REKLAMA

Projekt modue to hit Kickstartera. Polacy zebrali 200 tys. zł w 10 minut

Możliwość posiadania wszystkich niezbędnych kontrolek pod ręką, bez potrzeby przełączania się pomiędzy oknami i pamiętania skrótów klawiszowych? To właśnie było celem startupu z Kraśnika, który swoim pierwszym produktem - modułowym systemem dowodzenia modue stał się prawdziwym hitem Kickstartera: pierwsze 200 tys. zł liczone w minutach, półtora miliona w miesiąc.

27.02.2024 12.47
Projekt modue to hit Kickstartera. Polacy zebrali 200 tys. zł w 10 minut
REKLAMA

Serwis Kickstarter znany jest nie tylko z powoływania do życia fascynujących (i wywołujących uśmiech na twarzy) projektów, ale także z ze zbierania astronomicznych kwot w niezwykle krótkim czasie. Zwykle projekty pochodzą od startupów i niezależnych twórców z całego świata, jednak tym razem w Kickstarterowej historii zapisuje się całkowicie polski projekt, który minimalną kwotę potrzebną do rozpoczęcia produkcji - ponad 170 tys. złotych zebrał w niecałe 10 minut, kończąc zbiórkę z 900 proc. zakładanej kwoty.

REKLAMA

Mowa tu konkretnie o startupie modue z Kraśnika w województwie lubelskim, którego obecnym szefem jest Jakub Popowski. Pierwszym produktem modue jest modułowy system sterowania - urządzenie o tej samej nazwie, które pełni rolę modułowego "centrum dowodzenia" komputerem i uruchomionymi na nim aplikacjami.

Polacy ze świetnym projektem - i jeszcze lepszym wynikiem kampanii. Tak prezentuje się modue zbudowane w Kraśniku

Pomysł na modue pochodzi z doświadczenia Popowskiego, który wieczorem grał w Counter-Strike chciał ściszyć odtwarzaną w tle muzykę i zirytowała go ilość okien oraz kliknięć, które musiał wykonać, by przesunąć suwak głośności w jednej aplikacji.

Modue adresuje ten problem w sposób bezpośredni i indywidualny. Bezpośredni, ponieważ posiada ono przełączniki, które można przypisać do konkretnych funkcji, np. zmiany głośności, wyciszania mikrofonu czy kontroli oświetlenia RGB komputera. Indywidualny, gdyż użytkownik może dołożyć (lub usunąć) funkcje modue poprzez dodanie (lub usunięcie) modułów urządzenia i nadpisanie ich zastosowania.

Przykładowo w jednym zestawie modue "złożonym" pod streamowanie gałki mogą odpowiadać za dostosowanie ustawień kamery internetowej, a wyświetlacz obserwację temperatur podzespołów komputera, natomiast w zestawie zorientowanym na kontrolę smart home wyświetlacz może pokazywać informacje o pogodzie, a gałki mogą służyć do sterowania oświetleniem.

Są to jedynie przykłady wykorzystania modułów modue, gdyż finalne zastosowanie zależy tylko i wyłącznie od użytkownika.

Obecnie modue deklaruje pracę nad integracją z ponad 15 różnymi aplikacjami na MacOS i Windows, w tym Spotify, Apple Music, OBS Studio, Google Chrome, Microsoft Teams, Zoom, Adobe Photoshop, Illustrator i Premiere Pro czy Philips Hue.

Cena modue w Kickstarterowej kampanii była zależna od momentu przystąpienia do wsparcia kampanii, w najtańszym scenariuszu wynosząc 119 euro (ok. 516 zł) za pojedynczy moduł w pierwszych dniach kampanii, do nawet 799 euro (ok. 3440 zł) za zestaw ośmiu modułów modue.

Projekt przekonał społeczność Kickstartera na tyle, że twórcy o udanej kampanii mogli mówić już... 10 minut od jej rozpoczęcia. Bo tyle zajęło im zebranie minimalnej wymaganej kwoty - 40 tys. euro (ok. 172 tys. zł), niezbędnej do rozpoczęcia produkcji. Wczoraj zakończona kampania została zamknięta przez twórców z kwotą ponad 356 tys. euro (ok. 1,533 mln. zł). A to jedynie na Kickstarterze, bowiem kampania wciąż trwa w serwisie Indiegogo.

Jak zaznaczają twórcy, posiadają oni gotowy prototyp i "nie wszystkie funkcje zostały sfinalizowane" a Poposwki i jego zespół "pilnie pracują nad ukończeniem procesu rozwoju". Środki pozyskane z Kickstartera zostaną przeznaczone zarówno na realizację złożonych zamówień, jak i rozwój samego projektu.

REKLAMA

Więcej na temat Kickstartera:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA