REKLAMA

Apple Intelligence w Polsce? Apple: walczymy o to

Europejscy użytkownicy urządzeń Apple nie mogą uczestniczyć w testach Apple Intelligence, nawet jeśli zmienią język ustawiony w swoim urządzeniu. Nowości nie będą też dostępne w dniu światowej premiery. Firma jednak zapewnia o swojej walce z urzędnikami.

03.08.2024 15.40
Apple Intelligence w Polsce? Apple: walczymy o to
REKLAMA

Apple Intelligence ma pojawić się wraz z systemami iOS 18.1, iPadOS 18.1 i macOS Sequioa 15.1. Technologia będzie, póki co, dostępna tylko dla tych użytkowników, którzy na swoich urządzeniach mają ustawiony język angielski w amerykańskiej odmianie. Dla niektórych nie powinno być to jednak problemem, znajomość języka angielskiego jest dość powszechna również i w Polsce. Część być może zechciałaby przełączyć się z ustawionego języka polskiego, by skorzystać z nowych udogodnień.

REKLAMA

Problem w tym, że ten trik nie zadziała na terenie Unii Europejskiej. Apple Intelligence będzie w Polsce blokowane, co Apple argumentuje obawami o zgodność z europejskim prawem DMA. Innymi słowy firma obawia się, że Apple Intelligence łamie prawo poprzez nieuczciwe mechanizmy rynkowe czy naruszanie prywatności swoich użytkowników. Prezes Apple’a obwieścił jednak, że rozpoczął negocjacje. Jakkolwiek to brzmi.

Nie przegap:

Apple Intelligence w Polsce coraz bliżej

- Jak się zapewne państwo domyślają, jesteśmy zaangażowani w negocjacje z Unią Europejską i Chinami. Działamy tak sprawnie jak potrafimy, bo przecież naszym celem jest udostępnienie tych funkcji wszystkim naszym klientom. Musimy jednak zrozumieć stojące przed nami zobowiązania prawne, zanim się tego podejmiemy i zanim ustalimy harmonogram – jak mówił Tim Cook podczas spotkania z inwestorami.

Dość dziwnie czytać o konieczności zrozumienia prawa przez jedną z najpotężniejszych firm świata, której prawnicy zapewne sumarycznie zarabiają więcej niż niejeden kraj. Zwłaszcza że Apple do tej pory nie podał konkretnych źródeł swoich obaw. Należy zaznaczyć, że Apple Intelligence będzie niedostępne w Polsce nie na skutek poleceń lub protestów urzędników - a z inicjatywy samego Apple’a, który z góry uznał, że coś jest nie tak. Niestety nie jest do końca jasne co.

 class="wp-image-4688774"
Apple Intelligence rejestruje rozmowę, by móc później ją streścić i podsumować

Wydaje się wątpliwe, by chodziło o bezpieczeństwo i prywatność danych użytkowników. Apple Intelligence jest pod tym względem akurat bardzo prokliencko zaprojektowany, znaczna część obliczeń wykonywana jest na urządzeniu użytkownika zamiast w chmurze, a gdy ta jednak okazuje się niezbędna, połączenie z nią jest w pełni prywatne, a dane niemożliwe do prawidłowego odczytania przez inne urządzenie niż to należące do użytkownika.

Prawdopodobnie - choć należy przy tym podkreślić, że jest to strzał w ciemno - chodzi o unijne wymogi co do interoperacyjności oprogramowania. Prawdopodobnie Apple Intelligence w jakiś sposób utrudnia na urządzeniach Apple’a zastąpienie go inną podobną usługą od firm Google, OpenAI, Meta, Microsoft czy dowolnej innej. Niestety poza rzeczoną spekulacją na dziś nic więcej nie wiemy.

Apple Intelligence - na co właściwie czekamy?

Apple Intelligence to nowatorski system sztucznej inteligencji, który ma na celu zrewolucjonizowanie sposobu, w jaki użytkownicy korzystają z iPhone'ów, iPadów i Maców. System ten łączy znajomość kontekstu osobistego z mocą modeli generatywnych, aby dostarczać użytkownikom rozwiązania, które są nie tylko pomocne, ale także dopasowane do ich indywidualnych potrzeb. A przynajmniej tak twierdzi Apple.

Apple Intelligence wykorzystuje moc układu scalonego Apple do rozumienia i tworzenia wypowiedzi oraz obrazów, podejmowania działań w różnych aplikacjach i korzystania z osobistego kontekstu, aby upraszczać i przyspieszać wykonywanie codziennych zadań. Dzięki technologii Private Cloud Compute, Apple zapewnia wysoki poziom ochrony prywatności w technologii SI, pozwalając na elastyczne i skalowalne korzystanie zarówno z mocy obliczeniowej urządzenia, jak i większych modeli opartych na dedykowanych serwerach z układami scalonymi Apple.

REKLAMA

Jedną z kluczowych funkcji Apple Intelligence jest zestaw Narzędzi pisania, które są dostępne niemal wszędzie, gdzie użytkownik pisze, w tym w takich aplikacjach jak Poczta, Notatki, Pages oraz aplikacje innych firm. Te narzędzia umożliwiają redagowanie, sprawdzanie i streszczenie tekstu, co znacznie ułatwia komunikację i tworzenie treści. Ponadto system oferuje funkcję Przerób, która pozwala na wybór spośród różnych wersji tekstu, dostosowując jego ton do odbiorcy i realizowanego zadania.

Jest więc na co czekać. Jest, prawda?

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA