Już nigdy nie poczujesz się samotny. Ten naszyjnik stanie się twoim przyjacielem
Wisiorek Friend, to najnowszy gadżet dla wszystkich entuzjastów AI, którzy pomimo wszechobecnych czatbotów czują się samotni. Przyjaciela na szyi zabierzesz wszędzie, a urządzenie będzie przyklaskiwać wszystkiemu, co mówisz i robisz.
Choć oprogramowanie oparte o generatywną sztuczną inteligencję ma się całkiem dobrze, to tego samego nie można powiedzieć o technologicznych nowinkach, których producenci skupili działanie urządzeń wokół AI. Przykładów nie trzeba szukać daleko - wystarczy wspomnieć o Humane AI Pin czy Rabbit R1.
Mimo to startupowcy są niezrażeni, bo internet obecnie z zaciekawieniem przygląda się kolejnemu projektowi: naszyjnikowi Przyjaciel.
Przyjaciel na szyi? Friend to czatbot, który jest naszyjnikiem - i ma walczyć z samotnością
Twórcą nietypowego projektu jest Avi Schiffmann, były student Harvardu, który zasłynął w mediach w 2020 r., tworząc stronę pozwalająca na śledzenie rozprzestrzeniania się koronawirusa, oraz ponownie w 2022 r., tworząc kontrowersyjną stronę mającą pomóc w relokacji uchodźców z Ukrainy do domów wolontariuszy. Po tych wydarzeniach Schiffmann założył on swój własny startup, którego pierwszy produkt zaprezentował minionego wieczora. Jest nim wisiorek o wdzięcznej nazwie Friend (Przyjaciel), którego działanie oparte jest na generatywnej sztucznej inteligencji.
Urządzenie ma formę dużego, okrągłego przycisku, który użytkownik nosi na szyi na sznurku - nie jest jasne, czy dołączonym do zestawu. Przyjaciel łączy się z telefonem poprzez Bluetooth i autorską aplikację, dzięki której jest w stanie "odpowiadać" użytkownikowi. Według deklaracji Schiffmanna wisiorek nie tylko reaguje na ustne wypowiedzi użytkownika, ale także jego otoczenie. Z kolei sam projekt, jak pisze jego twórca, jest "ekspresją tego jak samotnie się czuł".
Friend nie przechowuje zapisów rozmów z użytkownikiem, a utrata urządzenia skutkuje wymazaniem wszystkich danych z aplikacji. Urządzenie może wytrzymać na jednym ładowaniu do 15 godzin.
Jak opisują dziennikarze serwisu The Verge, idea Przyjaciela nie jest oparta na wykonywaniu zadań tak jak choćby projekt Humane AI Pin, a na towarzystwie. Inspiracjami do stworzenia urządzenia były czatboty takie jak Replika czy Character.AI. Pomimo pomysłu wywodzącego się z dość głębokiej idei walki z samotnością, Avi Schiffmann deklaruje że Przyjaciel to nic innego jak zabawka i tak należy do traktować.
Przyjaciela można kupić w przedsprzedaży za 99 dol. (ok. 400 zł) poprzez stronę internetową. Pierwsze 30 tys. urządzeń w kolorze białym ma trafić do klientów w styczniu 2025 r. Urządzenie ma nie wymagać żadnej subskrypcji do pełnego działania.
Może zainteresować cię także: