Szczególnie na tryby sportowe są zaprojektowane tak, aby optymalizować obraz i dźwięk pod kątem transmisji sportowych, co pozwala na łatwiejsze dostrzeżenie każdego detalu i lepsze odczucie dynamiki wydarzeń. Aplikacje streamingowe umożliwiają dostęp do transmisji na żywo, powtórek czy materiałów dodatkowych - warto więc zadbać, by telewizor pracował pod kontrolą jednej z wiodących platform - Tizen, Google TV lub webOS. Kierując się poradami z powyższego tekstu trudno o pozakupowe rozczarowanie - bo wszystkie spełniające powyższe kryteria telewizory zapewnią mnóstwo pozytywnych wrażeń podczas meczu. Choć zwycięstwa ulubionej drużyny niestety nie zagwarantują.

Lokowanie produktu: Media Expert
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA