REKLAMA

Pokazali, jak powinny wyglądać inteligentne okulary. Jeżeli dotrzymają słowa, biorę dwie pary

Chińska firma QIDI daje nadzieję na produkt, który mógłby okazać się rynkowym hitem. Jeżeli oczywiście jego twórcy dotrzymają obietnicy.

24.05.2024 11.42
Pokazali, jak powinny działać inteligentne okulary. Jeżeli dotrzymają słowa, biorę dwie pary
REKLAMA

Gdyby stworzenie inteligentnych okularów było tak proste, jak się Google'owi wydawało, już dawno biegałabym, przewijając playlisty Spotify oczami. Czy to, co nie wyszło twórcom największej wyszukiwarki świata, uda się Chińczykom? Prawdopodobnie, może, chyba, nigdy? Obietnice są spore, a okulary QIDI Vida wyglądają jak to, co Google próbował skonstruować jeszcze dekadę temu.

REKLAMA

QIDI Vida - takie okulary chciał zrobić Google

QIDI to chiński startup z siedzibą w Szanghaju, który został założony przez byłych pracowników jednych z największych chińskich technologicznych przedsiębiorstw, m.in. Huawei, DJI czy Xiaomi. QIDI zajmuje się przede wszystkim produkcją inteligentnych okularów, w tym QIDI Vida, których kampania obecnie trwa na Kickstarterze.

QIDI Vida to sportowe okulary rozszerzonej rzeczywistości, z wyglądu przypominające zwykłe okulary sportowe z kamerą w górnej oprawce. Jednak pod soczewkami kryje się serce urządzenia - niewielki ekran oraz garść czujników ukrytych w noskach.

Dzięki nim QIDI Vida zbiera informacje o użytkowniku, z kolei kamera pozwala urządzeniu na "zorientowanie się" w warunkach zewnętrznych i wyświetlenie na ekranie istotnych dla niego informacji. Jakie będą to informacje? To już zależy od użytkownika.

QIDI w czasie rzeczywistym może pokazywać informacje o tętnie, spalonych kaloriach, czasie treningu, obecnej prędkości, obecnych warunkach pogodowych czy mapę trasy (np. dla rowerzystów lub biegaczy). Okulary mają także specjalne funkcje dla różnych sportów, umożliwiając np. graczom golfa otrzymanie informacji o odległości od piłeczki i odpowiedniego ustawienia kija.

Jest to wierzchołek góry lodowej funkcji QIDI Vida. Okulary posiadają także ponad 50 aplikacji dedykowanych różnym sportom, wsparcie eSIM, możliwość odbierania połączeń, kontrolę za pomocą komend głosowych, wbudowaną nawigację oraz możliwość komunikacji z innymi użytkownikami tak, by ustalić lokalizację drużyny.

Ekran będący sercem QIDI Vida jest wykonany w technologii AR HUD (Head-Up Display) znanej z m.in. myśliwców, a także najnowocześniejszych modeli motocykli oraz samochodów.

Choć QIDI Vida przez samego producenta nazywane są okularami sportowymi, to chiński startup sugeruje również zastosowania "pod dachem", takie jak choćby możliwość oglądania filmów, tłumaczenie menu w restauracji lub wyświetlanie treści przemówienia podczas mowy. Co ciekawe, pomimo takiej mnogości funkcji i oparciu działania urządzenia o system dwóch czipów Qualcomm Snapdragon W5, QIDI Vida waży zaledwie 59 gram.

Projekt QIDI zdobył rzeszę fanów, którzy wsparli projekt - pierwotnie zakładający zebranie niecałych 20 tys. złotych - kwotą ponad półtora miliona złotych w czasie zaledwie miesiąca.

Do końca kampanii QIDI Vida pozostały jeszcze dwa tygodnie, w czasie których zainteresowane osoby mogą wesprzeć projekt i tym samym zakupić pierwsze egzemplarze okularów. W najtańszym wariancie okulary kosztują 379 dol (ok. 1500 zł), a w najdroższym 509 dol. (ok. 2003 zł).

Kup telefon:
Media Markt
iPhone 15 Pro
Media Markt
REKLAMA

Co jeszcze ciekawego znaleźliśmy na Kickstarterze:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA