Oto zdjęcie planety z innego układu słonecznego. Naukowcy prawie zemdleli z wrażenia
Niezwykłe zdjęcie. Międzynarodowy zespół astronomów, korzystający z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba uchwycił egzoplanetę oddaloną zaledwie o około 12 lat świetlnych od Ziemi.
Planeta, znana jako Epsilon Indi Ab, ma masę kilkakrotnie większą od masy Jowisza i krąży wokół gwiazdy typu K Epsilon Indi A, która ma mniej więcej tyle samo lat co nasze Słońce, ale jest nieco chłodniejsza. Wyniki opublikowano w czasopiśmie Nature.
Astronomowie wyobrażali sobie planety w tym układzie od dziesięcioleci. Fikcyjne planety krążące wokół Epsilon Indi były miejscami wydarzeń w odcinkach Star Treka, powieściach i grach wideo, takich jak Halo. To wspaniałe, że sami możemy zobaczyć tam planetę i zacząć mierzyć jej właściwości
- mówi współautorka badania, Caroline Morley z University of Texas w Austin.
Niezwykłe zdjęcie
Wcześniej sfotografowane egzoplanety są zazwyczaj najmłodszymi, najgorętszymi egzoplanetami, które nadal emitują większość energii z momentu, gdy się uformowały. To gorące kule, które łatwiej jest zobaczyć. W miarę jak w trakcie swojego życia planety stygną i kurczą się, ich promieniowanie staje się znacznie słabsze, a zatem trudniej je sfotografować.
Epsilon Indi Ab jest jedną z najzimniejszych egzoplanet, które zostały bezpośrednio wykryte. Szacowana temperatura to zaledwie 2 stopnie Celsjusza. Jest zimniejszą niż jakakolwiek inna sfotografowana planeta poza naszym Układem Słonecznym i zimniejszą niż wszystkie (oprócz jednego), swobodnie unoszące się brązowe karły. Planeta jest tylko o około 100 stopni Celsjusza cieplejsza niż gazowe olbrzymy w naszym Układzie Słonecznym.
To odkrycie jest ekscytujące, ponieważ planeta ta jest bardzo podobna do Jowisza - jest nieco cieplejsza i masywniejsza, ale przypomina Jowisza bardziej niż jakakolwiek inna planeta, którą do tej pory sfotografowano
- powiedziała główna autorka odkrycia Elisabeth Matthews, z Instytutu Astronomii Maxa Plancka w Niemczech.
Więcej o niezwykłych odkryciach Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba przeczytasz na Spider`s Web:
Początek drogi
Epsilon Indi Ab jest dwunastą najbliższą Ziemi egzoplanetą znaną do tej pory i najbliższą planetą o masie większej niż Jowisz. Zespół obserwował Epsilon Indi Ab za pomocą koronografu na MIRI (Mid-Infrared Instrument) Webba. Tylko kilkadziesiąt egzoplanet zostało wcześniej bezpośrednio zobrazowanych przez obserwatoria kosmiczne i naziemne.
Badacze uważają, że w atmosferze planety znajduje się znaczna ilość metanu, tlenku węgla i dwutlenku węgla, które pochłaniają krótsze fale światła. Może to sugerować bardzo zachmurzoną atmosferę.
Odkrycie Epsilon Indi Ab to przełomowe wydarzenie w badaniach planet pozasłonecznych, czyli egzoplanet. To dowód na to, że w naszym kosmicznym sąsiedztwie może być więcej podobnych światów. A to z kolei otwiera zupełnie nowe możliwości badań nad powstawaniem i ewolucją planetarnych układów.